Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:16
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Napoje energetyczne zostaną w Polsce zakazane? Projekt ustawy jest gotowy

Sejm na poważnie ma się zająć zakazem sprzedaży energetyków. Próba ich omijania będzie zagrożona wysoką karą finansową, a nawet więzieniem.
Napoje energetyczne zostaną w Polsce zakazane? Projekt ustawy jest gotowy

Autor: iStock

Wydawało się, że jest to jeden z tych pomysłów, który szybko trafi do sejmowego kosza. Okazuje się, że sprawa jest jednak aktualna. Ale od początku

Podatek cukrowy już jest

Dyskusja, czy ograniczyć w Polsce sprzedaż  napojów energetycznych, trwa w Polsce już od kilku lat. Chodzi o względy zdrowotne.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podaje, że napoje energetyczne pije 18 proc. dzieci w wieku 3-10 lat. W Polsce 12 proc. W grupie wiekowej 15-18 lat odsetek wynosi aż 68 procent.

Rynek napojów energetycznych w Polsce jest bardzo duży. Według danych z 2020 r. sprzedaje się 110 milionów litrów napojów energetyzujących rocznie.

I właśnie o zdrowie dzieci i młodzieży chodzi w tej sprawie. Żeby zniechęcić do kupowania takich produktów, w styczniu 2021 r. został wprowadzony tzw. podatek cukrowy. To opłata, którą ponoszą producenci napojów słodzonych oraz zawierających kofeinę lub taurynę. Te dwie substancje to obowiązkowy składnik energetyków. Przez ten podatek takie produkty podrożały.

Chcą ograniczyć dostępność do energetyków

Patryk Wicher, poseł PiS, jakiś czas temu uznał jednak, że podatek cukrowy to za mało. I na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia zaproponował, żeby przepisy jeszcze bardziej zaostrzyć. Chce, żeby takie napoje mogły kupować wyłącznie osoby pełnoletnie. Parlamentarzysta przypomniał, że taki zakaz funkcjonuje np. w Stanach Zjednoczonych.

– Młody człowiek dostał zawału serca w wieku ok. 19 lat po spożyciu nadmiernej ilości energetyków. Młodzież nie wie, że to jest niebezpieczne, medycznie i nie tylko, przy zbyt dużej ilości. Myślę, że ten temat robi się ważki, jest problematyczny i można byłoby go przedyskutować – przekonywał poseł.

To na nowo otworzyło sprawę. Teraz posłowie na poważnie mają zająć się propozycją Wichra.

Partia Republikanie przygotowała już projekt nowelizujący ustawę. Jest w Sejmie.

– Niezależnie od głosów lobbystów będziemy skutecznie zabiegać o to, żeby ograniczyć dostępność do napojów energetycznych polskiej młodzieży, czyli grupy, jak wynika z badań, która jest najbardziej narażona na negatywne skutki działania kofeiny i tauryny – podkreślił Kamil Bortniczuk, minister sportu.

Co zmieni znowelizowana ustawa?

Nowela dotyczy m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia, a także zakazu sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych.

Projekt wprowadza definicję „energetyka”, a więc napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Za taki napój według projektu uznawany jest produkt, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg na litr lub tauryna z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. 

Według projektu reklama napojów spełniających powyższą definicję nie będzie możliwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze w godz. 6-20. 

Jedynym wyjątkiem od tej zasady będzie reklama prowadzona przez „organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania tej imprezy”.

Ma obowiązywać zakaz reklamy w prasie dziecięcej i młodzieżowej. Obejmie on także m.in. słupy i tablice reklamowe.

Jeśli już będą reklamy, to nie mogą one być skierowane do dzieci i młodzieży. Reklama nie będzie mogła przedstawiać młodzież lub dzieci czy łączyć spożywanie napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny z energią i witalnością, a także wywoływać skojarzenia m.in. z atrakcyjnością seksualną, sukcesem zawodowym lub życiowym oraz zajęciami sportowymi.

Za reklamę lub promocję napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny naruszającą te postanowienia sąd będzie mógł nałożyć grzywnę od 10 do 500 tys. zł, karę ograniczenia wolności lub obie te kary łącznie. 

Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Zapytał je o to serwis wiadomosclihandlowe.pl. Ministerstwo podkreśliło, że zgodnie z unijnymi regulacjami na tego typu napojach jest informacja, że nie są one przeznaczone dla dzieci. I dodało, że ograniczeniu spożywania energetyków służy właśnie podatek cukrowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama