Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:26
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Po sąsiedzku z oczyszczalnią i fetorem

Od kilku lat mieszkańcy Biłgoraja systematycznie zgłaszają uciążliwy problem. Dotyczy on nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z oczyszczalni ścieków.
Biłgoraj: Po sąsiedzku z oczyszczalnią i fetorem
Biłgorajska oczyszczalnia ścieków potrzebuje gruntownej modernizacji. Potrzeba na to 40 mln zł.

Autor: Pixabay

Temat powraca jak bumerang, a mimo to nie udaje się go rozwiązać. Chodzi o fetor, który mieszkańcy osiedla Puszcza Solska co jakiś czas odczuwają. Twierdzą, że niekiedy nie da się otworzyć okna, ponieważ zapachy są tak intensywne. Winą obarczają oczyszczalnię ścieków zlokalizowaną niemal w sąsiedztwie zabudowań. Temat ciągnie się latami i niewiele z nim udało się zrobić. Wszystko rozbija się o brak pieniędzy. 

Temat do tablicy wywołał radny biłgorajski radny Tomasz Bednarz. Zainteresowały go plany modernizacji obiektu. Pytał m.in. o koncepcję przebudowy, źródła finansowania, a co za tym idzie możliwości rozwiązania problemu nieprzyjemnych zapachów. 

Eksploatowana obecnie mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia oddana została do użytku w 1998 roku. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2022-2025 zakłada całkowitą modernizację obiektu.

Koszt tej inwestycji szacowany jest na 40 mln. zł. Spółka tłumaczy, że optymalnym założeniem będzie finansowanie inwestycji w jak największym procencie z dotacji, źródeł własnych oraz pożyczek czy kredytów zewnętrznych. W przypadku braku możliwości pozyskania środków zewnętrznych, spółka będzie realizować projekt w sposób cząstkowy w takim zakresie, w jakim będzie to najpotrzebniejsze oraz możliwe do wykonania pod względem finansowym.

Rok temu Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju wykonało aktualizację koncepcji modernizacji oczyszczalni ścieków. We wrześniu ukończono opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego przebudowy i rozbudowy obiektu. Zakłada on poprawę efektywności oczyszczalni poprzez zastosowanie nowych sprawniejszych i oszczędniejszych urządzeń.

Czy zabiegi te pomogłyby w wyeliminowaniu zapachów utrudniających życie mieszkańców? Jak tłumaczy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, zastosowane rozwiązania z pewnością w dużym stopniu wyeliminują uciążliwości zapachowe. Jednak nie istnieje taka technologia która w 100 proc. da gwarancję całkowitego wyeliminowania problemu zapachowego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama