Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:07
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Strażak dobrze ugotować też potrafi

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego podsumowano cykl wydarzeń kulinarnych pod hasłem „Kuchnia strażacka”. Podziękowania od marszałka Władysława Ortyla za uczestnictwo w projekcie, gotowanie i integrowanie społeczeństwa dostali m.in. strażacy z powiatu tomaszowskiego.
Tomaszów Lubelski: Strażak dobrze ugotować też potrafi
Druhowie z OSP Żerniki świętowali jubileusz 65-lecia jednostki przy "Kuchni strażackiej z ognistą wieprzowiną".

Kilka jednostek z powiatu tomaszowskiego w ubiegłym roku dołączyło do projektu „Kuchnia strażacka” realizowanego przez Stowarzyszenie Polska Ekologia. Zakładał on organizację wydarzeń, przy okazji których promowano strażacką (z naciskiem na tradycyjną i lokalną) kuchnię. Kto jej próbował, wie, że słynie z sycącego, prostego, ale jakże smacznego jedzenia.

– Należało przygotować potrawy ze wskazaniem na produkcję zdrowej wieprzowiny i zbóż. To miały być tradycyjne potrawy – uzupełnia Stanisław Kielech, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Lubelskim.

Chętni do gotowania

Strażacy z powodzeniem zorganizowali imprezy, w trakcie których pochwalili się swoimi kulinarnymi zdolnościami. Przy okazji, co było celem projektu, zintegrowali lokalną społeczność i promowali tradycyjną kuchnię.

I tak do gotowania zgłosili się strażacy z Bełżca II, Jarczowa, Lubyczy Królewskiej, Oseredka, Suśca, Rzeczycy, Tomaszowa Lubelskiego, Ulhówka i Żernik.

Część z nich promowała kuchnię strażacką z ognistą wieprzowiną, a część ze zbożami wysokiej jakości.

Jako pierwsi dali przykład druhowie z OSP Tomaszów Lubelski, którzy poczęstunek przygotowali w maju ub. r. na Powiatowy Dzień Strażaka. Kolejni byli ochotnicy z Rzeczycy. W czerwcu zorganizowali piknik przy strażnicy. OSP Lubycza z regionalną kuchnią przyjechała na Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn OSP. Popisowych dań z wieprzowiny przygotowanych przez strażaków z OSP Żerniki mieszkańcy gminy Ulhówek spróbowali w dniu jubileuszu tej jednostki. To święto przypadło na 17 lipca ub. r.

OSP Oseredek postawiło na produkty zbożowe. Ugotowało z nich pyszne potrawy, które zniknęły w mig w czasie pikniku Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.

– To było piękne wydarzenie. Po okresie covidowym chcieliśmy wrócić do współpracy z młodzieżą. I to się udało. Na piknik przyszło około 200 uczestników. Wzbogaciliśmy piknik o kuchnię strażacką. Młodzi strażacy chcą, żeby to była impreza cykliczna. Bardzo się z tego cieszymy – mówi prezes Stanisław Kielech.

OSP Jarczów, OSP Bełżec II, OSP Susiec i OSP Ulhówek zaprezentowały kuchnię strażacką w czasie dożynek gminnych. Serwowano pierogi z serem i miętą w masełku, pierogi z kaszą w skwarkach oraz kaszę wypiekaną z warzywami i okraszoną boczkiem.

Nagrodzeni

Chociaż każdy wywiązał się z zadania w tamtym roku, to podsumowanie projektu odbyło się dopiero niedawno, 6 lutego, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Do Rzeszowa wybrali się przedstawiciele Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Lubelskim oraz wspomnianych jednostek OSP.

Spotkanie rozpoczęła konferencja na temat dobrych praktyk patriotyzmu lokalnego i produktowego na przykładzie „Kuchni Strażackiej”. Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył jak ważne jest kultywowanie każdej tradycji.

 – Projekt kuchni strażackiej jest doskonałym przykładem pielęgnowania patriotyzmu lokalnego w najlepszym tego słowa znaczeniu – powiedział Władysław Ortyl. Po czym podziękował wszystkim druhom za wysiłek i chęci do udziału i w takich akcjach, wręczając im okolicznościowe grawertony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama