Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:29
Reklama
Reklama

Gm. Hrubieszów: Posadzili 1,5 hektara dębowego lasu

W minioną sobotę, 22 kwietnia w lesie w Stefankowicach (gm. Hrubieszów) obsadzono około 1,5 hektara sadzonkami dębu szypułkowego. W akcji "Łączą nas drzewa", zorganizowanej przez Nadleśnictwo Strzelce, wzięło udział ponad 200 osób.
Las sadzili m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Werbkowicach.
Las sadzili m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Werbkowicach.

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia w Nadleśnictwie Strzelce zorganizowano akcję "Łączą nas drzewa". W sadzeniu lasu w podhrubieszowskich Stefankowicach udział wzięli wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk i jej zastępca Marek Kata.

Las sadzili również pracownicy i funkcjonariusze służby więziennej z Zakładu Karnego w Hrubieszowie i myśliwi z kół łowieckich w Zamościu i Hrubieszowie oraz uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 3 (tzw. "Ekonomik" w Hrubieszowie), a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Werbkowicach. W akcji "Łączą nas drzewa" wzięli udział także druhowie z OSP ze Stefankowic i tamtejsze gospodynie z KGW.

Nadleśnictwo Strzelce prowadzi gospodarkę w 6 gminach powiatów hrubieszowskiego zamojskiego i chełmskiego. Produkcja sadzonek i sadzenie lasu jest jednym z podstawowych zadań Lasów Państwowych.

– Rokrocznie w Nadleśnictwie Strzelce wysadzamy około pół miliona drzew. Głównie jest to właśnie dąb szypułkowy. Ten gatunek drzew liściastych dominuje w lasach powiatu hrubieszowskiego. Dzisiejsze sadzenie lasu to zaledwie wycinek tego co robimy. Kwiecień i maj jest porą, w której zalesia się gatunkami drzew liściastych, a jesienią z kolei robi się to gatunkami drzew iglastych. Oprócz dębu szypułkowego, mamy bogatą paletę różnych gatunków drzew liściastych: wiązy, klony, topole, osiki czy jawory – wymienia Krzysztof Gronek, nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce z siedzibą w Hrubieszowie.

– Sadzenie drzew w lesie wcale nie jest lekką i prostą sprawą – śmieje się Julian Rumiński, myśliwy Koła Łowieckiego nr 45 "Ponowa" w Hrubieszowie. - Trzeba sporo namęczyć się przy pracy szpadlem. Ale również należy bardzo uważnie i profesjonalnie sadzić, aby sadzonka się przyjęła. A tak na serio, pogoda jest wymarzona na wysadzanie lasu. No i będzie się miało satysfakcję, że za ileś tam lat te drzewa wciąż będą rosły – cieszy się myśliwy z hrubieszowskiego KŁ "Ponowa".

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jak się wycina to trzeba zasadzić 26.04.2023 10:29
O jej a gdzie zdjęcia z tego wydarzenia z udziałem viceministra i najwyższych władz powiatu. A kierowcy służbowych limuzyn też sadzili las.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama