Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:03
Reklama
Reklama

Zamość: Policja kontroluje, czy dzieci jeżdżą w fotelikach

Trwa akcja "Bezpieczny Maluch". Policjanci z zamojskiej komendy sprawdzają, czy najmłodsi pasażerowie podróżują bezpiecznie w przystosowanych do tego fotelikach lub urządzeniach podtrzymujących.
Zamość: Policja kontroluje, czy dzieci jeżdżą w fotelikach
Kontrole są prowadzone przez zamojskich policjantów w ramach akcji Bezpieczny Maluch.

Autor: KMP Zamość

Podczas wczorajszej (11 stycznia) kontroli zamojscy policjanci sprawdzili 175 pojazdów. Uwag, co do sposobu przewożenia dzieci, nie mieli, ale dopatrzyli się ponad 75 wykroczeń polegających na tym, że pasażerowie lub kierujący nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.  

Zgodnie z kodeksem, naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego może skutkować mandatem karnym w wysokości 100 złotych i 5 punktami karnymi. Przewożenie pasażera, który nie korzysta z pasów bezpieczeństwa również jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości 100 złotych oraz 5 punktów karnych. Jeśli pasażerów naruszających obowiązek korzystania z pasów jest dwóch lub więcej – wówczas liczba punktów karnych zwiększa się do 8.  

Pasy i fotelik to ochrona

W świetle obowiązujących przepisów, dzieci o wzroście poniżej 150 centymetrów muszą korzystać z fotelika.

Za przewożenie dziecka bez fotelika lub niezgodnie z przepisami, grozi mandat w wysokości 300 złotych i 5 punktów karnych. Liczba punktów wzrasta w sytuacji, gdy w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami przewożonych jest dwoje dzieci – do 10 punktów,  troje – do 15 punktów. 

Przepisy dopuszczają kilka wyjątkowych sytuacji, w których dziecko nie musi być przewożone w foteliku. Należą do nich:

  • zalecenia medyczne, wydane przez lekarza, zwalniające z obowiązku przewozu w foteliku,
  • kiedy dziecko podróżuje taksówką, karetką albo radiowozem,
  • kiedy wzrost dziecka (od 135 centymetrów) nie pozwala na znalezienie odpowiedniego fotelika,
  • jeśli z tyłu jedzie trójka dzieci, a trzeci fotelik się nie mieści. Aby przewieźć tak dziecko, musi mieć ono, co najmniej 3 lata, siedzieć na środku i być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że to na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i życie naszych pociech. Dlatego też przewożąc dzieci w pojazdach powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Korzystajmy z fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących, które są dostosowane do masy i wzrostu dziecka. Urządzenia te muszą również spełniać odpowiednie warunki techniczne i być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta –  poucza aspirant sztabowy Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zofia 12.01.2023 23:17
Powinni przy okazji sprawdzać czy ktoś nie przewozi granatnika przeciwpancernego albo czy nie ma na tylnych siedzeniach dwóch nastolatek którym mógłby powiedzieć "wypier...ć" gdyby kierowca w drzewo.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama