Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Bambini Dzieciom we współpracy z Przedszkolem Integracyjnym Bambini oraz Prywatną Szkołą Podstawową LOKuj w Przyszłość w Biłgoraju. Organizatorzy do udziału w konferencji zaprosili m.in. rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, psychologów, pedagogów, wychowawców. Przyjść mógł każdy, dla którego temat ten jest ważny.
Chętnych do uczestnictwa w konferencji nie brakowało. Jak podkreśla Justyna Wąsala-Gura, prezes Fundacji Bambini Dzieciom i dyrektor Przedszkola Integracyjnego Bambini, jest ona dumna z tego, że przedsięwzięcie spotyka się z tak pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem. – Niestety świadczy to o ilości dzieci diagnozowanych i rośnie liczba populacyjna dzieci w spektrum – wyjaśnia. Standardowo podczas konferencji mówiono m.in. o rozwoju mowy i wsparciu tych osób. W tym roku jednak wprowadzono dwa nowe tematy. – Jeden dotyczy kwestii seksualności. Jest to bardzo ważne, a o tym się nie mówi. Budzi to bardzo dużo problemów natury wychowawczej, zarówno w placówkach oświatowych, jak i życiu dorosłym. Tego problemu nie da się ukryć, dlatego go wyciągamy i pokazujemy, że jest istotny szczególnie w sferze rodzicielskiej. Kolejna ważna sprawa, którą poruszamy to temat podwójnych diagnoz. Pokazujemy, że nie jest tak iż człowiek może mieć tylko całościowe zaburzenia rozwoju. Najnowsze badania pokazują, że mogą występować całościowe zaburzenia rozwoju ale również choroba psychiczna – wyjaśnia.
Konferencja edukacyjna "Biłgoraj Niebieski dla Autyzmu" organizowana jest cyklicznie od 2016 roku. Po dwuletniej przerwie związanej ze stanem epidemii na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury goszczono prelegentów, którzy podzielili się swoimi cennymi doświadczeniami. Z wykładem "Droga do komunikacji dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – wyzwania, potrzeby, terapia” wystąpiła mgr Magdalena Tarnawska – pedagog specjalny, logopeda, neorologopeda kliniczny, terapeuta osób z ASD. O zaburzeniach psychicznych współwystępujących z całościowymi zaburzeniami rozwoju mówiła dr. n. med. Bożena Śpila – psychiatra. Temat seksualności osób z ASD poruszyła mgr Beata Koczur– pedagog specjalny, terapeuta osób z ASD oraz niepełnosprawnością intelektualną, wykładowca WSEI. Wykład "Od dziecka do dorosłości – funkcjonowanie w sieci systemowego wsparcia – edukacja, pomoc społeczna, ochrona zdrowia” wygłosiła Anna Szalast – pedagog kilku specjalności, psychoterapeuta, dyrektor MOPR w Chełmie.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Kronika Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze