Obie ulice położone są w Osiedlu Różnówka, biegną od ul. H. Ch. Andersena w kierunku południowym. Nadanie nazw ulic było konieczne. – W związku z dokonanymi podziałami nieruchomości pod drogi publiczne oraz intensywnym zainwestowaniem terenów położonych w południowo - zachodniej części miasta w Osiedlu Różnówka, zachodzi konieczność nadania nazwy dla nowych ulic – wyjaśnia Jarosław Bondyra, zastępca burmistrza.
Rada Osiedla Różnówka mając na uwadze przypadającą w tym roku 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, zaproponowała, aby nadawane nazwy ulic nosiły nazwiska osób związanych z tą ważną rocznicą.
Ks. Bartłomiej Chwała urodził się w Biłgoraju w 1806 roku. Pochodził ze znanej biłgorajskiej rodziny sitarzy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1831 r. W latach od 1840 do 1846 roku był wikarym, a od 1846 do 1863 roku był proboszczem w Parafii p.w. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W okresie przed powstaniem Styczniowym zaangażował się w niepodległościową działalność konspiracyjną. Po wybuchu powstania o aktywnej działalności księdza Bartłomieja Chwały dowiedziały się władze rosyjskie. W dniu 15 marca 1963 r. Rosjanie podjęli próbę aresztowania proboszcza, jednak w porę ostrzeżony, duchowny zdołał uniknąć aresztowania udając się na emigrację. Początkowo do Galicji, a następnie przez Morawy dostał się do Jassy w północno-wschodniej Rumunii, gdzie znalazł schronienie jako emigrant polityczny. Zmarł 22 listopada 1890 r.
Antoni Matuszkiewicz w 1863 roku był burmistrzem Biłgoraja. Twórca zachowanego do dzisiaj opisu miasta z tamtych lat. W czasie Powstania Styczniowego zaangażowany był w działalność niepodległościową, czynnie uczestniczył w pracach organizacji konspiracyjnej. W trakcie Powstania został aresztowany i w wyniku represji carskich został zesłany na Syberię.
Napisz komentarz
Komentarze