Małgorzata Muzyczuk (60 l.) jest rodowitą hrubieszowianką. Ukończyła tamtejszą Szkołę Podstawową nr 2 i Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Ukończyła wiele kursów instruktorskich, zdobyła także uprawnienia sędziego lekkiej atletyki. Jest nauczycielem dyplomowanym.
Już jako uczennica szkoły podstawowej zaczęła uczęszczać na sportowe zajęcia pozalekcyjne, a następnie trenowała w sekcji lekkoatletycznej Unii Hrubieszów pod okiem trenera Marka Kitlińskiego. Szybko zaczęła osiągać wyniki na miarę rekordów powiatu hrubieszowskiego i ówczesnego województwa zamojskiego. W barwach Unii wielokrotnie kwalifikowała się do Mistrzostw Polski Juniorek. Zdobyła złoty medal w biegu na 400 m przez płotki i srebrny na dystansie 400 m.
Po ukończeniu Studium Pedagogicznego w Lublinie uczyła różnych przedmiotów w szkołach podstawowych w Dąbrowie, Brodzicy i w Szpikołosach. Przygotowywała uczniów do zawodów sportowych, wielu z nich wywalczyło miejsca na podium. W 1986 r. rozpoczęła pracę w szkole rolniczej w Hrubieszowie. Tam prowadziła zajęcia sportowe w klasach, pobliskim parku i na stadionie Unii. Organizowała spotkania ze znanymi sportowcami związanymi z hrubieszowskim sportem: Rafałem Fedaczyńskim, Arturem Kernem, trenerem Markiem Kitlińskim.
W Unii Hrubieszów prowadziła grupę lekkoatletyczną. Na jej zajęcia przychodziło sporo dzieci i młodzieży. Podopieczni Małgorzaty Muzyczuk podczas finałów ogólnopolskich zawodów wielokrotnie stawali na najwyższym podium.
Małgorzata Muzyczuk jest aktualną rekordzistką województwa lubelskiego w biegu na 100 km po ulicy i na tym samym dystansie w biegu górskim. Trzykrotnie startowała w Supermaratonie (100 km) w ramach Pucharu Europy, 20 razy pokonała maraton w kraju i poza granicami. Była pierwszą osobą z Hrubieszowa, która zdobyła krajową „Koronę Maratonów. Jest również wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski Nauczycielek. Za pracę i działalność społeczną wielokrotnie była odznaczana np.: Srebrnym Krzyżem Zasługi. Była laureatka wielu plebiscytów na najlepszych sportowców i trenerów Zamojszczyzny.
"Przyznanie statuetki Króla Władysława Jagiełły wynagrodzi Małgorzacie Muzyczuk czas poświęcony na promocję zdrowego stylu życia, Hrubieszowa i tutejszego klubu sportowego. Małgorzata Muzyczuk była i jest wizytówką naszego miasta, powiatu, województwa lubelskiego, klubu sportowego Unia Hrubieszów, w pełni zasługuje na to wyróżnienie – we wniosku o przyznanie statuetki Króla Władysława Jagiełły Małgorzacie Muzyczuk napisała prezes MKS Unia Hrubieszów Wioletta Krawczuk.
Nagroda im. Jagiełły
Nagrodę im. Władysława Jagiełły ustanowiono w 2000 r. Jest ona przyznawana instytucjom i ludziom zasłużonym dla rozwoju i promocji Hrubieszowa. Laureaci otrzymują statuetkę Króla Władysława Jagiełły i nagrodę pieniężną w wysokości 1,5 tys. zł. Do tej pory tę nagrodę otrzymało 27 osób i 7 instytucji. Od 2000 r. do tej pory statuetką nagrodzono: prof. Jerzego Buzka, prof. Wiktora Zina, prof. Andrzeja Kokowskiego, ks. dziekana Kazimierza Gawlika, ks. bpa Sławoja Leszka Głódzia, ks. bpa prof. Jana Śrutwę, ks. płk. Andrzeja Puzona, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną, Jerzego Krzyżewskiego, Alfreda Przybysza, Stanisławę Burdę, Marka Kitlińskiego, Grażynę Temporowicz, Leszka Opałę, Romana Gumielę, Rafała Fedaczyńskiego, dc. dra Jana Gurbę, ks. Stanisława Chomicza, ks. Waldemara Malinowskiego, ks. Tadeusza Pajurka, Stanisława Bodesa, Andrzeja Kulczyńskiego, Shaloma Omri, Ewę Mizdal, Henryka Lebiedowicza, zespół „Lechici”, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, Hrubieszowskie Towarzystwo Muzyczne, Antoniego Czerniaka, Jacka Łacińskiego i Hrubieszowski Dom Kultury oraz rok temu Artura Kerna.
Napisz komentarz
Komentarze