Prezes Stowarzyszenia Renata Sobka i proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Machnówku ks. Piotr Gałczyński organizują dwudniowe porządki w ramach programu Polskie Miejsca Pamięci za Granicą: Opieka nad polskimi cmentarzami wojennymi i miejscami pamięci – rejon czerwonogrodzki i lwowski – Ukraina 2023. Zadanie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przejście otwarte na godziny
Komendant Straży Granicznej w Warszawie i Komendant PSGU w Kijowie wyrazili zgodę na odprawę poza czynnym przejściem granicznym w rejonie znaku granicznego 708 (droga Machnówek-Budynin) w dniach 29-30 kwietnia. Odprawa paszportowa będzie w godzinach 10-16 pierwszego dnia i w godz. 12-14 dnia drugiego.
– Realizacja naszych prac podzielona jest na dwa dni. W sobotę zamierzamy uporządkować dwie wspólne mogiły na terenie nieistniejącej wsi Worochta oraz miejsca pamięci na terenie również nieistniejącej gajówki Korczmin. W zależności od liczby uczestników planowany jest również wyjazd do wsi Staje (Stajiwka) na miejscowy cmentarz – zapowiada prezes Renata Sobka.
Instruuje, że na zainteresowanych organizatorzy czekają o godz. 9 na parkingu przy kościele parafialnym w Machnówku. Tam każdy zostawia samochód i wszyscy razem idą w rejon znaku 708.
– Zabezpieczyliśmy po ukraińskiej stronie busa, przede wszystkim z myślą o osobach starszych, byłych mieszkańcach tamtych terenów, którzy chcieliby odwiedzić groby bliskich w gajówce Korczmin i w Stajach, a jest to dla nich duży wysiłek fizyczny, żeby wszędzie przejść pieszo – dodaje prezes RCM. I podkreśla: – Dla pamięci, ale szczególnie dla nich organizujemy to przedsięwzięcie.
Organizatorzy uczulają, że w razie opadów deszczu bus nie poradzi sobie jednak w trudnym terenie.
Będzie dużo pracy
Ostatni raz byliśmy tam jeszcze przed pandemią koronawirusa, w 2018 roku. Nie wiemy co tam zastaniemy – mówi Mariusz Skorniewski, członek Stowarzyszenia Robim Co Możem Ulhówek.
Pewne jest więc, że wolontariusze będą pracowali w miejscach już dawno nieodwiedzanych i nieporządkowanych, porośniętych samosiejkami, odrostami, zakrzaczeniami. Stowarzyszenie zabiera ze sobą pilarki spalinowe, kosy spalinowe, sekatory, widły i paliwo. Ale sprzętu może zabraknąć, stąd prośba, by ktoś, kto dołączy do akcji, jeśli posiada kosę czy pilarkę, zabrał ją ze sobą.
W podręcznej torbie koniecznie trzeba zabrać też jedzenie (RCM nie będzie miało jak zapewnić tam wyżywienia).
– Po zakończonych pracach na Ukrainie, spotykamy się na miejscowym cmentarzu w Machnówku, gdzie wspólnie odmówimy modlitwę za ofiary ze wsi Machnówek, Korczmin, Staje, Korczów i innych miejscowości – zapowiada Renata Sobka.
Na niedzielę 30 kwietnia (w godz. 12-14) zaplanowano uroczystości religijne. O godz. 11 w kościele w Machnówku planowana jest msza w intencji ofiar. Po jej zakończeniu byli mieszkańcy, ich potomkowie, wolontariusze udadzą się na przejście graniczne. Mają zamiar złożyć wiązanki kwiatów na uporządkowanych mogiłach.
29 i 30 kwietnia nie będzie porządkowany cmentarz w Worochcie. Tam prace są zaplanowane na jesień.
Napisz komentarz
Komentarze