Jak informuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie materiałów operacyjnych policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. Czynności prowadzone były we współpracy z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej,
Śledztwo dotyczyło wyłudzenia dotacji unijnych w kwocie ponad 14,8 miliona złotych przez jednego z zamojskich przedsiębiorców.
- Mężczyzna dzięki współpracy z innymi podmiotami uczestniczył w obrocie "pustymi”, bądź częściowo „pustymi” fakturami, co pozwoliło zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze. Pozyskane środki z Unii Europejskiej miały być przeznaczone na innowacyjne projekty w branży meblarskiej. Do wystawiania faktur dochodziło od 2017 roku do 2020 roku. Faktury dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług oraz towarów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Transakcje były fikcyjne - precyzuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski.
W sprawie łącznie zatrzymano 8 osób w wieku od 38 do 61 lat, w tym 49-letniego organizatora procederu. Sprawcy usłyszeli łącznie 31 zarzutów związanych z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur, w celu wyłudzenia dotacji unijnych oraz zwrotu podatku VAT.
W trakcie postępowania zastosowanych zostało 6 tymczasowych aresztów oraz dwa dozory. Policjanci i prokuratorzy ustalili łącznie mienie podlegające zabezpieczeniu majątkowemu na łączną kwotę ponad 14,8 mln zł. Zabezpieczeniu uległy zarówno nieruchomości, jak i gotówka.
- Trzem z oskarżonych z uwagi na uczestniczenie w obrocie poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT o łącznej wartości przekraczającej 5 milionów złotych zarzucono popełnienie zbrodni zagrożonej karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Natomiast czyny zarzucone pozostałym oskarżonym, zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności - podaje Gołębiowski z KMP Lublin.
Napisz komentarz
Komentarze