Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:58
Reklama
Reklama

Była sprinterka Agrosu Zamość wśród kandydatów do tytułu Najlepszy Sportowiec Polski 2022 Roku

Była sprinterka Agrosu Zamość Małgorzata Kołdej pociągnęła reprezentację Polski do sukcesów na arenie międzynarodowej w siedmioosobowej olimpijskiej odmianie rugby. Była liderką naszego narodowego zespołu, który w 2021 r. został wicemistrzem Europy, a rok później okazał się najlepszy na Starym Kontynencie i uplasował się na dziesiątym miejscu na świecie. Sportsmenka znalazła się w gronie dwudziestu sześciu kandydatów do tytułu Najlepszy Sportowiec Polski 2022 Roku w 88. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.
Była sprinterka Agrosu Zamość wśród kandydatów do tytułu Najlepszy Sportowiec Polski 2022 Roku
Polki „brązowe” w biegu 4 razy 100 m na Uniwersjadzie w Kazaniu w 2013 r. – Ewelina Ptak, Marika Popowicz, Weronika Wedler i reprezentująca wówczas Agros Zamość Małgorzata Kołdej.

O swoich sportowych pasjach, o rugby, lekkoatletyce i osobistych przeżyciach, związanych z reprezentowaniem przez dziewięć sezonów Agrosu Zamość Małgorzata Kołdej opowiada z tak szczerą fascynacją, że można słuchać godzinami. Już po chwili można wyczuć, że urodzona 12 listopada 1990 r. sportsmenka wkłada w to, co robi, całe swoje serce. 

– Oj, trochę czasu upłynęło, zanim w wzajemnością polubiłam się z rugby. Na początku traktowałam swoje występy w tej niesamowitej dyscyplinie sportowej jako kolejne zadanie do wykonania – śmieje się Małgorzata Kołdej.

Do gry w rugby kilka lat temu przekonał ją Paweł Stempel – sprinter, były reprezentant Polski na mistrzostwach Europy i świata, mistrz Polski w biegu na 100 m z 2011 r. 

– Paweł zaczął grać w rugby. Zachęcił mnie do tego, bym chociaż spróbowała. I spodobało mi się. W pewnym momencie swojej sportowej kariery znalazłam się przed ścianą. Czułam, że już więcej nie jestem w stanie wykrzesać w lekkoatletyce. Mogłam albo zrezygnować ze sportu i zająć się sprawami zawodowymi, albo zmienić dyscyplinę. Zmieniłam, bo potrzebowałam nowych wyzwań. I to była doskonała decyzja – mówi nam Małgorzata Kołdej.

Sportsmenka szybko uczyniła reprezentację Polski europejską potęgą i czołową drużyną na świecie. Polki, wśród których główną rolę odgrywała Małgorzata Kołdej, najpierw zostały wicemistrzyniami Europy (w 2021 r.), a następnie mistrzyniami Starego Kontynentu (w 2022 r.) i zajęły dziesiąte miejsce na mistrzostwach świata. „Małgorzata Kołdej uczyniła w naszej kadrze różnicę i jej gra przesądziła o tym, że reprezentacja doszła tak daleko” – powiedział dla „Przeglądu Sportowego” Andrzej Kopyt, legenda polskiego rugby, były zawodnik i trener, a dziś ekspert w tej dziedzinie sportu i komentator.

To właśnie za sprawą pani Małgorzaty rugby odzyskuje w Polsce popularność. 

– Nie jest to najpopularniejszy w naszym kraju sport, ale inaczej jest odbierany w wielu innych krajach na świecie. W Anglii słyszałam popularne tam powiedzenie, że „rugby jest sportem dla elity, a piłka nożna – dla plebsu”. Jak grałam w Chile i na mistrzostwach świata w RPA, to zaobserwowałam, że ubrane w szkolne mundurki dzieci na przerwach między lekcjami grają właśnie w rugby. W wielu państwach jest to sport elitarny, wielu innych uznawany jest za sport narodowy. Nie da się w pełni dostrzec w transmisjach telewizyjnych, jak fascynujący jest to sport. Trzeba obejrzeć na żywo. W tym roku będziemy grały w Krakowie podczas Igrzysk Europejskich „Małopolska 2023”. Będą to kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Zapraszam serdecznie na tę imprezę. Naprawdę warto będzie nas zobaczyć, jak gramy w rugby – przekonuje Małgorzata Kołdej.

Sportsmenka przyznaje, że jeśli kilka lat temu ktoś przepowiedziałby jej karierę w rugby, to by go wyśmiała. Jej całym światem była lekkoatletyka, a zwłaszcza biegi sprinterskie. Eksperci uważają, że dziewięć lat startów lekkoatletycznych w Agrosie Zamość i kilka sezonów w AZS UMCS Lublin dały Kołdej doskonałe przygotowanie do gry w rugby. „W przeszłości jako lekkoatletka osiągała sukcesy głównie w sztafetach, co tworzy pewien element gry zespołowej. To się pięknie skomponowało z rugby, bo w nim zespołowość jest szczególnie ważna. [...] Kołdej wykorzystała swój najważniejszy atut, czyli szybkość” – czytamy w komentarzu Andrzeja Kopyta na łamach „Przeglądu Sportowego”.

Małgorzata Kołdej pochodzi z Dęblina. W zawodach szkolnych z powodzeniem startowała nie tylko w konkurencjach indywidualnych, ale też zespołowych. – Może nie byłam wszechstronnie utalentowana w różnych dyscyplinach sportowych, ale dzięki swojemu zaangażowaniu, pasji i zacięciu potrafiłam się zakwalifikować do niejednej konkurencji. Z czasem reprezentowałam swoją szkołę na większych zawodach, o zasięgu wojewódzkim – wspomina.

Podczas jednej ze szkolnych imprez lekkoatletycznych wypatrzył ją trener Sławomir Murat, który w Puławach prowadził sekcję Agrosu Zamość. 

– Pan Sławek dostrzegł mój potencjał. Widział we mnie przyszłą dobrą sprinterkę. Podjęłam treningi w Agrosie Zamość, w sekcji puławskiej. Biegi, zwłaszcza na krótkich dystansach, sprawiały mi wielką przyjemność – podkreśla Małgorzata Kołdej.

O swoim zamojskim etapie sportowej kariery kandydatka do tytułu Najlepszy Sportowiec Polski 2022 Roku w 88. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” wypowiada się w samych superlatywach. 

– Zamość uważam za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, ze wspaniałym klimatem. Nigdy w Zamościu nie mieszkałam na stałem, ale spędzałam w tym mieście dużo czasu, zwłaszcza podczas letnich zgrupowań i obozów szkoleniowych. Podobało mi się to, że wszystko to, co jest potrzebne dla sportowca, skupia się w jednym miejscu, wokół pięknego zamojskiego stadionu OSiR. W wolnych chwilach można było pójść do parku lub na przepiękną Starówkę, a te miejsca też znajdują się w pobliżu stadionu. Wrażenie robiło na mnie to, że gdy zostałam zawodniczką Agrosu, zamojski stadion miał już tartanową bieżnię. W Puławach musieliśmy trenować na bieżni żużlowej. Stadion w Zamościu traktowałam jako swój własny, ulubiony obiekt sportowy. Czułam się na nim, jak u siebie – wspomina Małgorzata Kołdej.

W barwach Agrosu sportsmenka osiągnęła swoje największe sukcesu lekkoatletyczne. Zdobyła mnóstwo medali we wszystkich kategoriach wiekowych. W 2009 r. w Nowym Sadzie (Serbia) z reprezentacyjną sztafetą 4 razy 100 m wywalczyła srebrny medal mistrzostw Europy juniorek. W tej konkurencji zdobyła też brąz i srebro na Uniwersjadzie, odpowiednio w Kazaniu (w 2013 r.) i Tajpej (w 2017 r. już jako zawodniczka AZS UMCS Lublin). Pod koniec 2014 r. odeszła do klubu uczelnianego z Lublina. Na UMCS studiowała na trzech kierunkach (administracja, finanse i rachunkowość oraz dietetyka). Dziś wykłada dietetykę sportową na AWF w Białej Podlaskiej. 

– Podobało mi się to, że zamojski klub startował w lidze lekkoatletycznej, a ja mogłam go w niej reprezentować. Agros nie miał dobrze obsadzonych wszystkich konkurencji, więc kontraktował na ligę czołowych w kraju zawodników z innych klubów. Dzięki temu poznałam wielu znakomitych polskich lekkoatletów. Spotkanie gwiazd sportu było dla mnie wielkim przeżyciem. Mówimy o wynikach sportowych, ale powinniśmy też dostrzegać inny aspekt sportu. Mamy 2023 r. a wydarzenia sportowe sprzed kilkunastu lat, w których uczestniczyłam, wywarły na mnie takie wrażenie i dostarczyły tylu emocji, że doskonale je pamiętam i z przyjemnością wracam do nich we wspomnieniach – mówi Małgorzata Kołdej.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Do Redakcji 12.01.2023 13:36
Świetna rozmowa.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!Autor komentarza: PorażkaTreść komentarza: To jakieś nieporozumienie,p. wojewoda z PO promuje wójta Zająca,p.K. przewodniczącą powiatowych struktur PiS promuje wójta Zająca o co tu chodzi. Jako burmistrz moim zdaniem rozpoczął niszczenie miasta, teraz jako wójt niszczy gminę wiejską (m.in. zadłużenie i nie tylko),co my jako ludzie PO mamy o tym myśleć,takie działanie może doprowadzić do tego że zbojkotujemy wybory na Prezydenta,bo my widzimy różnicę POa PiS a Pan wojewoda nie. Jest nam okropnie przykro widzieć takie nominacje. A może Pan wojewoda już w pis-ie? czy Pan Tusk o tym wie?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 16:48Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: Kupczyk to niech się zajmie nielegalnym parkowaniem na swoim osiedlu!! mieszkańcy wiedzą kto parkuje, nie mogą tego robić pod pomnikiem Piłsudskiego kawał wolnego placu mają i w dodatku to ich teren.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 13:12Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama