Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego sfotografował znalezisko i przesłał zdjęcie do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu. Specjaliści uznali, że jest to czworościenna siekiera wykonana z krzemienia wołyńskiego. Posiada szarą barwę z różnymi jej odcieniami, co wielokrotnie sprawia wrażenie, że jest to krzemień pasiasty. Wszystkie jej powierzchnie są bardzo starannie wygładzone. Długości siekiery wynosi około 10 cm.
Z analizy porównawczej typologii siekier wynika, że jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. Znaleziska siekier kultury amfor kulistych na terenie województwa lubelskiego są rzadkie. Generalnie pochodzą z obiektów grobowych, a niekiedy są typowymi znaleziskami luźnymi, nie powiązanymi z żadnymi obiektami archeologicznymi.
Odkrywane były przeważnie we wschodniej części województwa oraz na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie. Eksperci twierdzą, że pojawienie się tego zabytku w południowej części Lubelszczyzny, w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że społeczność ta penetrowała znacznie większe obszary niż dotychczas sądzono. Poza tym odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo starożytne.
Odkryta siekiera zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. W miejscu jej znalezienia przeprowadzona zostanie inspekcja konserwatorska i inwentaryzacja nowego stanowiska archeologicznego.
Napisz komentarz
Komentarze