Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:42
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Zebranie Rady Osiedla Sitarska-Kępy [ZDJĘCIA]

7 marca w Samorządowym Przedszkolu Nr 2 w Biłgoraju odbyło się zebranie sprawozdawcze Rady Osiedla Sitarka-Kępy.
Biłgoraj: Zebranie Rady Osiedla Sitarska-Kępy [ZDJĘCIA]

Sprawozdanie z działalności Rady Osiedla za lata 2019-2022 przedstawił jej przewodniczący Bogdan Kiełbasa.  Zebranie to jest historyczne, bo pierwsze po trwającej już cztery lata kadencji obecnej rady mówił. Przez kilka lat spotkania nie odbywały się ze względu na pandemię koronawirusa. Przypomniał, że Rada Osiedla Sitarska-Kępy została powołana 9 kwietnia 2019 roku. Jej przewodniczącym został Bogdan Kiełbasa, a zastępcą Jarosław Lis. Ponadto w skład Rady Osiedla weszli: Irena Polak, Halina Maciocha, Elżbieta Lekan, Róża Wrona, Maja Paczos, Henryk Gnap, Dawid Kapka, Paweł Kurasiewicz, Łukasz Pracoń, Mirosław Oszajca, Zygmunt Malinowski, Ryszard Szpyt i Sebastian Szpinda.

Przewodniczący zaznaczył, że jednym z głównych problemów mieszkańcom osiedla  jest składowisko odpadów przy ul. Zwierzynieckiej.

Pisaliśmy o tej sprawie tutaj:  Biłgoraj: Smród, brud i szczury w centrum miasta (kronikatygodnia.pl)

 Ze względu na wysoki stopień uciążliwości Rada podjęła decyzję o wystosowaniu do Burmistrza Miasta petycji. Pod dokumentem tym podpisało się 127 osób. W treści petycji zwróciliśmy się do Burmistrza o podjęcie stosownych działań w celu rozwiązania tego problemu, jednocześnie mając świadomość jak wysoce skomplikowana pod względem prawnym jest sprawa zgromadzonych odpadów mówił.  

Bogdan Kiełbasa zauważył, że kolejnym problemem nurtującym mieszkańców jest kwestia utrzymania porządku na działkach w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla. Mowa o terenie pomiędzy al. 400-lecia a ul. Poniatowskiego i działką pomiędzy ul. Poniatowskiego a ul. Zamojską. Przewodniczący podkreślił, że mieszkańcy od wielu lat zgłaszają również problem z zalewaniem posesji w wyniku gwałtownych opadów deszczu. Rada wnioskowała również o uzupełnienia oznakowania ulic i skrzyżowań na terenie osiedla

Przytoczył, że Rada występowała z wnioskiem, aby w projekcie budżetu miasta ująć zaprojektowanie i budowę oświetlenia ul. Sitarskiej. Z uwagi, że jest to droga powiatowa sugerowano wystąpienie do Starostwa Powiatowego o jej właściwe utwardzenie. Zarówno oświetlenie ulicy jak i jej utwardzenie to niezbędne przedsięwzięcia zapewniające mieszkańcom elementarne bezpieczeństwo i poprawę komfortu życia. Dodatkowo tumany kurzu wzbijane przez przejeżdżające samochody ciężarowe w okresie suszy byłyby znacznie mniej uciążliwe, gdyby kierowcy zwolnili na tym odcinku  mówił.  

W 2020 r. dzięki zaangażowaniu Grupy Nieformalnej "Sitarska" którą tworzyły Halina Maciocha, Irena Polak oraz Marian Kowalczyk oraz licznym sponsorom udało się zakończyć doposażenie placu zabaw i mini siłowni przy ul. Myśliwskiej. Ostatnim urządzeniem, które zostało zainstalowane na placu zabaw był stożek wspinaczkowy, sfinansowany z budżetu miasta. – Niestety ze smutkiem muszę podkreślić, że trzy istniejące place zabaw - przy ul. Gorajskiego, ul. Myśliwskiej i przy przedszkolu - są miejscami zakłócania ciszy nocnej  mówił.

W 2019 r. w ramach projektu budżetu obywatelskiego na 2020 rok Rada zgłosiła propozycję budowy mini tężni solankowej. Projekt nie uzyskał poparcia mieszkańców i znalazł się na 7 miejscu wszystkich wniosków. Również w tym roku zakończono przebudowę dróg gminnych - ul. 11-go Listopada, ul. Ks. Chmielewskiego i ul. Kolberga. W ramach zadania przebudowano trzy ulice o łącznej długości 1204 m.  W tym samym roku wybudowano oświetlenie uliczne przy ul. Sitarskiej i ul. Wschodniej.  

Rada wspiera również OKS Sitarska-Kępy – drużynę piłkarską Amatorskiej Ligi Piki Nożnej. W październiku 2019 r. dofinansowano zakup 15 kompletów strojów piłkarskich dla drużyny. Zakupiono również siatkę do tenisa ziemnego. 

W grudniu 2020 r. zorganizowano spotkanie okolicznościowe przedstawicieli Rady Osiedla Sitarska-Kępy i Stowarzyszenia na Rzecz Rodzin z Dzieckiem Niepełnosprawnym. Podczas spotkania przekazano masażer do prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych oraz dwa taborety ułatwiające przeprowadzenie zabiegów higienicznych.

W 2021 r. i 2022 r. Rada zorganizowała pikniki dla mieszkańców osiedla i miasta pod nazwą „Święto Pieczonego Ziemniaka”.  Duże zainteresowanie mieszkańców oraz potrzeba integracji lokalnej społeczności poprzez zabawy i konkursy zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dają asumpt aby to przedsięwzięcie wpisać na stałe do kalendarza wydarzeń realizowanych przez radę osiedla na kolejne lata mówił przewodniczący Bogdan Kiełbasa.  

Na zakończenie podsumowania pracy Rady, przewodniczący stwierdził, że większość wniosków i uwag mieszkańców kierowane do władz miasta były realizowane w miarę możliwości na bieżąco. Podziękował burmistrzowi i pracownikom Urzędu Miasta za współpracę.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama