Znaleziska dokonano na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Józefów. To nie pierwsze archeologiczne odkrycia Ireneusza Nieśpiała. Prowadzi on poszukiwania na podstawie uzyskanego pozwolenia od Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Mężczyzna ponownie odnalazł wczesnośredniowieczne militaria i przekazał je do urzędu konserwatorskiego w Zamościu.
Pierwszym znaleziskiem datowanym na okres wczesnego średniowiecza (X-XII wiek) jest żelazny, wysmukły grot włóczni, z tuleją do osadzenia na drzewcu. Długość grota wynosi 27,5 cm, największa szerokość ostrza to 3,5 cm, a średnica tulei sięga 2 cm. Stan zachowania znaleziska, mimo rdzy jest jeszcze dobry. Jest to już drugi egzemplarz włóczni odkryty w tym samym rejonie.
Kolejne znalezisko to żelazny element uprzęży końskiej w postaci uzdy. Jego długość wynosi 26,5 cm. Składa się z kilku połączonych ze sobą elementów – dwa zewnętrzne kółka do połączenia z wędzidłem posiadają średnice po 5 cm, a grubość drutu wynosi 0,5 cm. Kolejnym elementem części środkowej są dwa grube stożkowate fragmenty właściwej uzdy o długości po 9 cm i największej średnicy po 3,5 cm, połączone ze sobą zwężonymi końcami, zakończonymi kółkami. Wstępnie uzdę można datować na okres nowożytny, najwcześniej na XVII-XVIII wiek.
Prezentowane znaleziska zostaną wkrótce przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju
Napisz komentarz
Komentarze