Razem z pracownikami Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lubyczy Królewskiej dzieci, które zostały zapisane na ferie, były na jednodniowej wycieczce w Lublinie. Zwiedziły miasto, a w Teatrze im. H. Ch. Andersena obejrzały spektakl zatytułowany „Dziób w dziób”. Kilka dni wcześniej spędziły, biorąc udział m.in. w warsztatach teatralnych, które bardzo przypadły im do gustu. Nie obyło się jak to w karnawale, bez Balu Maskowego u Kopciuszka.
Wyjazdy, gry i bale
W Łaszczowie dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury dzieciaki także mogły zetknąć się ze sztuką teatralną. Obejrzały dwa przedstawienia: „Misia Tulisia” oraz „Złośliwości jej królewskiej mości”. A ponadto brały udział w zajęciach kreatywnych, taneczno-ruchowych, grach. Przed Dniem Babci i Dziadka zrobiły jeszcze laurki.
Gminny Ośrodek Kultury w Rachaniach i Dom Kultury w Wożuczynie-Cukrowni również zorganizowały dzieciom ferie bez komputera. Ich uczestnicy robili papierowe gwiazdy, brali udział w wielu zabawach, konkursach, zagadkach, wyścigach. Jednego dnia pojechali do parku trampolin w Zamościu. A na koniec ferii bawili się na balu karnawałowym.
W gminie Ulhówek były „Ferie z wójtem”. Wójt Łukasz Kłębek towarzyszył dzieciakom, które przyszły skorzystać z przygotowanych atrakcji. Grał z nimi w gry i zachęcał do zabawy. A było na czym się bawić. Na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Ulhówku rozstawiono dmuchaną zjeżdżalnię, stoły do tenisa, cymbergaja, piłkarzyki. Na zakończenie ferii był seans filmowy dla małych i dużych i dla każdego popcorn i wata cukrowa.
Młodsi mieszkańcy gminy Tomaszów Lubelski też nie mogli narzekać na nudę. Zajęcia dla nich poprowadzili pracownicy ośrodków kultury w Podhorcach i Majdanie Górnym i gminnej biblioteki. Było wiele zabaw i kreatywnych warsztatów, a nawet turniej unihokeja. Wyjazd do kina do Zamościa, bo przypomnijmy kino w Tomaszowie cały czas jej w remoncie, a dodatkową atrakcją była tradycyjna zabawa choinkowa. Zorganizowały ją, przy współpracy z GOK-iem, w świetlicy wiejskiej w Ulowie członkinie miejscowego KGW. Przygotowały piękną dekorację i poczęstunek. Była muzyka, dyskotekowe światła i świetni animatorzy z Hulaj Duszo.
Ostatni dzień zimowego wypoczynku pod znakiem zabawy karnawałowej upłynął również dzieciom z gminy Jarczów. Wcześniej W Samorządowym Ośrodku Kultury odbywały się dla nich „Bajkowe ferie z kulturą”. Obiady dla uczniów każdego dnia przygotowywały panie z KGW Jarczów. Gospodynie dostały podziękowania za taką pomoc od wójta Tomasza Tyrki, a dzieciaki, które zechciały pędzić ferie w SOK-u, a nie w domu drobne upominki.
Na sportowo
Największą ofertę na ferie przygotowało dla uczniów miasto Tomaszów Lubelski. Nie mogło zabraknąć sportowego akcentu. W dniach 16-18 stycznia w hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim odbyły się rozgrywki w ramach XX Halowego Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych o Puchar Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski.
W rozgrywkach udział wzięło 29 drużyn, łącznie 225 uczestników, którzy pod czujnym okiem sędziów – Artura Beńko i Artura Jaremko – rozegrali 71 spotkań.
I międzynarodowo
Kto wolał spokojniej spędzać wolne, mógł skorzystać z programu przygotowanego przez Muzeum Regionalne im. J. Petera lub Miejską Bibliotekę Publiczną.
MBP prowadziła w pierwszym tygodniu zajęcia dla tomaszowian. W drugim tygodniu zaprosiła do siebie także dzieci uchodźców z Ukrainy. Chętnych nie brakowało. Zajęcia odbywały się już w ramach programu „Różni. Ważni. Równi”, na realizację którego biblioteka pozyskała dofinansowanie, a także roboty do programowania, tablety i laptopy, które dotrą niebawem.
Z tego programu, który potrwa do czerwca, skorzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli, bo zakłada on naukę języka polskiego dla Ukraińców. Sprzęt zostanie już na wyposażeniu biblioteki.
Napisz komentarz
Komentarze