Projektantka Małgorzata Przegalińska nad nowym wizerunkiem Tomaszowa Lubelskiego pracuje już od dłuższego czasu. W ub. r. na łamach „Kroniki Tygodnia” przedstawialiśmy jej projekt w ramach rewitalizacji obszarów zdegradowanych w mieście. Jeśli samorządowi uda się pozyskać na jego realizację pieniądze, to miasto wypięknieje, zmieni się nie do poznania. Będzie nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne dla mieszkańców. Powiatowe Centrum Treningowe nie będzie kontynuacją tego projektu, bo to inwestycja innego inwestora (powiatu), ale na pewno stanie się doskonałym uzupełnieniem. Szczególnie oferty sportowej, na którą miasto stawia.
– Władze miasta od dawna stawiają na sport. Teraz dołączyło do tego starostwo z inwestycją Powiatowego Centrum Treningowego, jakiego nie ma nigdzie indziej. Myślę, że to dobry kierunek – uważa Małgorzata Przegalińska.
Pełny profesjonalizm
Jeszcze teraz przy I LO jest kretowisko, ale już niedługo w tym miejscu powstanie pełnowymiarowy stadion z nawierzchnią syntetyczną, z krytymi trybunami dla ponad 200 kibiców. Obok będzie boisko do piłki siatkowej, plażowej, małe boisko lekkoatletyczne do skoków w dal, korty tenisowe, strefa workout.
Trybuny zaplanowano tak, żeby boisko można było podzielić. Po przestawieniu bramek, na największym stadionie będą się mogły odbywać w tym samym czasie dwie rozgrywki młodzików.
W zadrzewionym terenie będzie ścieżka biegowa o długości 1 km. Taka odległość pozwala na organizowanie zawodów biegowych. Ścieżka będzie oświetlona, dlatego w czasie, gdy nie będzie na niej sportowców, mieszkańcy będą mogli wybrać się tam na spacer nordic walking.
Na terenie znajdzie się też zaplecze szatniowo-sanitarne z łazienkami, natryskami, dwiema dużymi szatniami, pokojami dla trenerów, poczekalnią. Projektantka zwraca uwagę na ciekawą bryłę tego budynku.
– Pięciokątny budynek z przeszkloną elewacją w zasadzie wtapia się w krajobraz, jest wtulony w skarpę, żeby swoją bryłą nie stanowił konkurencji dla istniejącego budynku liceum – mówi Małgorzata Przegalińska.
Na bazie Małpiego Gaju, gdzie jest około tysiąca drzew, część starego sadu będącego pozostałością po domu nauczyciela, powstanie część rekreacyjna. Niemal wszystkie drzewa zostaną na swoim miejscu. Usunięte mają być jedynie te zagrażające przyszłym użytkownikom. Część rekreacyjna będzie odgrodzona od obiektów sportowych, ale otwarta dla wszystkich.
– Doskonale to się wpisze w arboretum, które wybudowało Nadleśnictwo Tomaszów Lub. Część rekreacyjna połączy się z Siwą Doliną, a tam są następne atrakcje. Mam nadzieję, że dla mieszkańców i młodzieży to będzie bardzo dobre miejsce i na sport wyczynowy, amatorski, i rekreację – zauważa Henryk Karwan, starosta tomaszowski.
Ponad to, co zakładał plan i kosztorys, wykonawca zobowiązał się dołożyć coś ekstra.
– Gdy oczyszczaliśmy zakrzaczony teren, żeby dokonać szczegółowych pomiarów do projektu, to odkryliśmy istniejącą infrastrukturę strzelnicy. Oczyścimy to miejsce, posiejemy trawę i takie są plany, żeby przywrócić tam łucznictwo. Zgodnie z odległościami kategoryzacji obiektów dla łucznictwa, to miejsce spełnia wszystkie wymogi – zapowiada Przegalińska.
Miasto wyjdzie przed szereg
Takich obiektów sportowych ze wszystkim, co wymieniliśmy, nie ma na pewno na Lubelszczyźnie.
– W kraju zwykle są pełnowymiarowe boiska z bieżnią i tyle. A centrum, które spełnia tyle funkcji, jak to zaplanowane w Tomaszowie, nie ma. Będziemy tu mieli wszelkie możliwe formy aktywności dla osób w każdym wieku – mówi projektantka.
– Cieszymy się niezmiernie, że zapóźnienia posocjalistyczne, czyli to, co tam było do tej pory, zostaną zagospodarowane. To będzie dodatkowa oferta dla liceum, ale będą z niej korzystali mieszkańcy miasta, powiatu, a ponieważ będzie tam można organizować rozgrywki sportowe – także przejezdni goście – komentuje starosta.
PCT będzie kosztowało ok. 8 mln zł (7 mln 200 tys. zł przekazał w dofinansowaniu wojewoda lubelski). Nie jest to jeszcze najdroższa inwestycja powiatu tomaszowskiego. Taką jest realizowana właśnie budowa drogi powiatowej Tomaszów – Susiec przez Pasieki (ponad 16 mln zł).
Napisz komentarz
Komentarze