Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:51
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Bogactwo archeologiczne ziemi biłgorajskiej [ZDJĘCIA]

27 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju odbyła się konferencja popularno-naukowa zorganizowana przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Biłgoraj: Bogactwo archeologiczne ziemi biłgorajskiej [ZDJĘCIA]
Prelegenci mówili o archeologii powiatu biłgorajskiego.

Autor: Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

"Archeologia powiatu biłgorajskiego. Historia i perspektywy" – to tytuł konferencji, której celem była ochrona narodowego dziedzictwa kulturowego poprzez rozwój i popularyzację wiedzy na temat archeologii powiatu. Jak przyznają organizatorzy, dotychczas temat ten był zaniedbany, brakowało publikacji a wiedza o niej nie była też popularyzowana. Wśród ludności ziemi biłgorajskiej panuje nawet pogląd, że w regionie nie ma zbyt wielu stanowisk archeologicznych i ogólnie tereny te były słabo zasiedlone w przeszłości. Fakty są jednak inne, co ukazano podczas konferencji.

Zgromadzeni usłyszeli sześć prelekcji dotyczących archeologii powiatu biłgorajskiego. Jako pierwszy wystąpił Konrad Grochecki, pracownika Muzeum ziemi Biłgorajskiej i pomysłodawca przedsięwzięcia. Naszkicował on historię zainteresowań archeologią ziemi Biłgorajskiej do 1967 roku. Kolejna prelekcja poświęcona była pamięci i pracy zmarłego kilka lat temu archeologa, wieloletniego dyrektora Muzeum ziemi Biłgorajskiej – Jerzego Waszkiewicza. Zadania tego podjął się Jerzy Kuśnierz, archeolog, doświadczony pracownik Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Wiesław Koman mówił o problematyce badań konserwatorskich i zabytków archeologicznych na terenie powiatu. 

Następnie omówiona została tematyka związana z bieżącymi badaniami archeologicznymi. Wystąpił Seweryn Kosmala, który przedstawił badania archeologiczne z roku 2003, dotyczące bitwy pod Panasówką (3 września 1863 r.). Anna Jączek –właścicielka firmy archeologicznej, mówiła o najnowszych badań, które przeprowadziła w Tarnogrodzie eksplorując tam dawny drewniany trakt. Ostatnie wystąpienie należało do Grzegorza Mączki, archeologa, pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Przedstawił on efekt swoich nieinwazyjnych badań nad lokalizacją między innymi cmentarzysk kurhanowych w lasach ziemi biłgorajskiej.                                                                  Konferencja była również promocją przygotowanej wcześniej książki w której znajdują się wystąpieniami prelegentów. Publikacja ta jest pierwszą książką o archeologii ziemi biłgorajskiej. Dostępna jest w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.  

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie: „Lubelskie Smakuj życie!”. Patronatem honorowym wydarzenie objęli:  Poseł na Sejm RP Beata Strzałka oraz Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip. Patronat medialny objęła Kronika Tygodnia. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama