Bardzo głęboko w pamięci mieszkańców Różańca pozostał straszny obraz tragedii, jaka rozegrała się w Różańcu 18 marca 1943 r. Tego dnia o świcie wieś została otoczona przez jednostki niemieckiego Wehrmachtu, SS i żandarmerii.
Na rocznicowe uroczystości złożyły się: przemarsz uczestników obchodów sprzed remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Różańcu Drugim do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej oraz okolicznościowa akademia z montażem słowno-muzycznym, przygotowana przez pedagogów i uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim, przypominająca tragiczną historię mieszkańców Różańca.
Podczas uroczystości w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego nastąpiła intronizacja i instalacja relikwii bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego oraz poświęcenie i uroczyste zawieszenie obrazu Prymasa Tysiąclecia. W uroczystej mszy świętej w intencji pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańców Różańca w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego przewodniczył i homilię wygłosił J.E. ks. Bp. dr hab. Mariusz Leszczyński. We mszy św. uczestniczyli także: ks. dziekan Jerzy Tworek, ks. Franciszek Kościelski, ks. Stanisław Skrok, ks. Józef Komosa.
Podczas uroczystości przybyłe delegacje i wszyscy uczestnicy w akompaniamencie Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej odśpiewali hymn narodowy oraz złożyli wieńce przy pomnikach ofiar niemieckiego terroru podczas II wojny światowej w Różańcu Pierwszym i w Różańcu Drugim.
- Dziękuję wam, mieszkańcy Różańca za waszą troskę i pamięć o waszych przodkach, którzy oddali swoje życie za Polskę. Jestem z tego bardzo dumny i chylę za to przed wami czoła. Ale chyba najważniejsza jest duma tych osób, które oddały życie podczas II wojny światowej z tej miejscowości i patrzą teraz na nas z góry i są dumni z tego, jak wygląda Polska i jak wygląda Różaniec – wspaniała, nowoczesna, piękna miejscowość, silna mądrością i pracowitością swoich mieszkańców” – podkreślał Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.
Napisz komentarz
Komentarze