Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:21
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Grodziska w Gródku nie pokonały zastępy wojów, mogą to zrobić owce [ZDJĘCIA]

Na zboczach grodziska w Gródku k. Hrubieszowa wypasano owce. Racicami wydeptały ścieżki wokół wzniesienia. Gdzieniegdzie widać, że z trawiastego poszycia prześwituje tzw. goły grunt. Widoczne są również groźne pęknięcia. – Trzeba jak najszybciej ratować grodzisko i przywrócić mu właściwą pielęgnację, bo zamiast wczesnośredniowiecznego zabytku zostanie tylko kupa porośniętej samosiejkami drzew ziemi – przestrzega Krzysztof Bas, zamościanin, z wykształcenia inż. leśnik, dendrolog, specjalista architektury krajobrazu.
Na zboczu grodziska w Gródku koło Hrubieszowa zamiast trawy są wydeptane przez owce błotniste ścieżki.

Autor: Fot. Mariusz Parol

Przy grodzisku w Gródku spotykamy się z dwoma mieszkańcami tej miejscowości. Obydwaj chcą pozostać anonimowi.

– Coś strasznie marnieje to nasze grodzisko. Owce racicami wydeptały ścieżki na zboczach. W wielu miejscach widać goły grunt zamiast trawiastego poszycia. Przecież nawet ludzie nie mogą chodzić po tych zboczach. Formalnie nie ma takiego zakazu, nie umieszczono go na tabliczkach, ale nie wolno chodzić po tych zboczach. Wędrówki turystów również mogą przyczynić się do erozji. Tymczasem podnóże grodziska otoczono elektrycznym pastuchem, a owce grasowały po zboczach – relacjonują mieszkańcy Gródka.

– Owce powinny być wypasane na połoninie, ale nigdy na zboczach grodziska, tu doprowadzają do ich degradacji. Wystarczy spojrzeć na ścieżki, które owce wydeptały wokół szczytu. Widać gołą ziemię, a na wiosnę, gdy spadną deszcze, może dojść do pogłębionych zmian erozyjnych. Woda, słońce i wiatr powiększą destrukcyjne zmiany. Jest całkiem spore zagrożenie, że część tego wzniesienia się osunie – przestrzega Krzysztof Bas.

Na zboczach grodziska tylko trawa

Jego zdaniem, największe zagrożenie osunięciem grodziska występuje z jego południowo-wschodniej strony. Tam zbocza porośnięte są drzewami samosiejek.

– Przez wiele lat grodzisko w Gródku utrzymywane było w należytym stanie. Nie dopuszczano, by zbocza zarastały drzewami. Nikt również nie wypasał tu zwierząt. Obecnie w niektórych miejscach na zboczu jest klepisko. Z ponad tysiącletniego grodu, słynnego w całej Europie, niedługo może zostać tylko kupa ziemi. Kto pokryje koszty rekultywacji, jeżeli skarpa się osunie? Bo że do tego dojdzie, jest raczej pewne. Przez ponad 10 wieków grodzisko stało i dbano o właściwe jego utrzymanie. A od połowy ubiegłego wieku było tylko gorzej. I nie chodzi tylko o owce, a także o właściwą pielęgnację zboczy. Tu nie powinny rosnąć żadne drzewa. Tymczasem jest cała masa samosiejek: akacji, klonów, jesionów. Te drzewa powinny być usuwane zanim urosną i ukorzenią się na tyle, że ich usunięcie z korzeniami naruszy spoistość gruntu. Na zboczach grodziska powinna rosnąć tylko trawa. Koniec. Kropka – podkreśla specjalista architektury krajobrazu z Zamościa.

Wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając zaznacza, że kiedy objął fotel wójta, gmina już była w trakcie realizacji projektu pt. „Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich”, finansowanego z unijnych funduszy.

Owce zawitały do Gródka w 2017 r.

Gmina miała na to pieniądze z Unii Europejskiej. Projekt zakończył się w 2018 r., ale przez kolejne 5 lat musiał być kontynuowany, już bez unijnego wsparcia. Inaczej trzeba byłoby zwrócić dotację. Dlatego samorządowcy ustalili z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, że stado będzie wracać do Gródka i Czumowa nad Bugiem. Podobno wypas owiec dobrze wpływał na utrzymanie tzw. muraw kserotermicznych, a poza tym zwierzęta „tworzyły” polany, cenne nie tylko krajobrazowo, ale i turystycznie.

Projekt zakończono w 2018 r., ale przez co najmniej 5 kolejnych lat owce miały się paść się na grodzisku w Gródku. Wynikało to z zachowania trwałości projektu.

– Zapisy w projekcie były takie, że owce mają być wypasane w Gródku i na Królewskim Kącie w Czumowie. Zastanawialiśmy się wtedy, czy wypasanie owiec na grodzisku w Gródku faktycznie jest uzasadnione i czy nie przyniesie żadnej szkody. Ale wówczas już nie można było dokonać żadnych zmian w realizowanym projekcie. W tym roku w Gródku nie będzie już wypasu owiec – zapewnia wójt Tomasz Zając.

Z pytaniami dotyczącymi nadzoru nad zabytkowym grodziskiem w Gródku zwróciliśmy się do Konserwatora Ochrony Przyrody w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. W odpowiedzi czytamy:

"Na obszarze grodziska w Gródku występują murawy kserotermiczne, stanowiące przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 Zachodniowołyńska Dolina Bugu (...). Zakres działań ochronnych, jakie należy wykonać celem zachowania walorów przyrodniczych tego terenu, został zdefiniowany w planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Zachodniowołyńska Dolina Bugu. (...) Obszar grodziska w Gródku należy użytkować kośnie, kośno-pastwiskowo lub pastwiskowo. Od kilku lat gmina Hrubieszów, pod nadzorem pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prowadzi na wskazanym terenie wypas owiec. Bez wątpienia uzyskane efekty ekologiczne uzasadniają kontynuację takich działań.

Niemniej poruszany w zapytaniu problem dotyczy ochrony zabytku – grodzisko zostało wpisane do rejestru zabytków archeologicznych województwa lubelskiego. Tym samym zapytania w przedmiocie wpływu prowadzonego wypasu na zabytek należy kierować do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z posiadanych przez tut. urząd informacji wynika, że wypas prowadzony jest pod nadzorem wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków" - napisała Aleksandra Woźniak-Figurska, naczelnik Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

– Koniec wypasu owiec na grodzisku nie załatwi problemu. Potrzeba opracowania i wdrożenia działań, które przywrócą grodzisku w Gródku dawny wygląd i umocnią zdegradowane zbocza. Można przygotować taki projekt i uzyskać dofinansowanie, które pozowali sfinansować jego realizację oraz utrzymać w należytym stanie grodzisko w Gródku – tłumaczy Krzysztof Bas. 

Powiązane galerie zdjęć:

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wołyniak 28.01.2023 18:38
Zobaczymy pod jakim Hasłem w tym roku odbędą sie obchody krwawej niedzieli na Wołyniu- bo jak pod hasłem czołgi na Ukraine to w uju mam taki rząd

Cingciarze i inne bandy 28.01.2023 18:16
Pokonali to ludzie z wykrywaczami w latach minionych

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama