Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:15
Reklama
Reklama

Tak Caritas pomaga Ukrainie. Z Zamojskich Zakładów Zbożowych wyjechały setki transportów

Pamiętam, jak w Nowej Budzie pod Kijowem może 5-letnia dziewczynka na gruzach swojego rodzinnego domu pokazywała nam, którędy się wchodziło do środka i gdzie był jej pokój – wspomina ks. Marcin Jakubiak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. 8 marca podsumowano dotychczasową pomoc, która dotarła na Ukrainę. Ta pomoc nie ustaje.
Podsumowanie działań na rzecz uchodźców i ofiar wojny na Ukrainie było tematem konferencji prasowej, którą w Dzień Kobiet zorganizowano na terenie Zamojskich Zakładów Zbożowych w Zamościu.
Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – przy współpracy z Fundacją PZU – finalizuje przygotowania kolejnych trzech transportów humanitarnych na Ukrainę. W magazynach Zamojskich Zakładów Zbożowych zostały już zgromadzone dary.

Podsumowanie działań na rzecz uchodźców i ofiar wojny na Ukrainie było tematem konferencji prasowej, którą w Dzień Kobiet zorganizowano na terenie Zamojskich Zakładów Zbożowych w Zamościu. Miejsce na briefing nie zostało wybrane przypadkowo. Właśnie w magazynach zakładów zbożowych przy ul. Kilińskiego w Zamościu koncentrowała się w ciągu ostatnich 12 miesięcy pomoc, która przychodziła z Polski i Europy, a następnie była transportowana do punktów recepcyjnych i noclegowych, a także wywożona w konwojach humanitarnych na Ukrainę.

Caritas dla Ukrainy

Statystyka to głównie liczby, za którymi jednak stoją dramaty wielu osób dotkniętych wojną. Z przygotowanego przez Caritas zestawienia wynika, że w ciągu ostatniego roku udało się zapewnić posiłki 8 mln uchodźcom, a dla 500 tys. obywateli Ukrainy zorganizowano noclegi. W ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” wysłano na wschód 6 520 paczek, a w Centrum Pomocy Migranta i Uchodźcy zarejestrowanych jest 2 235 osób. Z diecezji zamojsko-lubaczowskiej udało się wysłać na Ukrainę 90 tirów oraz 500 busów z pomocą (to była głównie żywność i ubraniami, ale też koce i śpiwory, agregaty prądotwórcze i inny najpotrzebniejszy sprzęt).

W udzielaną poprzez Caritas pomoc zaangażowało się 15 tys. wolontariuszy. Jednym z nich jest Grzegorz Tchórzewski z Lublina. – Pamiętam, jak w lipcu dwoma busami przyjechaliśmy do Charkowa i przez całą noc prowadzony był ostrzał tego miasta, a rakiety spadały 400-500 m od nas – wspomina pan Grzegorz. – Pamiętam dzieci, które w obawie przed bombardowaniem przez prawie pół roku mieszkały w piwnicy swojego dziesięciopiętrowego bloku i 19-latka ze Słowacji, który po kursie medycznym przyjechał pomagać rannym, ale w obronie zabił jednego czy dwóch rosyjskich żołnierzy i ta sytuacja go przerosła. Chłopak był rozbity psychicznie, nie wiem, co się z nim dzieje.

Warto pomagać

Zarówno on, jak i ks. Marcin Jakubiak, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ponad 30 razy wyjeżdżali z darami na Ukrainę. – Kijów, Bucza, Irpień, Charków – wylicza ks. dyrektor niektóre miejsca, do których dotarły transporty z Zamościa. – Pamiętam, jak w Nowej Budzie pod Kijowem może 5-letnia dziewczynka na gruzach swojego rodzinnego domu pokazywała nam, którędy się wchodziło do środka, gdzie był jej pokój, gdzie stały zabawki. Pamiętam, jak w maju starsza kobieta uprawiała swój ogródek, usiany niewybuchami i korpusami rakiet.

CZYTAJ TEŻ:

To zostaje w pamięci. – Dziś, w ten wyjątkowy dzień (konferencja odbyła się 8 marca – przyp. red.) chcemy podziękować wspaniałym kobietom z Ukrainy i Polski – powiedział Ryszard Madziar, szef Gabinetu Politycznego wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina.

Udział przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych również nie był przypadkowy, ponieważ Caritas zorganizowała kilkanaście projektów, finansowanych przez Fundację Spółek Skarbu Państwa, m. in. Fundacja PKO BP, ENEA, PGNiG, PGE i inne.

Obecna na konferencji Maryna Boitsova przyjechała do Zamościa 5 marca ub. roku wraz z pięcioletnim obecnie synkiem z Odessy. – Jechaliśmy w nieznane – wspomina uchodźczyni. – Na miejscu otrzymaliśmy pomoc.

Pani Maryna znalazła pracę w Caritas. Pomaga swoim pobratymcom-uchodźcom odnaleźć się w Polsce, znaleźć pracę, organizuje zajęcia dla ukraińskich dzieci, w tym naukę języka polskiego.

Kolejne transporty

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – przy współpracy z Fundacją PZU – finalizuje przygotowania kolejnych trzech transportów humanitarnych na Ukrainę. W magazynach Zamojskich Zakładów Zbożowych zostały już zgromadzone artykuły spożywcze i higieniczne oraz śpiwory, a także agregaty prądotwórcze, power banki, latarki itp.

W tym tygodniu tiry wyruszą z Zamościa do Fastowa, Charkowa i Kijowa. Z prośbą o organizację pomocy zwrócili się pracownicy Ambasady Ukrainy w Polsce.

W niedzielę (12 marca) w Katedrze Zamojskiej zorganizowano wydarzenie „Caritas ofiarom wojny”, w czasie którego przedstawiciele Caritas podziękowali osobom, które zaangażowały się w niesienie pomocy dla Ukrainy.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama