Celem konferencji była prezentacja praktycznych i naukowych aspektów pozasądowych metod dochodzenia roszczeń z tytułu zdarzeń medycznych w Polsce i zagranicą oraz dyskusja na temat projektowanych zmian w tym obszarze w przepisach prawnych w naszym kraju. Ponadto przedstawione zostały osiągnięcia naukowe uczestników konferencji, w zakresie styku między medycyną i prawem z różnych perspektyw: prawnej, lekarskiej i psychologicznej.
– Niemalże każdy z nas zna osoby z problemami zdrowotnymi lub chorował i ma ukształtowaną opinię na temat działania systemu ochrony zdrowia w naszym kraju – powiedział mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej, kierownik Zakładu Prawa Akademii Zamojskiej.
Dodał, że od kilkunastu lat podejmowane są próby uchwalenia kompleksowego aktu normatywnego w zakresie jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, ale jak dotąd zakończyły się niepowodzeniem. Dlatego jest to temat aktualny.
Rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski zwrócił uwagę na potrzebę społeczną poruszania kwestii związanych z rozwiązywaniem sporów dotyczących zdarzeń medycznych.
Dyskusjom ekspertów przysłuchiwali się studenci Akademii Zamojskiej oraz uczniowie I LO w Zamościu, ZSP nr 1 w Zamościu („Ekonomika”) oraz ZSP nr 3 w Zamościu („Elektryka”).
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Medycyna i Prawo: pozasądowe metody rozwiązywania sporów dotyczących zdarzeń medycznych” została zorganizowana przez Zakład Prawa Akademii Zamojskiej, który obecnie prowadzi jednolite magisterskie studia na kierunku prawo. Warto dodać, że uczelnia kształci również na kierunkach medycznych – pielęgniarstwo oraz położnictwo.
Napisz komentarz
Komentarze