Kilka jednostek z powiatu tomaszowskiego w ubiegłym roku dołączyło do projektu „Kuchnia strażacka” realizowanego przez Stowarzyszenie Polska Ekologia. Zakładał on organizację wydarzeń, przy okazji których promowano strażacką (z naciskiem na tradycyjną i lokalną) kuchnię. Kto jej próbował, wie, że słynie z sycącego, prostego, ale jakże smacznego jedzenia.
– Należało przygotować potrawy ze wskazaniem na produkcję zdrowej wieprzowiny i zbóż. To miały być tradycyjne potrawy – uzupełnia Stanisław Kielech, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Lubelskim.
Chętni do gotowania
Strażacy z powodzeniem zorganizowali imprezy, w trakcie których pochwalili się swoimi kulinarnymi zdolnościami. Przy okazji, co było celem projektu, zintegrowali lokalną społeczność i promowali tradycyjną kuchnię.
I tak do gotowania zgłosili się strażacy z Bełżca II, Jarczowa, Lubyczy Królewskiej, Oseredka, Suśca, Rzeczycy, Tomaszowa Lubelskiego, Ulhówka i Żernik.
Część z nich promowała kuchnię strażacką z ognistą wieprzowiną, a część ze zbożami wysokiej jakości.
Jako pierwsi dali przykład druhowie z OSP Tomaszów Lubelski, którzy poczęstunek przygotowali w maju ub. r. na Powiatowy Dzień Strażaka. Kolejni byli ochotnicy z Rzeczycy. W czerwcu zorganizowali piknik przy strażnicy. OSP Lubycza z regionalną kuchnią przyjechała na Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn OSP. Popisowych dań z wieprzowiny przygotowanych przez strażaków z OSP Żerniki mieszkańcy gminy Ulhówek spróbowali w dniu jubileuszu tej jednostki. To święto przypadło na 17 lipca ub. r.
- Przeczytaj: Oszukana Wieś też nie chce umierać w ciszy
OSP Oseredek postawiło na produkty zbożowe. Ugotowało z nich pyszne potrawy, które zniknęły w mig w czasie pikniku Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy Muzeum Pożarnictwa w Oseredku.
– To było piękne wydarzenie. Po okresie covidowym chcieliśmy wrócić do współpracy z młodzieżą. I to się udało. Na piknik przyszło około 200 uczestników. Wzbogaciliśmy piknik o kuchnię strażacką. Młodzi strażacy chcą, żeby to była impreza cykliczna. Bardzo się z tego cieszymy – mówi prezes Stanisław Kielech.
OSP Jarczów, OSP Bełżec II, OSP Susiec i OSP Ulhówek zaprezentowały kuchnię strażacką w czasie dożynek gminnych. Serwowano pierogi z serem i miętą w masełku, pierogi z kaszą w skwarkach oraz kaszę wypiekaną z warzywami i okraszoną boczkiem.
Nagrodzeni
Chociaż każdy wywiązał się z zadania w tamtym roku, to podsumowanie projektu odbyło się dopiero niedawno, 6 lutego, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Do Rzeszowa wybrali się przedstawiciele Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Tomaszowie Lubelskim oraz wspomnianych jednostek OSP.
Spotkanie rozpoczęła konferencja na temat dobrych praktyk patriotyzmu lokalnego i produktowego na przykładzie „Kuchni Strażackiej”. Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył jak ważne jest kultywowanie każdej tradycji.
– Projekt kuchni strażackiej jest doskonałym przykładem pielęgnowania patriotyzmu lokalnego w najlepszym tego słowa znaczeniu – powiedział Władysław Ortyl. Po czym podziękował wszystkim druhom za wysiłek i chęci do udziału i w takich akcjach, wręczając im okolicznościowe grawertony.
Napisz komentarz
Komentarze