Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:28
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Tyszowce/Łaszczów: Na wsiach depresja przestaje być tematem tabu

Choroba dotyka nie tylko mieszkańców dużych miast, ale również małych miasteczkach i wiosek. W tych ostatnich depresja przestaje być na szczęście tematem tabu. Dotknięte nią osoby nie powinny zostać same. – Trzeba się spotykać, trzeba o tym mówić, trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy – radzą specjaliści.
Tyszowce/Łaszczów: Na wsiach depresja przestaje być tematem tabu
Cenna inicjatywa tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

Autor: SCK Tyszowce

Pod koniec stycznia w Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach zorganizowano spotkanie inicjujące cykl „Wieczór z Kobietami w Centrum”, którego tematem przewodnim była depresja. Wydarzenie, w którym uczestniczyło 37 pań, w tym Teresa Chrastina, radna powiatu tomaszowskiego, sołtysowe i mieszkanki gminy Tyszowce, a także Alicja Misztal i Anna Wiśniewska, które reprezentowały hrubieszowski oddział stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Spotkanie zorganizował działający od lipca ub. roku tomaszowski oddział tego stowarzyszenia.

Kobiety w centrum

W Tyszowcach prelegentkami były psycholożka Zuzanna Ciesielczuk oraz fizjoterapeutka Ewa Badyła. – Przede wszystkim chodziło nam o to, aby uświadomić panie, że depresja to poważna choroba i nie można jej lekceważyć – mówi Izabela Skop, liderka tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum.

Uczestniczki dowiedziały się przede wszystkim jak rozpoznać tę chorobę i jak pomóc sobie albo komuś z najbliższych czy znajomych w walce w jej przezwyciężeniu.

– Takie spotkania są bardzo potrzebne m.in. po to, żeby uświadomić mieszkańców wsi, że depresja to choroba jak każda inna i ma się co wstydzić – wskazuje Anna Pytel, sołtys Wakijowa, która była współorganizatorką i uczestniczką spotkania. – Dalej jednak dalej zdarzają się przypadki, że ludzie wstydzą się przyznać przed innymi, że walczą z tą chorobą. Przed samym spotkaniem kilka pań w ostatniej chwili zrezygnowało z udziału, a ja wszystkim mówię, że depresja to nie „żółte papiery”, a walczą z nią nie tylko zwykli ludzie, ale też aktorzy, naukowcy czy przedstawiciele duchowieństwa.

Po rozmowach ze specjalistkami Panie miały czas na rozmowy i dyskusje przy ciepłej kawie i ciastku. Całość zakończył występ Agnieszki Łaszkiewicz-Chrastina z Hrubieszowa, a zastępca burmistrza Tyszowiec Paweł Kliszcz nie zapomniał o kwiatach dla pań.

Przystanek Łaszczów

– Depresja dotyczy 100 proc. ludzi, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył utraty, np. ojca albo matki – wyjaśnia dr Filip Kościuszko, psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu. – Wieś się wyludnia i dobrze, że miejscowe kobiety zaczynają rozmawiać o depresji i dowiadują się, że są specjaliści, którzy potrafią im pomóc.

Przed Tyszowcami Izabela Skop brała udział w spotkaniach dla mieszkanek powiatu hrubieszowskiego. – Zauważyłam, że panie wychodzą z takich spotkań usatysfakcjonowane – mówi liderka tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Izabela Skop. – Do końca roku obraliśmy za cel, żeby takie spotkanie zrobić w każdej gminie w powiecie tomaszowskim, by depresja nie była tematem wstydliwym i niezrozumiałym.

Najbliższe odbędzie się w piątek (24 lutego) w Gminnym Ośrodku Kultury w Łaszczowie. Początek o godz. 16.

lew

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

b; 22.02.2023 18:33
Autorze widzę niekonsekwencję w stosowaniu feminityzmów. Psycholożka, fizjoterapeutka a obok sołtys. I o ile nie mylę nazwiska dwuczłonowe odmieniają się.

Zawisza Ciemny 22.02.2023 18:27
Urocze Panie, mniej żreć i deprecha zginie jak śnieg

ha tfu! 22.02.2023 15:43
Ja dostaję depresji jak widzę Misztalową bez wykształcenia na posadce za 11 730,00zł.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama