Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:19
Reklama
Reklama

Są perełką gminy Susiec. Zespół Parzanki działa już 10 lat!

Zespół Parzanki z Paar od 10 lat uświetnia gminne uroczystości, promuje swoją małą ojczyznę i kultywuje miejscową tradycję śpiewaczą. Zdobywa wyróżnienia i nagrody w popularnych konkursach. Niedawno wspólnie z najwierniejszą publicznością świętował „urodziny”.
Są perełką gminy Susiec. Zespół Parzanki działa już 10 lat!
W niedzielę, 27 listopada zespół Parzanki pod kierownictwem Danuty Pakosik obchodził jubileusz 10-lecia swojego istnienia.

Autor: GOK Susiec

W naszej miejscowości do początku lat 60. działało Koło Gospodyń Wiejskich. Przy nim powstał zespół teatralny i zespół ludowy Parzanie, który działał potem przy Klubie Rolnika (od czasu rozpoczęcia pracy w Klubie Rolnika przez Leokadię Caryk – rok 1978 r. do początku lat 90. XX wieku). Były też solistki, które zdobywały Złote Baszty na kazimierzowskim festiwalu: Maria Bawół i Karolina Łagowska – opowiadała podczas jubileuszu Danuta Pakosik, kierowniczka zespołu Parzanki.

Pani Danuta od 2011 r. jest sołtysem w Paarach. To ta wioska w 2012 r. była organizatorem dożynek gminno-parafialnych.

– Zastanawiałam się podczas ich organizacji, jakie zespoły ludowe moglibyśmy zaprosić na tę uroczystość. Po rozmowie ze swoją sąsiadką, Bronisławą Soluch, doszłyśmy do wniosku, że są w Paarach ludzie, którzy też potrafią śpiewać – dodała.

Trzy panie i trzej panowie z poprzedniego zespołu: Leokadia Caryk, Zofia Soluch, Bronisława Soluch, Mieczysław Zatorski, Mieczysław Romaniszyn i Stanisław Skiba zasilili nowo powstały zespół. Na dożynkach wystąpiły też Danuta Pakosik, Irena Krzyszycha, Irena Pyda, Weronika Bondyra, Genowefa Lasota, Krystyna Herda, Zofia Fronc, Małgorzata Borowicz, Bożena Romaniszyn, Anna Szpak, Jolanta Bujara i dziewczynki: Iza Sienkiel, Patrycja Soluch, Ola Lasota, Gabrysia Fronc, Patrycja Krzyszycha, Agatka Soluch. Do występu przygotował je nauczyciel Wiktor Gęborys. A o repertuar zadbali starsi członkowie zespołu.

– Już jako „Zespół z Paar” dwa miesiące później w składzie czternastoosobowym, wystąpiliśmy na uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Na początku 2014 roku, po odejściu z zespołu ostatniego z panów, nazwałyśmy się „Parzankami” – wspominała Danuta Pakosik.

Parzanki w swoim repertuarze mają piosenki biesiadne, ludowe, kolędy, partyzanckie. Od początku z przyjemnością występują na uroczystościach gminnych i powiatowych. Mierzą się też z wydarzeniami o zasięgu wojewódzkim czy ogólnopolskim. I to z powodzeniem. Szybko okazało się, że Parzanki są wręcz stworzone do śpiewania. Scena to ich żywioł. Potrafią skraść serca publiczności i zapaść na długo w pamięć. A promowanie kultury ludowej polskiej wsi przez śpiew i stroje (ostatnio wystarały się o stroje tomaszowskie) traktują jak swoją misję.

Na dowód talentu panie zdobywają różne nagrody. W trakcie 10-letniej działalności zespołu zdobyły sześć pierwszych miejsc, cztery drugie miejsca i dwanaście wyróżnień. W tym roku przywiozły m.in. wyróżnienie z Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Żeby dalej czerpały siłę i radość ze śpiewania na scenie, życzono im podczas okrągłego jubileuszu. Z okazji 10-lecia zespołu w remizo-świetlicy w Paarach zorganizowano uroczystość, na którą zaproszeni byli m.in. wójt Zbigniew Naklicki – jeden z wiernych słuchaczy, Joanna Kowalczuk – dyrektor GOK-u, radni i jeszcze wiele osób z różnych instytucji. Jeszcze przed nią w intencji śpiewaczek wszyscy goście i jubilatki uczestniczyli we mszy św. w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Paarach. Sprawowali ją proboszcz parafii Huta Różaniecka – ks. Piotr Lizakowski oraz wikariusz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Suścu – ks. Krzysztof Cyranowski. A już w remizie nie zabrakło występu jubilatek, poczęstunku i tortu, który zrobiły gospodynie z zespół Parzanki i KGW „Super Trzynastka” w Paarach.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ziemowit 06.12.2022 16:47
To zdjęcie przypomina fotografię z premiery opery Stanisława Moniuszki ,,Straszny Dwór''

Zawisza Ciemny 05.12.2022 16:55
I dlatego Putin spadł ze schodów

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama