Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:04
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Nadleśnictwo Tomaszów: Od 9 do 31 maja będzie zakaz wstępu do lasu

Nadleśnictwo Tomaszów wprowadza zakaz wstępu do niektórych drzewostanów na czas zabiegów agrolotniczych. Chodzi o powierzchnię blisko 4 hektarów. Nie wolno tam wchodzić właściwie przez cały miesiąc maj. Leśnicy planują się wtedy "rozprawić" z chrabąszczami.
Pętlą w czerwonym kolorze Nadleśnictwo Tomaszów zaznaczyło pola zabiegowe, w których chrabąszcz kasztanowiec zagraża drzewom. Tam będzie pryskany las.
Pętlą w czerwonym kolorze Nadleśnictwo Tomaszów zaznaczyło pola zabiegowe, w których chrabąszcz kasztanowiec zagraża drzewom. Tam będzie pryskany las.

Chrabąszcz kasztanowy to chrząszcz bardzo podobny do chrabąszcza majowego. Jest od niego nieco mniejszy – ma długość od 20 do 25 milimetrów, ciało owalne, nieco wydłużone, brązowo-czarne. Na pewno każdy choć raz w życiu miał okazję go spotkać i zobaczyć z bliska. Ten chrabąszcz uaktywnia się w maju, albo już pod koniec kwietnia i przystępuje do żeru uzupełniającego. Żywi się liśćmi różnych drzew liściastych. Następnie samica zakopuje się w glebie do 20 cm, składa partiami jaja, po czym wraca do żeru regeneracyjnego. Jaja rozwijają się do 8 tygodni, a potem wylęga się z nich pędrak. W pierwszym roku odżywia się on szczątkami próchnicznymi. Na zimę schodzi do gleby nawet na głębokość 1 metra. Wiosną pędrak wędruje w kierunku powierzchni ziemi i zaczyna żerować na systemach korzeniowych traw, a później krzewów i drzew. Dopiero na czwarty lub piąty rok przepoczwarza się w postać doskonałą (imago), czyli latającego chrząszcza niczym z wiersza Tuwima. Ten ostatni nie jest już aż tak szkodliwy, ale pędraki owszem i to bardzo. Nadleśnictwo Tomaszów w maju planuje się z nimi rozprawić.

Pędrak-niszczyciel

 – Chrabąszcz kasztanowiec zagraża szczególnie dębom, bukom i jodłom. Właściwie to nie żer owadów doskonały jest tak szkodliwy, tylko żer pędraków. Pędrak żerując w glebie, obgryza, podcina, niszczy korzenie młodych drzew, powodując ich usychanie. Prowadzimy obserwacje od lat. Mamy ogromne złe doświadczenia z tym owadem z poprzednich lat. Jeśli my leśnicy, nie zapanujemy nad tym, to drzewa nam po prostu usychają całymi hektarami – mówi Piotr Cisło, nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów.

Dlatego uważa, że trzeba działać zawczasu i nie dopuszczać do takich leśnych tragedii.

Na podstawie badań i obserwacji na szczeblu generalnym podjęta została decyzja o wykonaniu w tym roku techniką agrolotniczą chemicznych „zabiegów ratowniczych na obszarach zagrożenia trwałości lasu przez szkodniki liściożerne”.

Taki zabieg zostanie wykonany, jak można przeczytać już w zawiadomieniu nadleśniczego, „w drzewostanach Lasów Państwowych wykazujących zagrażającą trwałości lasu obecność imago chrabąszczy, na terenach wchodzących w skład Nadleśnictwa Tomaszów, położnych w zasięgu terytorialnym gmin: Rachanie, Tarnawatka, Tomaszów Lubelski, Susiec, Lubycza Królewska, Łaszczów, Jarczów, Horyniec-Zdrój”. W sumie to aż 3892,80 ha lasu.

Mapę z dokładnym obszarem można znaleźć m.in. na stronie internetowej Nadleśnictwa Tomaszów lub na stronie internetowej Kroniki Tygodnia.

Zakaz wstępu

„Zabieg agrolotniczy zostanie wykonany z użyciem insektycydu Mospilan 20 SP i środka pomocniczego (adiuwant) Ikar 95 EC w dawkach zgodnych z etykietą i instrukcją użycia”  – zawiadamia nadleśniczy. Oprysk nie jest groźny dla pszczół, zwierząt czy ludzi. Ale podczas jego zrzucania do lasu nie będzie wstępu. Potrwa to prawie cały miesiąc.

Jak informuje Nadleśnictwo Tomaszów zabiegi będą wykonane w okresie od 9 do 31 maja. Oczywiście nie codziennie, ale nie ma takiej możliwości, by nadleśnictwo podało jeden konkretny dzień, w który będzie zabieg, bo, jak tłumaczy Piotr Cisło, wszystko jest uzależnione od czynników pogodowych: prędkości wiatru, temperatury, zachmurzenia. 

 – Prędkość wiatru jest determinująca, z uwagi na to, że samolot leci na pewnej wysokości. Jeśli jest mała prędkość wiatru, środek trafi dokładnie w określone pola zabiegowe. A duża prędkość mogłaby sprawić, że środek zostałby zdmuchnięty przez wiatr na inny teren, a nawet teren prywatny, gdzie ktoś może sobie tego nie życzyć – mówi nadleśniczy. I apeluje, by w wyznaczonym czasie, nie planować spacerów i wypraw do wskazanych lasów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Damazy 03.05.2023 15:45
Chodzi zapewne o to żeby nikt nie zauważył jak znika 4 tyś ha lasu.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama