Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:12
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gmina Tarnawatka została ukarana za odpady. Czy mieszkańcy „dostaną” po kieszeni?

Gmina Tarnawatka została ukarana za niski poziom segregacji odpadów. Ma do zapłacenia kilka tysięcy złotych kary. Czy mieszkańcy w związku z tym „dostaną” po kieszeni?
Gmina Tarnawatka została ukarana za niski poziom segregacji odpadów w 2020 roku.
Gmina Tarnawatka została ukarana za niski poziom segregacji odpadów w 2020 roku.

Lubelski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wymierzył gminie Tarnawatka karę pieniężną w wysokości 7614 zł za nieosiągnięcie wymaganego przez przepisy prawa poziomu recyklingu odpadów komunalnych.

– Zgodnie z wymogami powinniśmy osiągnąć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50 procent wagowo. Tymczasem w roku 2020, bo tego okresu dotyczy wymierzona kara, osiągnęliśmy poziom 38,23 procent – wyjaśnia Marian Szałapski, sekretarz gminy Tarnawatka.

– Tamten rok był taki, że dużo gmin w Polsce nie osiągnęło wymaganego poziomu i zostało obciążonych karami – mówi Monika Baran, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Tarnawatka. – W kolejnych latach 2021 i 2022, po tym gdy zmienił się przelicznik, a na korzyść było też posiadanie przydomowego kompostownika, osiągamy już poziom recyklingu – dodaje. Na potwierdzenie podaje, że w 2021 r. wynosił on 53,99 proc., a w 2022 r. – 55,69 proc.

Trenując dobre nawyki

W gminie Tarnawatka za odpady segregowane płaci się 21 złotych od mieszkańca. Jeżeli taka osoba zadeklarowała, że ma kompostownik, to płaci jeszcze 2 złote mniej. Jeśli ktoś nie spełnia obowiązku segregacji, płaci podwójną stawkę, czyli 42 złote za miesiąc.

Kara, którą gmina dostała za niski poziom segregacji, nie będzie odczuwalna przez mieszkańców. Samorząd zapłaci ją z własnego budżetu, ale najpierw „zawalczy” o to, by zapłacić jak najmniej.

– Wnioskujemy o odroczenie, bo nie ukrywam, chcemy poprawić efektywność segregacji i ewentualnie może wtedy uda się częściowo umorzyć karę. Bo takie instrumenty są. Ale najpierw musimy mieć argumenty wobec instytucji, która nas teraz dyscyplinuje – mówi Piotr Pasieczny, wójt gm. Tarnawatka.

– Do 7 maja złożymy wniosek do WIOŚ w Lublinie o zawieszenie zapłaty kary, sporządzimy plan postępowania działań naprawczych i jeżeli w okresie 5 lat nie będzie naruszeń w zakresie recyklingu, kara zostanie umorzona. Jeżeli będą naruszenia, zapłacimy karę z odsetkami – precyzuje Monika Baran.

Mieszkańcy jednak nie muszą obawiać się tego, że będą musieli solidarnie zrzucić się na uregulowanie kary.

– Mieszkańców nikt nie karze. To nie ma prawa mieć wpływu na cenę odpadów odstawionych. Mieszkańcy nie są w tym momencie stroną, tylko gmina. My musimy już działać jako administracja i poprawić efektywność, instruować odbiorców, ale i kontrolować – dopowiada wójt.

Skontrolują obie strony

– Wiadomo jak to w życiu. Nie wszystko jesteśmy w stanie wyegzekwować od dostawcy i odbiorcy odpadów. Przedtem był okres „covidowski”, unikaliśmy styczności z mieszkańcami. Nie było kontroli i mamy tego skutki. A trzeba sprawdzać na bieżąco. Teraz możemy w obecności właściciela posesji i firmy, która odbiera odpady, sprawdzić czy są dobrze segregowane. Takie byłyby do tego najlepsze okoliczności. Musimy więcej kontrolować obydwie strony, zwrócić szczególną uwagę także na dalszy etap tego, jak po odbiorze się z odpadami postępuje, na to jak te śmieci są klasyfikowane – zapowiada wójt Pasieczny.

Warto wziąć sobie do serca taką zapowiedź. Bo przy okazji kontroli, jeśli okaże się, że odpady są niewłaściwie posegregowane, mieszkańcy od razu zapłacą więcej, a i gmina w końcu za to odpowie.

Pięć kolorów

Odpady komunalne we wszystkich gminach zbierane są w podziale na cztery podstawowe frakcje: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz frakcję dodatkową – odpady komunalne zmieszane (na tym polega Jednolity Systemu Segregacji Odpadów). Do pojemników koloru czarnego należy wrzucać odpady zmieszane; do brązowych – bioodpady; do zielonych – szkło; niebieskich – papier; żółtych – metal i tworzywa sztuczne.

Odpady niebezpieczne, m.in. po żrących chemikaliach, przeterminowane lekarstwa, zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) nie wrzuca się do zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach oraz w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama