Jan Leonowicz ps. „Burta”, żołnierz Armii Krajowej, dowódca jednego z najdłużej walczących z komunistami oddziałów partyzanckich samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski. Zginą 9 lutego 1951 r. w zasadzce zorganizowanej we wsi Nowiny przez grupę operacyjną UB pod dowództwem sierż. Ryszarda Trąbki.
Gdzie pogrzebano "Burtę"?
Jego zwłoki przewieziono do Tomaszowa Lub., gdzie przez dwa tygodnie wystawione były na widok publiczny przed budynkiem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Do dziś nie wiadomo, gdzie zostało pogrzebane ciało żołnierza wyklętego. W chwili śmierci „Burta” miał 39 lat.
– Zginął jako jeden z ostatnich dowódców oddziałów leśnych WiN na Lubelszczyźnie, najbardziej zasłużonych i najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce – przypomniał poseł Sławomir Zawiślak, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, który był głównym organizatorem zorganizowanych 11 lutego uroczystości pod pomnikiem ku czci por. Jana Leonowicza.
Poseł Zawiślak przywołał w Nowinach również pamięć o ppłk. Bronisławie Malcu, dzięki któremu powstał pomnik.
Po wystąpieniach odbyła się wspólna modlitwa w intencji „Burty”, którą poprowadzili ks. Stanisław Góra z Lublina oraz ks. Mariusz Lasota, wikariusz z parafii św. Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim.
Kompania honorowa i apel pamięci
Kompanię honorową wystawił 18. Pułk Przeciwlotniczy pod dowództwem ppor. Sebastiana Wołoszyna. Celem upamiętnienia śmierci por. Jana Leonowicza por. Piotr Janiak odczytał apel pamięci, który zakończył się następującymi słowami: „Niech postacie i czyny naszych rodaków utrwalone w historii i tradycji oręża polskiego oraz w naszej świadomości będą dla nas przykładem patriotyzmu, miłości do ojczyzny oraz gotowości służenia jej w potrzebie”.
Po odczytaniu apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej, delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapaliły znicze pamięci pod pomnikiem, a druhna samarytanka Aleksandra Łasocha z 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. „Burta” w Suścu zagrała na trąbce utwór „Śpij kolego”.
Na koniec zebrani przeszli do miejscowej remizy, gdzie odbył się poczęstunek przygotowany przez panie z KGW w Nowinach wraz z członkami Koła Rejonowego AK Susiec oraz rodzicami zuchów i harcerzy susieckiej „dziesiątki”.
Napisz komentarz
Komentarze