Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:58
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Mieszkańcy obawiają się podtopień

Rzeka Czarna Łada niejednokrotnie wystąpiła z koryta, powodując w Biłgoraju zalania i podtopienia. Ostatni raz sytuacja taka miała miejsce w czerwcu dwa lata temu. Mieszkańcy proszą władze miasta o rozwiązanie problemu podtopień.
Biłgoraj: Mieszkańcy obawiają się podtopień
Mieszkańcy skarżą się, że ich posesje są zalewane.

Co jakieś czas w Biłgoraju występują podtopienia posesji. Mieszkańcy proszą władze miasta o rozwiązanie problemu przez budowę zbiornika retencyjnego na rzece Czarna Łada. O jego budowie głośno było kilka lat temu. Realizowany miał być w ramach rządowego programu ochrony powodziowej w latach 2012-2015. Wówczas jego koszt szacowano na ok. 40 mln zł. Zajmować miał powierzchnię 100 ha, a jego szacowana pojemności to 2500 tys. metrów sześciennych. Temat ucichł. 

W kwestii jego budowy i podtopień występujących w mieście podczas jednego z zebrań Rad Osiedli wypowiedział się burmistrz Janusz Rosłan. Przyznaje, że problem nurtujący mieszkańców z pewnością rozwiązałby zbiornik retencyjny na rzece Czarna Łada. Jednak inwestycja ta jest niezwykle kosztowana. Miasta nie stać chociażby na wykupienie gruntów pod jej realizację. Według projektów zbiornik znajdowałaby się tylko w 1/6 na terenach miasta, a w 5/6 na terenie gminy Biłgoraj. Za inwestycję odpowiadają Wody Polskie, dlatego też samorząd miasta co roku ponawia wniosek o budowę tego zbiornika. – My jako miasto co roku płacimy spore sumy do Wód Polskich za to, że rzeka Biała Łada i Czarna Łada przyjmuje wody opadowe. Obowiązkiem Wód Polskich jest to wykonać. Jednak jak na razie są ważniejsze sprawy i nie możemy się rozwiązania tego problemu doprosić – twierdzi. 

Burmistrz zaznacza, że obecnie budowana jest ulica Spokojna, a wraz z nią wykonany zostanie potężny rów odwadniający, który ma złagodzić sytuację podtopień w całym mieście. – Musimy mieć świadomość, że to my zabudowaliśmy Biłgoraj i my utwardziliśmy posesje kostką, wybudowaliśmy parkingi, drogi i budujemy kolejne, zabierając przyrodzie miejsca, gdzie woda może naturalnie wsiąkać. Nie miejmy pretensji do przyrody ani do burmistrza bo odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich. Gdzieś ta woda musi się podziać – twierdzi. Burmistrz podkreśla, że w ostatnich kilkudziesięciu latach miasto niezwykle rozbudowało się. W miejscach, gdzie obecnie stoją domy niegdyś były łąki i woda miała gdzie wsiąkać. Dodaje, że rozmawiał z wieloma osobami, które zajmują się projektowaniem kanalizacji deszczowych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że nie ma takich możliwości, aby zaprojektować przepusty w taki sposób, aby podczas nawalnego deszczu były w stanie przyjąć i odprowadzić całą wodę.

Burmistrz zachęca mieszkańców do gromadzenia deszczówki i wykorzystywania jej do podlewania chociażby przydomowych ogródków. – Gdyby tak zrobił każdy mieszkaniec, wówczas zjawisko zalewania byłoby łagodniejsze i lżejsze – dodaje. Podkreśla, że miasto nie ma obowiązku odwadniania działek prywatnych oraz przyjmowania wody opadowej z ich terenu. Każdy mieszkaniec ma obowiązek sam ją zagospodarować. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama