Pod koniec stycznia w Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach zorganizowano spotkanie inicjujące cykl „Wieczór z Kobietami w Centrum”, którego tematem przewodnim była depresja. Wydarzenie, w którym uczestniczyło 37 pań, w tym Teresa Chrastina, radna powiatu tomaszowskiego, sołtysowe i mieszkanki gminy Tyszowce, a także Alicja Misztal i Anna Wiśniewska, które reprezentowały hrubieszowski oddział stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Spotkanie zorganizował działający od lipca ub. roku tomaszowski oddział tego stowarzyszenia.
Kobiety w centrum
W Tyszowcach prelegentkami były psycholożka Zuzanna Ciesielczuk oraz fizjoterapeutka Ewa Badyła. – Przede wszystkim chodziło nam o to, aby uświadomić panie, że depresja to poważna choroba i nie można jej lekceważyć – mówi Izabela Skop, liderka tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum.
Uczestniczki dowiedziały się przede wszystkim jak rozpoznać tę chorobę i jak pomóc sobie albo komuś z najbliższych czy znajomych w walce w jej przezwyciężeniu.
– Takie spotkania są bardzo potrzebne m.in. po to, żeby uświadomić mieszkańców wsi, że depresja to choroba jak każda inna i ma się co wstydzić – wskazuje Anna Pytel, sołtys Wakijowa, która była współorganizatorką i uczestniczką spotkania. – Dalej jednak dalej zdarzają się przypadki, że ludzie wstydzą się przyznać przed innymi, że walczą z tą chorobą. Przed samym spotkaniem kilka pań w ostatniej chwili zrezygnowało z udziału, a ja wszystkim mówię, że depresja to nie „żółte papiery”, a walczą z nią nie tylko zwykli ludzie, ale też aktorzy, naukowcy czy przedstawiciele duchowieństwa.
Po rozmowach ze specjalistkami Panie miały czas na rozmowy i dyskusje przy ciepłej kawie i ciastku. Całość zakończył występ Agnieszki Łaszkiewicz-Chrastina z Hrubieszowa, a zastępca burmistrza Tyszowiec Paweł Kliszcz nie zapomniał o kwiatach dla pań.
Przystanek Łaszczów
– Depresja dotyczy 100 proc. ludzi, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył utraty, np. ojca albo matki – wyjaśnia dr Filip Kościuszko, psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu. – Wieś się wyludnia i dobrze, że miejscowe kobiety zaczynają rozmawiać o depresji i dowiadują się, że są specjaliści, którzy potrafią im pomóc.
Przed Tyszowcami Izabela Skop brała udział w spotkaniach dla mieszkanek powiatu hrubieszowskiego. – Zauważyłam, że panie wychodzą z takich spotkań usatysfakcjonowane – mówi liderka tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Izabela Skop. – Do końca roku obraliśmy za cel, żeby takie spotkanie zrobić w każdej gminie w powiecie tomaszowskim, by depresja nie była tematem wstydliwym i niezrozumiałym.
Najbliższe odbędzie się w piątek (24 lutego) w Gminnym Ośrodku Kultury w Łaszczowie. Początek o godz. 16.
lew
Napisz komentarz
Komentarze