PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na budowę nowego i przebudowę trzech przystanków na Lubelszczyźnie. Inwestycja finansowana jest z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie robót zaplanowano w 2023 r. W oparciu o fundusze z tego rządowego programu przebudowywane są perony na przystankach Zamość Starówka i Zamość Wschód (na odcinku z Zawady do Hrubieszowa). Koszt inwestycji w Zamościu wyniesie ok. 3,5 mln zł.
– Perony na przystankach Zamość Starówka i Zamość Wschód dotychczas miały po 100 m długości, a po przebudowie będą miały 200 m długości – poinformowała nas Anna Znajewska-Pawluk z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Ta zmiana umożliwi przewoźnikom sprawniejsze planowanie postojów na stacji, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Dodatkowo te obydwa przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przewidziano budowę pochylni, systemu ścieżek naprowadzających, montaż nowych wiat, ławek i tablic informacyjnych. Prace na przystankach Zamość Starówka i Zamość Wschód nie mają wpływu na ruch pociągów. Zakończenie rozpoczętych prac przewiduje się w IV kwartale 2023 r. – dowiedzieliśmy się od Anny Znajewskiej-Pawluk.
– Realizacja Programu Przystankowego w Województwie Lubelskim wkracza w decydującą fazę. Nowy przystanek w Łagiewnikach i zmodernizowane perony w Kraśniku i Zamościu przyniosą mieszkańcom Lubelszczyzny wymierne korzyści i przyciągną na kolej jeszcze więcej podróżnych. Bogatsza oferta przewozów pozwoli natomiast z powodzeniem konkurować kolejom z transportem samochodowym. Na realizację „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” polski rząd przeznaczył na infrastrukturę przystankową miliard złotych – podkreślił Piotr Kaliszewski, asystent wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela.
Napisz komentarz
Komentarze