Bilety na wydarzenia znajdziecie na portalu kicket.com (dawne ewejsciowki.pl).
Baron Cygański
Podczas jednej z wizyt w Budapeszcie Johann Strauss poznał słynnego węgierskiego pisarza Móra Jókaia, którego wielbicielką była sama królowa Wiktoria. Owocem ich znajomości okazała się jedna z najwspanialszych operetek na świecie, czyli “Baron Cygański”.
Podczas spektaklu można zanurzyć się w dźwięki węgierskiego czardasza, muzyki cygańskiej i walca wiedeńskiego, które doskonale ze sobą współgrają. To wszystko w połączeniu z realistycznymi wątkami, które przeplatają się z baśniowymi obrazami cygańskiego obozu.
“Baron Cygański” oparty na noweli Móra Jókaia “Saffi”, opowiada barwną historię, która rozpoczyna się powrotem z wygnania Sándora Barinkaya. Mężczyzna chce przejąć majątek, który niegdyś posiadał jego ojciec. Ziemię zajmuje jednak Żupan - bogaty handlarz świń.
Pojawia się rozwiązanie. Barinkay powinien poślubić córkę Żupana, Cygankę Arsenę. Jednak ta jest zakochana w Ottokarze. Poza miłosnymi motywami, opowieść skrywa znacznie więcej wątków. To m.in. proroctwa starej Cyganki Czipry i ich spełnienie, odkrycie zakopanego skarbu i ujawnienie prawdziwej tożsamości jednego z bohaterów.
Księżniczka Czardasza
Jedna z najbardziej udanych i popularnych z operetek Emmericha Kalmana, “Księżniczka Czardasza” opowiada o romansie między arystokratą, księciem Edwinem von Lippertem i węgierską gwiazdą variétés Sylvą Varescu. Mężczyzna obiecuje polubić Sylvę, jednak rodzina Edwina sprzeciwia się ich związkowi i chce, aby ten związał się z kuzynką, hrabiną Stasi.
Mężczyzna zmuszony jest zaręczyć się ze Stasi. Sylva czuje się oszukana. Pojawia się incognito na balu w domu Edwina u boku Grafa Boni Kancsianu, który udaje jej męża. Podczas imprezy Edwin publicznie sprzeciwia się małżeństwu ze Stasi.
Operetka Kalmana zyskała rzeszę fanów na całym świecie. Powstało mnóstwo wersji filmowych. Co więcej, do dziś należy do najczęściej wystawianych klasycznych operetek.
Napisz komentarz
Komentarze