Na koniec 2020 r. Zamość miał jeszcze nieco ponad 60 tys. mieszkańców, ale przyszła pandemia. W województwie lubelskim w 2021 r. zmarło prawie 30,5 tys. osób, czyli o 3,4 tys. więcej niż rok wcześniej. Wzrost umieralności był nie tylko konsekwencją zachorowań na COVID-19, ale też przeciążenia służby zdrowia i unikania kontaktu z lekarzami. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Zamościu wydano 1 831 aktów zgonu. W ub. roku zmarło 1 650 zamościan, czyli o 181 mniej niż przed rokiem. Urodziło się w tym czasie 1 310 dzieci. To o 53 mniej niż w 2021 r.
Miasto pustoszeje
Ale nie tylko ujemny przyrost naturalny sprawia, że miasto pustoszeje. Ludzie szukają pracy w większych ośrodkach albo za granicą. Młodzież wyjeżdża na studia do Warszawy, Krakowa czy Lublina i już do Zamościa nie wraca. Wiadomo, że miasto gubi mieszkańców także kosztem sąsiednich miejscowości, gdzie wyprowadzają się zamościanie. Na koniec ub. roku w Hetmańskim Grodzie na stałe mieszkało 58 715 osób, czyli aż o 811 mniej niż na koniec 2021 r.
– Gdyby w Zamościu były dobrze płatne miejsca pracy, to młodzież by stąd nie uciekała – mówią ludzie, którzy swoje życie zawodowe po studiach związali z innymi ośrodkami.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- Dąbrowica: Wstrząsające okoliczności śmierci 3-latki z Biłgoraja. Ojciec zmasakrował swoją córkę
- Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Tomaszów Lub.: "To jest czarny dzień dla szkoły. Opamiętajcie się!" - apeluje poseł Zieliński do Stowarzyszenia Czajnia
- Zamość: Galeria Dobroczynności na 31. Finał WOŚP. Te prace można kupić
- Zamojski "Społeczniak" najlepszą szkołą na Zamojszczyźnie. Jak poszło innym liceom w regionie?
- Horrendalne podwyżki za ciepło. Niektórzy będą płacić ogromne pieniądze
Póki co, największym zakładem pracy w Zamościu jest szpital „papieski”. Niektórzy pokładają nadzieję w wojsku, zwłaszcza że po sąsiedzku, czyli w Sitańcu-Wolicy, formowany jest od podstaw pułk przeciwlotniczy. Docelowo ma on liczyć do 1,5 tys. żołnierzy.
Co jakiś czas wraca też pomysł poszerzenia granic miasta i przyłączenia do Zamościa takich miejscowości jak np. Chyża, Szopinek, Wólka Panieńska, Kalinowice, Płoskie, Mokre, Sitaniec czy Jarosławiec. Na razie kończy się na pomyśle.
Mniej małżeństw i rozwodów
W 2022 r. zawarto 421 małżeństw. To o 36 mniej niż rok wcześniej. Spadła liczba rozwodów. Było ich 144, podczas gdy w 2021 r. na rozstanie zdecydowało się 195 par małżeńskich.
Z danych USC wynika, że najczęściej dziewczynkom nadawano imiona Hanna i Zuzanna (po 25), a chłopcom – Jan i Antoni (po 27). Z oryginalnych wymienić należy: Nel, Noemi, Samuelę, Livię, Lilly i Arinę oraz Odysseusa, Leo, Bastiana, Doriana, Arona i Denisa.
Na koniec warto wspomnieć, że według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, gminy Ulhówek i Dołhobyczów i znajdują się w czołówce polskich samorządów, w których na przestrzeni ostatniej dekady odnotowano największy spadek ludności rezydującej (chodzi zarówno o osoby mieszkające w danym miejscu na stałe, jak i te, które przebywają na określonym terytorium powyżej roku).
Napisz komentarz
Komentarze