Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:19
Reklama
Reklama

Hrubieszów: Aptekarze kontra władze powiatu. Poszło o dyżury nocne w aptekach

Na 2 lutego zwołano nadzwyczajną sesję Rady Powiatu Hrubieszowskiego, by uchwalić harmonogram dyżurów aptek. Aptekarze tłumaczą, że dyżury aptek przy braku magistrów farmacji łamią kodeks pracy, a także narażają ich na koszty. Natomiast władze powiatu odpowiadały, że na nich spoczywa obowiązek uchwalenia harmonogramu i zapewnienie mieszkańcom dostępu do leków.
Hrubieszów: Aptekarze kontra władze powiatu. Poszło o dyżury nocne w aptekach
Uchwałę o dyżurach aptek poparło 7 radnych z koalicji rządzącej powiatem, 3 radnych zagłosowało przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Od lutego ma obowiązywać nowy harmonogram pracy aptek ogólnodostępnych w powiecie hrubieszowskim. Był to ostatni dzwonek, by go uchwalić. Z 19 radnych w obradach uczestniczyło zaledwie 13.

Greta Jasina, reprezentująca właścicieli aptek i magistrów farmacji zatrudnionych w aptekach w powiecie hrubieszowskim, mówiła o dwóch powodach skłaniających do rezygnacji z dyżurów.

"Dyżury łamią kodeks pracy"

– Nie jesteśmy w stanie dyżurować kilka dni w tygodniu przez całą dobę. W aptekach brakuje wykwalifikowanej kadry. Uprawniony do dyżurowania jest jedynie magister farmacji, technicy nie mają takich uprawnień. W większości aptek w powiecie zatrudniony jest tylko jeden magister. To oznacza, że musiałaby pracować kilka razy w tygodniu i to przez 24 godziny na dobę. To narusza kodeks pracy. Powiat zmusza nas do pracy ponad nasze siły i możliwości, naraża na błędy z przemęczenia, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. Odpowiedzialność za takie błędy spadłaby na nas, a nie na radnych czy starostę – argumentowała Greta Jasina. – Ponadto całkowity koszt tych dyżurów spoczywa na właścicielach aptek. Rada Powiatu zmusza nas do realizowania na własny koszt zadania publicznego i naraża na straty finansowe, co w długofalowej perspektywie może spowodować likwidacje aptek - dodała reprezentantka farmaceutów z powiaty hrubieszowskiego.

Wicestarosta Marek Kata powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Orzekł on, że jednym z obowiązków aptekarzy jest pełnienie dyżurów w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Nie można się zwolnić z tego obowiązku, podnosząc argumenty dotyczące organizacji i szczególnych warunków pracy apteki czy wyniku ekonomicznego. Prawo farmaceutyczne zobowiązuje nas do ustalenia dyżurów i umożliwienia mieszkańcom dostępu do leków. Podczas grudniowego spotkania z farmaceutami nikt nie protestował przeciwko proponowanemu harmonogramowi dyżurów. Na styczeń wyznaczono kolejne spotkanie, ale w międzyczasie nastąpił bojkot. Można było negocjować, ale nikt nie chciał z nami rozmawiać – przekonywał wicestarosta Kata.

"Mieszkańcy muszą mieć dostęp do leków"    

Radny Marcin Zając, który jednocześnie jest członkiem Zarządu Powiatu, podkreślił, że zgodnie z przepisami rada powiatu musi uchwalić dyżury aptek w powiecie.

– Rozumiem punkty podnoszone przez farmaceutów, wszystko jest jakby zasadne, aczkolwiek my nie mamy na to wpływu. Izba farmaceutyczna domaga się rozwiązań systemowych. My zaś nie rozwiążemy tego systemowo, my stanowimy prawo lokalne – zaznaczył radny Marcin Zając. – Opinie burmistrzów i wójtów są pozytywne. Opinia izby farmaceutycznej w części również jest pozytywna. Nie rozumiem czego dotyczy ta debata. My stanowimy prawo miejscowe i musimy zadbać, aby mieszkańcy mieli zapewniony dostęp do leków. A jeżeli chodzi o rozwiązania systemowe, podzielam argumenty pani Grety, aczkolwiek nie do nas taka mowa, a do wyższych organów, które stanowią przepisy prawne czy do NFZ – sugerował radny Zając.

 Ciężar dyżurów tylko na aptekach w mieście

Radny Wojciech Sołtysiak dociekał, dlaczego w proponowanym harmonogramie nie uwzględniono aptek spod Hrubieszowa.

– Wtedy dyżury rozłożyłyby się na 20, a nie na 13 aptek. Złe prawo zmusza farmaceutów do dyżurów. Wtedy sprzedaje się kubeczki do pobierania moczu czy środki zwiększające możliwości fizyczne u mężczyzn. Człowiek faktycznie potrzebujący pomocy lekarskiej może pojechać na izbę przyjęć w szpitalu, a tam mają obowiązek zapewnić mu taką pomoc. Zarząd nie dopełnił rozszerzenia dyżurów aptek na cały powiat – zaznaczył radny Sołtysiak.

Radny Marcin Zając podkreślił, że w dni wolne od pracy doraźna opieka lekarska jest możliwa tylko w Hrubieszowie. 

– Dlatego pacjent – dajmy na to z Horodła – powinien tutaj mieć prawo zakupu leków, a nie jechać po nie aż do Dołhobyczowa czy do Uchań – tłumaczył.

Radny Zdzisław Kosakowski podkreślił, że zabrakło rozmów, by wypracować wspólne stanowisko satysfakcjonujące zarówno farmaceutów, jak i władze powiatu, a przede wszystkim mieszkańców.

Po ponad godzinnej burzliwej debacie zagłosowano nad nowym harmonogramem dyżurów aptek. Uchwałę poparło 7 radnych z koalicji rządzącej powiatem, 3 radnych zagłosowało przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Komentować jeszcze wolno ? 09.02.2023 18:51
Na stronie internetowej starostwa powiatowego w Hrubieszowie można sprawdzić informację o zarobkach nowego etatowego członka zarządu. Jest to kwota 11 730 złotych brutto. Gratulujemy koalicjantom.

Bogaty powiat 10.02.2023 06:12
11 730 zł tyle kosztuje nas jeden głos więcej w pseudo powiecie, a co tam na BOGATO można, można.

Wagowy od Bosmana 09.02.2023 10:52
Drodzy państwo mieszkańcy Obrowca i całego powiatu hrubieszowskiego. Możecie już korzystać z drogi powiatowej w Trzeszczanach w kierunku Drogojówki. Remont zakończył się pod koniec grudnia 2022 roku. Życzymy przyjemnej podróży.

50 czy 40 09.02.2023 10:21
Spotkałem w Zakopanem dwie samotne mężatki. Zgadnijcie kogo. A wy tam sobie do gardeł skaczcie.

Sołtys Wsi N. 10.02.2023 20:23
Wyjazd się udał, mam dużo fajnych zdjęć.

Obłuda 09.02.2023 07:35
Wystarczy zgodnie z prawem zezwalać na pracę aptekom które będą pracować też w nocy.

dziady upańce 08.02.2023 14:02
Taki badziewiak jak ta strona powtarza tylko propagande PiS 1500 zapłaciłem bo tak bronią WiN UPA

Wina starostwa 08.02.2023 10:33
Kiedyś w Hrubieszowie mieszkało ponad 20 tys mieszkańców i było 2 apteki, teraz jest mniej niż 15 tys faktycznie i wystarczyło by 4 apteki, wtedy ilość magistrów farmacji z 13 obecnych aptek była by ponad miarę w porze nocnej i dziennej, a i koszty strat z nocki były by mniejsze. Jest za dożo wydanych licencji na apteki to wina starostwa, sami na siebie bat ukręcili,

Radny bezradny 07.02.2023 20:06
Szkoda tylko że zdjęcie do artykułu wzięte zostało że świątecznej sesji rady powiatu...na tej nadzwyczajnej aż takiej frekwencji nie było.

Mieszkanka Hrubieszowa. 07.02.2023 16:32
Ten zarząd powiatu jeszcze nigdy za swojej działalności nie rozwiązał żadnego problemu.Lekarzy dobrych się wyzbyli,oddziały polikwidowali a teraz chcą swoje warunki dyktować farmaceutom,powołali następnego członka zarządu który będzie pobierał wynagrodzenia ok.12 tys złotych i nie wiadomo po co,? ale jak ich posłuchać to wszystko dla dobra mieszkańców dobrze że to już niedługo będę się panoszyć bo mieszkańcy na pewno już im następnego mandatu nie dadzą.

TT 07.02.2023 12:25
Tak na marginesie farmaceuta to magister farmacji. Wygląda na to, że taniej właścicielom zatrudnić technika farmacji, który tak naprawdę jest tylko sprzedawcą. Może warto jednak zatrudniać więcej niż jednego farmaceutę? Oni pewnie też szukają pracy ale za godne pieniądze. Dziwny ten spór. Wydawałoby się, że farmaceuta to zawód z misją jak lekarz ale coraz bardziej wygląda to tylko na sprzedaż usług a pacjent jest traktowany jak klient w markecie. Czy tak to ma wyglądać? Jak apteka nie chce dyżurów to niech może zmieni się na drogerię.

07.02.2023 13:11
Przecież media od początku informują, ze brakuje magistrow farmacji. Ich NIE MA. Brak zapłaty za dyżury jest rzeczą wtórną. Misją nie zaplacisz za prąd, ogrzewanie, itd. Pensję otrzymujesz w złotówkach, a nie w misji. Wspomniani lekarze też dostają pieniądze, a nie leczą misją. Jesli chcesz zamiany apteki w drogerię, sobie i innym pogorszysz dostęp do leków.

Olala 07.02.2023 16:46
Jak Ciebie nie stać na utrzymanie apteki zamknij ją. Kiedyś były dwie i dawały radę a mieszkańców było znacznie więcej. Kilkanaście aptek i problem z dziurami?

08.02.2023 16:28
Czego Olala nie rozumiesz? Mialaś 2 apteki z kolejkami i bez leków, ale z dyżurami, za ktore płacił państwowy Cefarm. Teraz masz kilkanascie aptek z leki, bez kolejek, ale bez dyżurów. Jeśli za nie zaproponujesz zapłatę, pewnie farmaceuci się zastanowią czy warto. Jeśli ich obrazisz niską stawką, dyżurów nie będzie. Może też zlikwidują apteki i wyjadą jak lekarze. Jak dobrze, że nie mieszkam w tak nieprzyjaznym mieście jak H.

Rytm 09.02.2023 14:53
Mieszkaj tam gdzie mieszkasz. Tylko kasa się liczy co? Tak to jest jak prywaciarz chce się dorobić natychmiast.

10.02.2023 10:05
"Rytm", czego nie zrozumiałeś? Ty i starosta chcecie, żeby farmaceuci pracowali za darmo, prawda? Chcecie, żeby z przemeczenia sie pochorowali (zamkną wtedy apteki) lub się pomylili. Wtedy ktoś mógłby umrzeć, a farmaceucie zamkną apteke, bo on pójdzie do więzienia. Każdy musi się wyspać, umyć, wypocząc. Ty też. Za pracę każdy musi dostać zapłatę. Ty też. Nie dostaniesz, nie pracujesz. Farmaceuta też. Kibicuję hrubieszowskim farmaceutom, a jednocześnie współczuję takich nieogarów jak niektórzy tu komentujący.

Zigi 10.02.2023 14:47
Zrozum. W mieście jest 13 aptek! Wygląda, że to bardzo dobry biznes. Wylicz ile dni dyżurów wypada?

13.02.2023 16:07
Zigi, gdybys sie dobrze uczyl, tez mogłbys pracowac w aptece i nie dostawac zapłaty za dyżur. Naprawde zazdroscisz? Wolałbys, zeby apteke prowadził ślusarz? Do rzeczy. Ty i powiat chcielibyscie, aby farmaceuci co 13 dni mieli dyżur, czyli pracowali za darmo. To tak samo, jakby Twoj pracodawca powiedział: ' jest was w firmie az trzynastu. Dlatego co 13 dni bedziecie w nocy, niedziele iswieta pracowac za darmo. Jak sie nie podoba, to kopac rowy'. Dziwie sie, że trzeba tłumaczyc tak proste tematy.

Magister farmacji 10.02.2023 20:34
A znasz przepis, który mówi o dyżurach aptek? Jak nie znasz to nie p... Akurat w tym wypadku Rada Powiatu musi uchwalić harmonogram pracy aptek. Tutaj pretensje można mieć tylko do tych co przyklepali takie przepisy.

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama