"Archeologia powiatu biłgorajskiego. Historia i perspektywy" – to tytuł konferencji, której celem była ochrona narodowego dziedzictwa kulturowego poprzez rozwój i popularyzację wiedzy na temat archeologii powiatu. Jak przyznają organizatorzy, dotychczas temat ten był zaniedbany, brakowało publikacji a wiedza o niej nie była też popularyzowana. Wśród ludności ziemi biłgorajskiej panuje nawet pogląd, że w regionie nie ma zbyt wielu stanowisk archeologicznych i ogólnie tereny te były słabo zasiedlone w przeszłości. Fakty są jednak inne, co ukazano podczas konferencji.
Zgromadzeni usłyszeli sześć prelekcji dotyczących archeologii powiatu biłgorajskiego. Jako pierwszy wystąpił Konrad Grochecki, pracownika Muzeum ziemi Biłgorajskiej i pomysłodawca przedsięwzięcia. Naszkicował on historię zainteresowań archeologią ziemi Biłgorajskiej do 1967 roku. Kolejna prelekcja poświęcona była pamięci i pracy zmarłego kilka lat temu archeologa, wieloletniego dyrektora Muzeum ziemi Biłgorajskiej – Jerzego Waszkiewicza. Zadania tego podjął się Jerzy Kuśnierz, archeolog, doświadczony pracownik Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Wiesław Koman mówił o problematyce badań konserwatorskich i zabytków archeologicznych na terenie powiatu.
Następnie omówiona została tematyka związana z bieżącymi badaniami archeologicznymi. Wystąpił Seweryn Kosmala, który przedstawił badania archeologiczne z roku 2003, dotyczące bitwy pod Panasówką (3 września 1863 r.). Anna Jączek –właścicielka firmy archeologicznej, mówiła o najnowszych badań, które przeprowadziła w Tarnogrodzie eksplorując tam dawny drewniany trakt. Ostatnie wystąpienie należało do Grzegorza Mączki, archeologa, pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Przedstawił on efekt swoich nieinwazyjnych badań nad lokalizacją między innymi cmentarzysk kurhanowych w lasach ziemi biłgorajskiej. Konferencja była również promocją przygotowanej wcześniej książki w której znajdują się wystąpieniami prelegentów. Publikacja ta jest pierwszą książką o archeologii ziemi biłgorajskiej. Dostępna jest w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie: „Lubelskie Smakuj życie!”. Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Poseł na Sejm RP Beata Strzałka oraz Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny objęła Kronika Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze