W tym roku festiwalowi patronować będzie Sławomir Mrożek. Organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń poświęconych temu twórcy. Do Szczebrzeszyna przyjedzie żona autora „Tanga” i „Emigrantów” – Susana Osorio-Mrożek. – W ramach Festiwalu odbędzie się m.in. wernisaż wystawy rysunków Sławomira Mrożka, zorganizowany we współpracy z Muzeum Karykatury w Warszawie – informuje Gabriela Figura, rzeczniczka prasowa Festiwalu Stolica Języka Polskiego. – Codziennie w programie jest też zaplanowana rozmowa wokół patrona.
Tradycyjnie też wszyscy, którzy przyjadą w połowie wakacji na Roztocze, będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami. – W tym roku będą z nami autorzy najciekawszych książek, które niedawno ukazały się na rynku wydawniczym – powiedziała na konferencji Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu festiwalowego.
To m.in. Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Filip Springer, a także Maciej Hen, Jakub Nowak i wielu innych. Będą też autorzy przekładów, a wśród nich laureaci Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W Szczebrzeszynie pojawi się po raz pierwszy m.in. Inga Iwasiów, ale nie zabraknie takich autorów jak Adam Wajrak, Ryszard Koziołek, Mikołaj Grynberg czy Marcin Wicha, którzy przyjeżdżają tu od lat. – Na Festiwalu będziemy rozmawiać o Wisławie Szymborskiej – noblistce poświęcony będzie Mecz Poetycki. Będą też goście z zagranicy, nie zapominamy o literaturze ukraińskiej. Program zapowiada się ciekawie – dodała Justyna Sobolewska.
Tak jak w poprzednich latach, w ramach festiwalowego programu zaplanowano oddzielne pasmo poświęcone językowi polskiemu, które organizowane jest w partnerstwie z UMCS w Lublinie. W tym roku tematem przewodnim będzie język mediów.
Nie zabraknie wydarzeń dla najmłodszych uczestników w ramach Małej Stolicy Języka Polskiego.
Festiwal Stolica Języka Polskiego ma wspaniałych i wyjątkowych przyjaciół i ambasadorów jak Maja Komorowska czy Wiesław Myśliwski. W tym roku na teatralnej scenie festiwalu będzie czytanie jednego z dramatów Myśliwskiego w wykonaniu wybitnych aktorów. – Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna, na Roztocze, bo naprawdę będzie dużo się działo, będą premiery, prapremiery – mówi Piotr Duda, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, inicjator Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Napisz komentarz
Komentarze