Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:16
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Jak na piwo, to tylko do dyskontu. A ile jesteśmy gotowi za nie zapłacić?

Z najnowszych badań konsumenckich wynika, że połowa Polaków jest gotowa zapłacić za piwo do 5 zł. Ze względu na ceny piwo kupujemy głównie w dyskontach. Najczęściej półlitrowe.

Natomiast do rezygnacji z zakupu piwa Polaków skłania przede wszystkim cena – wynika z badania autorstwa Grupy BLIX i Kantar Polska.

Gdzie Polak kupuje piwo?

Listę otwierają:

- dyskonty (4,29 proc.),

- małe sklepy sieciowe (2,77),

- hipermarkety (2,46),

- supermarkety (2,22),

- małe niezależne sklepy (2,11),

- sklepy monopolowe (1,76),

- sklepy internetowe (1,11),

- stacje paliw (1,44),

- stacjonarne sklepy dla koneserów (1,58).

– Piwo rzadko jest jedynym produktem, po jaki decydujemy się wybrać do sklepu. Najczęściej kupujemy je przy okazji zakupów domowych – dodaje Krzysztof Domeradzki z Kantar Polska.

Pozycja dyskontów nie jest zaskoczeniem. Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX tłumaczy ją m.in. coraz większą liczbę takich placówek oraz aktywnością promocyjną. Dodatkowo znane są np. z promocji typu „12 piw gratis w promocji na długi weekend”.

– Dyskonty oferują zazwyczaj te marki piwa, które najlepiej się sprzedają. One są między produktem tanim a popularnym, uznawanym za lepszy. Na nich niejako montowana jest polityka promocyjna – wielopaki, sprzedaż łączona itd. To pozwala robić wygodne i szybkie zakupy. Nieco zaskakujący jest niski wynik hipermarketów, które kiedyś wielopakami opanowały rynek – ocenia dr Maria Andrzej Faliński, były wieloletni dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Dlaczego Polak rezygnuje z zakupu piwa?

Powodem są:

- wysoka cena – 67 proc.,

- brak promocji – 36,

- mały wybór marek piw w miejscu zakupu – 34 proc.,

- niewłaściwy sposób przechowywania lub serwowania (np. nieatrakcyjne szkło, za wysoka temperatura, wygazowane) – 34,

- utrudniona płatność (np. brak możliwości zapłacenia kartą) – 32.

Jak widać… – …Wśród najważniejszych czynników są ceny i atrakcyjne promocje. To nie jest żaden nowy trend. Jednak postępująca inflacja i niepewność co do najbliższej przyszłości wzmacniają w konsumentach potrzeby oszczędzania i większego zwracania uwagi na kwoty przeznaczane na zakupy domowe – komentuje ekspert z Kantar Polska.

Na końcu zestawienia zawierającego 12 odpowiedzi na pytanie o rezygnację z zakupu znalazły się:

- brak możliwości porady ze strony obsługi sklepu – 2 proc.,

- za duży wybór marek piw w miejscu zakupu – 3,

- za mało informacji o asortymencie – 5.

Co z tego wynika? Że… – Klienci mają swoje typy, które kupują regularnie. Jedynie bardzo niewielka grupa osób poszukuje jakichś szczególnych doznań, potrzebuje porady, nowej marki lub serii specjalnej. To pokazuje też, że rynek jest ustabilizowany. Wiemy, co lubimy, i to kupujemy. I takie produkty oferują właśnie dyskonty – ocenia dr Faliński.

Ile Polak będzie chciał płacić za piwo?

Najczęściej wybierana jest odpowiedź „do 5 zł” – 53 proc.

Dalej na liście są:

- „do 3 zł” – 24 proc.,

- „do 10 zł” – 18 proc.,

 - „10 zł i więcej” – 5 proc.

– Moim zdaniem inflacja odbije się na tych najdroższych piwach. Te najtańsze zapewne nieznacznie podrożeją, ale to wciąż będą bardzo niskie ceny. W tym przypadku duże zmiany oznaczałyby utratę najbiedniejszego nabywcy. Bo to on zacznie przeliczać, czy np. kupienie małej butelki wódki nie jest bardziej opłacalne niż tanie piwo, które zdrożało – podsumowuje dr Faliński.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama