Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:41
Reklama
Reklama

PiS chce czipowania psów. Będzie obowiązkowe już w przyszłym roku

W najbliższych miesiącach na właścicieli psów spadnie nowy obowiązek: będą musieli zaczipować swojego czworonoga. To pomysł PiS, który pracuje już nad ustawą.

– Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy – zapowiedział cytowany przez serwis strefeagro.pl minister rolnictwa Hanryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Przysusze.

Odniósł się także do przypadków odbierania czworonogów przez – jak to określił – różne inspekcje „pod pretekstem złego stanu lub złego traktowania”.

–  Skończymy z tym. Takie wejście do gospodarstwa będą miały tylko państwowe inspekcje, w tym przypadku jest to Inspekcja Weterynaryjna, a nie inspekcje, które się czasami nazywają inspekcjami – zaznaczył, jak relacjonuje serwis.

Co to jest czipowanie?

Pomysł znakowania psów nie jest nowy. Pojawił się już w trakcie prac nad projektem „Piątka dla zwierząt” (projekt ustawy trafił do zamrażarki sejmowej). Takie rozwiązanie zaproponował wtedy Senat. Teraz do tego pomysłu wrócili posłowie PiS.

Czipowanie polega na wszczepieniu zwierzęciu nadajnika. Rozwiązanie to pomaga w namierzeniu psa, gdy ucieknie z domu lub zostanie uprowadzony.

Czip zawiera dane kontaktowe właściciela (adres, numer telefonu) i 15-cyfrowy kod przypisany jednemu zwierzęciu i zarejestrowany w bazie danych.

Czipowanie jest proste, bezbolesne i bezpieczne. Sam zabieg przypomina szczepienia. Urządzenie wykonane jest z materiału, który nie powoduje skutków ubocznych. Jego obecność nie przeszkadza psom czy kotom.

Kto za to zapłaci?

Za czipowanie – jak chcą posłowie PiS, autorzy projektu ustawy – zapłaci właściciel czworonoga. W przypadku zmiany właściciela konieczne będzie aktualizacja danych na urządzeniu. Koszt czipowania wynosi od 50 do 250 zł, w zależności od rodzaju nadajnika i gabinetu weterynaryjnego. W niektórych gminach zabieg finansują samorządy.

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

TAKjest 14.12.2022 18:08
Najpierw chipowanie zwierząt, psów, kotów, później przyjdzie kolej na ludzi. Znamię bestii co raz bliżej, tfuuu wszelkiej maści jej sługusom.

PO to dno 14.12.2022 17:51
peowska gadzinówka nadaje

Ja 14.12.2022 14:07
Ja proponuję ZACZIPOWAĆ WSZYSTKICH PISOWCÓW!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama