Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:15
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Strach zagląda ludziom w oczy

Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Niektórzy mieszkańcy Biłgoraja nadal obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Chcieliby wiedzieć, gdzie w przypadku zagrożenia mogą się schronić oraz w którym miejscu otrzymają pomoc.
Biłgoraj: Strach zagląda ludziom w oczy
Schron w Ukrainie.

Autor: UM Biłgoraj

Podczas jednego z zebrań Rad Osiedli, o plany władz miasta względem bezpieczeństwa mieszkańców oraz zachowania w trakcie ewentualnego ataku pytał mieszkaniec. – Czy miasto ma jakiś plan, czy jest przygotowane w odniesieniu do obywateli miasta, gdyby spotkał nas taki los jak mieszkańców w Ukrainie? Gdzie możemy się schować? Gdzie dostaniemy wodę pitną i środki ochrony osobistej? To są realia brzegowe, jednak słyszymy, że jednym z celów w Polsce jest nasza okolica, ponieważ tu są ci, którzy nas chronią rakietami Patriot – mówił. Pytał jaki jest plan władz miasta, gdyby w Biłgoraju wydarzyła się tragedia podobna do tej w Przewodowie, gdzie rakieta spadła na przypadkowych mieszkańców. – Może mogłoby to się wydarzyć przez pomyłkę, może prowokacyjnie – dodał. Zauważył, że jako wspólnota powinniśmy myśleć o obronie własnych interesów.

Place zabaw zamiast schronów

Odpowiedzi udzielił burmistrz Janusz Rosłan. Stwierdził jednoznacznie, że samorządy w tym zakresie nie działają samodzielnie. Zadania miasta są jasno ustalone w ustawie o samorządzie gminnym. – My nie możemy wykraczać poza swoje zadania. Wszystkie nasze plany i działania związane z obroną cywilną uzgadniane są z wojewodą. W tym zakresie jest pełna współpraca – przekonywał burmistrz. Zaznaczył, że jeśli chodzi o kwestię schronów, w całym kraju nie wygląda to najlepiej. Podobnie jest w Biłgoraju. – Na terenie miasta jest jedno miejsce, które na lata 70. ubiegłego wieku spełniało wymogi schronu. Chodzi o budynek poczty przy ul. Pocztowej. Budowanie schronów jest poza właściwościami samorządu i możliwościami budżetu miasta – twierdził. 

Głos w dyskusji zabrał również zastępca burmistrza Jarosław Bondyra, który kilka miesięcy temu odwiedził kraj ogarnięty wojną. – W Ukrainie są schrony, które działają bardzo dobrze. Ukraińcy wykonali je na potrzebę chwili bardzo szybko. Przygotowali piwnice, dobudowali do nich odpowiednie bezpieczne wyjścia. W schronach, np. w szpitalach, wykonywane są operacje – mówił. Dodał, że gdy jesienią w Przewodowie doszło do tragedii w szkołach i przedszkolach na terenie miasta wyznaczono miejsca, gdzie ewentualnie można byłoby zabezpieczyć dzieci. – My w tym zakresie nie możemy podejmować decyzji, bo nie jesteśmy specjalistami. Koordynacja następuje ze strony wojewody – twierdził.

Obawy mieszkańców wyraźnie studził Andrzej Łęcki, przewodniczący Rady Miasta Biłgoraja. Uznał, że wojna w Ukrainie skończy się szybciej niż wszystkim się wydaje. A rozmowa o schronach i ewentualnym zagrożeniu jest "sianiem strachu". – Nie popadajmy w nastrój zagrożenia. Ja jestem optymistą. Nic nam nie grozi. Ta wojna jest daleko od nas i to media nakręcają cały strach – mówił. Dodał, że powinniśmy budować place zabaw, ulice, parki, a nie zajmować się schronami. Zaznaczył, że nie należy porównywać sytuacji Polski do sytuacji Ukrainy. – Jesteśmy dobrze chronieni. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Nam nic nie grozi. Zajmujmy się codziennymi sprawami. Schrony i wojnę zostawmy tym, którzy się tym fachowo zajmują – przekonywał.

Granica bezpieczeństwa

Wyjaśnienia nie uspokoiły mieszkańca. – Podziwiam ten optymizm, ale obiektywnie rzecz biorąc, istnieje coś takiego jak pewna granica bezpieczeństwa. Tą granicą bezpieczeństwa jest to, że każdy powinien wiedzieć m.in. jak brzmią sygnały ostrzegawcze w przypadku zagrożenia chemicznego czy biologicznego – mówił. Jako przykład podał Szwecję, gdzie mieszkańcy są zapoznawani z takimi sygnałami. Jego zdaniem to samorząd powinien zadbać o edukację w tym zakresie. Dodał, że mieszkańcy powinni mieć informację, gdzie w przypadku zagrożenia udać się po wodę pitną, do kogo zgłosić się o pomoc. – Pomijamy ten aspekt naszego życia. Sami siebie szanujmy i przygotowujmy plany kryzysowe – apelował.

Na to Andrzej Łęcki odpowiedział, że rozpowszechnianie tego typu informacji byłoby straszeniem mieszkańców. Jego zdaniem nastąpiłaby wśród nich panika i ogarnąłby ich strach. To jego zdaniem niepotrzebne. 

Padło również pytanie o bezpieczeństwo ujęć wody. Wiedzę na ten temat miał Jan Skrok, radny Rady Miasta Biłgoraja. Zapewnił, że wszystkie ujęcia są w pełni zabezpieczone i oplombowane. – Zamontowane są czujki. Jeśli ktoś zbliży się do ujęcia, pracownik natychmiast dostaje sygnał i jedzie na miejsce. Pracownicy systematycznie sprawdzają, czy plomby nie są naruszone – mówił.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obywatel gc 30.04.2023 09:15
Stop zalewania Polski obcym zbożem

Zigi 25.04.2023 20:55
A ta flaga niebiesko żółta przy ratuszu to po co tam wisi? Sam burmistrz sobie wywiesił czy dyspozycje z województwa przyszły? Tu jest POLSKA a nie ukropolin!

KINGMACIUSTHEFIRST 24.04.2023 20:42
DOSC TEJ RETORYKI WOJENNEJ DOSC

KINGMACIUSTHEFIRST 24.04.2023 20:35
TYLKO RZAD PIS Z PANEM MORAWIECKIM MOGA NAM ZAPEWNIC BEZPIECZENSTWO I WSZECHSTRONNY ROZWOJ. WSZYSCY POLACY ZA PISEM. ZA DOBROBYTEM.

klips 24.04.2023 21:58
Tak za tymi , którzy zadłużyli Polskę na biliony złotych. tak ,że jeszcze prawnuki będą spłacać te długi. Na tych milionerów z pisu, którzy utuczyli się na państwowym, czyli naszych podatkach. Na tych, którzy odpowiadają za 1000 afer pisu. O zniszczeni prawa i sprawiedliwości w tym kraju nie wspomnę!

ŁO matko 28.04.2023 11:30
a skądeś Ty się urwał człowieku , z PISLANDU?

Bat 24.04.2023 07:14
Jak zwykle dobre przygotowanie i profesjonalizm włodarzy i waszej gazety podajcie bezmyślnie miejsce lokalizacja jedynego schronu w Biłgoraju. Brawo

Marek 24.04.2023 05:59
Nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż a moze władze by się zainteresowały

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama