Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:35
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Chcą gromadzić i sprzedawać energie eleketryczną

Ceny energii elektrycznej spędzają sen z powiek nie tylko mieszkańcom, ale również samorządowcom. Stąd pomysł władz miasta, aby powołać spółdzielnie energetyczną.
Biłgoraj: Chcą gromadzić i sprzedawać energie eleketryczną
Oświetlenie placów czy kościołów kosztuje miasto coraz więcej.

W związku z rosnącymi cenami energii elektryczne władze Biłgoraja już wcześniej zdecydowały o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego. Mniej światła jest m.in. na ścieżkach rowerowych. Zrezygnowano również z oświetlenia budynku Urzędu Miasta oraz kościołów.

Samorząd miasta, aby ograniczyć rosnące koszty, myśli o własnej inwestycji energetycznej. Miałaby nią być spółdzielnia energetyczna. – Uczestniczymy w kilku projektach, które pozwolą nam na opracowanie pewnych programów, które w przyszłości umożliwią założenie spółdzielni energetycznej. Polegałaby ona na tym, że wszyscy właściciele instalacji fotowoltaicznej mogliby być udziałowcami w takiej spółdzielni i moglibyśmy wzajemnie sobie sprzedawać energię – mówi burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan. Dla przykładu jeśli na budynku danej szkole byłaby instalacja fotowoltaiczna, produkowałaby ona prąd również podczas wakacji. Wówczas zapotrzebowanie energetyczne budynku byłoby niewielkie ze względu na brak zajęć lekcyjnych. Nadwyżki prądu można byłby spożytkować m.in. do oświetlenia ulic. Dodatkowo poprzez powstały magazyn energii można byłoby nadwyżki gromadzić, a następnie sprzedawać.

Burmistrz dodaje, że obecnie inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne to przyszłość. Cieszy się, że już 1/4 biłgorajskich dachów pokryta jest panelami i mieszkańcy korzystają z prądu ze słońca. – Powstanie takiej spółdzielni byłoby pionierskim i dobrym rozwiązaniem dodaje.

Obecnie miasto za energię elektryczną płaci 0,5174 zł netto/kwh. Umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do 31 grudnia br. Nowy przetarg na zakup energii elektrycznej musi zostać rozstrzygnięty do końca br. Dlatego też m.in. wszystkie samorządy powiatu biłgorajskiego przystąpiły do Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej na lata 2024 i 2025. Jest to porozumienie międzygminne o wspólnym przygotowaniu i przeprowadzeniu postepowania o udzielenie zamówienia publicznego na zakup energii elektrycznej. Zrzeszenie kilku gmin i powiatów w ramach Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej daje możliwość na zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej poszczególnym jednostkom. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama