Sprawozdanie z działalności Rady Osiedla za lata 2019-2022 przedstawił jej przewodniczący Bogdan Kiełbasa. – Zebranie to jest historyczne, bo pierwsze po trwającej już cztery lata kadencji obecnej rady – mówił. Przez kilka lat spotkania nie odbywały się ze względu na pandemię koronawirusa. Przypomniał, że Rada Osiedla Sitarska-Kępy została powołana 9 kwietnia 2019 roku. Jej przewodniczącym został Bogdan Kiełbasa, a zastępcą Jarosław Lis. Ponadto w skład Rady Osiedla weszli: Irena Polak, Halina Maciocha, Elżbieta Lekan, Róża Wrona, Maja Paczos, Henryk Gnap, Dawid Kapka, Paweł Kurasiewicz, Łukasz Pracoń, Mirosław Oszajca, Zygmunt Malinowski, Ryszard Szpyt i Sebastian Szpinda.
Przewodniczący zaznaczył, że jednym z głównych problemów mieszkańcom osiedla jest składowisko odpadów przy ul. Zwierzynieckiej.
Pisaliśmy o tej sprawie tutaj: Biłgoraj: Smród, brud i szczury w centrum miasta (kronikatygodnia.pl)
– Ze względu na wysoki stopień uciążliwości Rada podjęła decyzję o wystosowaniu do Burmistrza Miasta petycji. Pod dokumentem tym podpisało się 127 osób. W treści petycji zwróciliśmy się do Burmistrza o podjęcie stosownych działań w celu rozwiązania tego problemu, jednocześnie mając świadomość jak wysoce skomplikowana pod względem prawnym jest sprawa zgromadzonych odpadów – mówił.
Bogdan Kiełbasa zauważył, że kolejnym problemem nurtującym mieszkańców jest kwestia utrzymania porządku na działkach w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla. Mowa o terenie pomiędzy al. 400-lecia a ul. Poniatowskiego i działką pomiędzy ul. Poniatowskiego a ul. Zamojską. Przewodniczący podkreślił, że mieszkańcy od wielu lat zgłaszają również problem z zalewaniem posesji w wyniku gwałtownych opadów deszczu. Rada wnioskowała również o uzupełnienia oznakowania ulic i skrzyżowań na terenie osiedla
Przytoczył, że Rada występowała z wnioskiem, aby w projekcie budżetu miasta ująć zaprojektowanie i budowę oświetlenia ul. Sitarskiej. Z uwagi, że jest to droga powiatowa sugerowano wystąpienie do Starostwa Powiatowego o jej właściwe utwardzenie. – Zarówno oświetlenie ulicy jak i jej utwardzenie to niezbędne przedsięwzięcia zapewniające mieszkańcom elementarne bezpieczeństwo i poprawę komfortu życia. Dodatkowo tumany kurzu wzbijane przez przejeżdżające samochody ciężarowe w okresie suszy byłyby znacznie mniej uciążliwe, gdyby kierowcy zwolnili na tym odcinku – mówił.
W 2020 r. dzięki zaangażowaniu Grupy Nieformalnej "Sitarska" którą tworzyły Halina Maciocha, Irena Polak oraz Marian Kowalczyk oraz licznym sponsorom udało się zakończyć doposażenie placu zabaw i mini siłowni przy ul. Myśliwskiej. Ostatnim urządzeniem, które zostało zainstalowane na placu zabaw był stożek wspinaczkowy, sfinansowany z budżetu miasta. – Niestety ze smutkiem muszę podkreślić, że trzy istniejące place zabaw - przy ul. Gorajskiego, ul. Myśliwskiej i przy przedszkolu - są miejscami zakłócania ciszy nocnej – mówił.
W 2019 r. w ramach projektu budżetu obywatelskiego na 2020 rok Rada zgłosiła propozycję budowy mini tężni solankowej. Projekt nie uzyskał poparcia mieszkańców i znalazł się na 7 miejscu wszystkich wniosków. Również w tym roku zakończono przebudowę dróg gminnych - ul. 11-go Listopada, ul. Ks. Chmielewskiego i ul. Kolberga. W ramach zadania przebudowano trzy ulice o łącznej długości 1204 m. W tym samym roku wybudowano oświetlenie uliczne przy ul. Sitarskiej i ul. Wschodniej.
Rada wspiera również OKS Sitarska-Kępy – drużynę piłkarską Amatorskiej Ligi Piki Nożnej. W październiku 2019 r. dofinansowano zakup 15 kompletów strojów piłkarskich dla drużyny. Zakupiono również siatkę do tenisa ziemnego.
W grudniu 2020 r. zorganizowano spotkanie okolicznościowe przedstawicieli Rady Osiedla Sitarska-Kępy i Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym. Podczas spotkania przekazano masażer do prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych oraz dwa taborety ułatwiające przeprowadzenie zabiegów higienicznych.
W 2021 r. i 2022 r. Rada zorganizowała pikniki dla mieszkańców osiedla i miasta pod nazwą „Święto Pieczonego Ziemniaka”. – Duże zainteresowanie mieszkańców oraz potrzeba integracji lokalnej społeczności poprzez zabawy i konkursy zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dają asumpt aby to przedsięwzięcie wpisać na stałe do kalendarza wydarzeń realizowanych przez radę osiedla na kolejne lata – mówił przewodniczący Bogdan Kiełbasa.
Na zakończenie podsumowania pracy Rady, przewodniczący stwierdził, że większość wniosków i uwag mieszkańców kierowane do władz miasta były realizowane w miarę możliwości na bieżąco. Podziękował burmistrzowi i pracownikom Urzędu Miasta za współpracę.
Napisz komentarz
Komentarze