Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:07
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Koniec z alertami RCB. Rząd już nie będzie wysyłał nam sms-ów

MSWiA planuje zmienić polski system ostrzegania przed zagrożeniami, który jest oparty na sms-ach. Wiemy już, co zastąpi popularne alerty RCB, do których już przywykliśmy.

Alert RCB to działający od kilku lat system ostrzegawczy, wykorzystywany w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Polega na rozsyłaniu sms-ów z komunikatami m.in. o smogu, wichurach, burzach, powodziach, pożarach czy epidemii. Ostrzeżenia mogą być kierowane do odbiorców z całego kraju lub mieszkańców poszczególnych województw albo powiatów.

Obecnie rozsyłaniem alertów zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), jednostka podległa premierowi. Została powołana do zapewnienia bezpieczeństwa w państwie, w tym zapobiegania kryzysom i minimalizowania ich skutków. Wkrótce jednak zakończy swoją działalność w obecnej formie. 

Zmiana systemu

Początkowo komunikaty RCB trafiały do mieszkańców Polski nawet kilka razy tygodniowo, szczególnie latem, gdy występuje większe zagrożenie burzowe. Teraz wiadomości wysyłane są rzadziej. 

Według „Rzeczpospolitej” Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy dotyczący stanu klęsk żywiołowych i ochrony ludności. Zakłada on likwidację RCB i przekazanie jego zadań innym instytucjom. Odpowiedzialność za system ostrzegania przejmą resorty cyfryzacji, spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

System RCB w nowej odsłonie 

Parlamentarzyści pracują nad projektem, który zakłada rozsyłanie nowych komunikatów za pomocą technologii cell broadcast, czyli w formie powiadomienia na ekranie telefonu. Za dostarczanie informacji do klientów będą odpowiadać operatorzy sieci komórkowych. 

Zaawansowany system umożliwi przekazanie wiadomości w zaledwie kilka sekund od nadania żądania, nawet przy niskim zasięgu. Takie rozwiązanie jest już stosowane m.in. w Stanach Zjednoczonych i kilku krajach Unii Europejskiej. 

Kara dla operatorów sieci komórkowych

Operatorzy sieci komórkowych będą mieli godzinę na rozesłanie komunikatu do odbiorców po otrzymaniu żądania. W przypadku niewywiązania się z obowiązku Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł nałożyć na operatora karę w wysokości nawet 1 proc. przychodu. 

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, nowy system zostanie wprowadzony najprawdopodobniej już w przyszłym roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama