Tomaszów był jednym z dwudziestu czterech miast, które były przystankami dla ogólnopolskiej akcji „Zdrowe życie” – projektu poświęconego profilaktyce zdrowotnej, przygotowanego we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
– Mam nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta skorzystają maksymalnie z bezpłatnych badań, a co najważniejsze skorzystają również z bezpłatnych konsultacji wyników tych badań. Mam nadzieję, że badania wyjdą dobrze, ale gdyby zdarzyły się sytuacje, że ktoś ma problemy zdrowotne, to wszyscy wiemy jak ważne jest wykrywanie chorób, bo tylko wczesne wykrycie pewnych chorób daje nadzieje i szanse na całkowite wyleczenie – mówiła podczas briefingu prasowego w sobotę 13 maja Renata Miziuk, wiceburmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
Specjaliści do usług
Przy Tomaszowskim Domu Kultury w trzech specjalnie przystosowanych laboratoriach mobilnych można było wykonać następujące bezpłatne badania profilaktyczne: spirometrię, badanie EKG, pomiar poziomu glukozy, cholesterolu i ciśnienia krwi, USG płuc.
Na miejscu byli lekarze specjaliści: radiolog, pulmonolog, specjalista chorób wewnętrznych, do których można było pójść na konsultacje. Ponadto była okazja udać się do dietetyka i u niego zrobić sobie analizę składu ciała wagą TANITA i uzyskać jej interpretację i poradę dietetyczną, skorzystać z konsultacji kardiologicznej, a w strefie organizowanej przez NFZ np. wyrobić kartę EKUZ lub potwierdzić profil zaufany. Nie zabrakło specjalistów, u których można było zasięgnąć porady na temat skóry i fizjoterapii. W strefie zdrowia zaparkował też mammobus i dentobus. Nie trzeba było się wcześniej rejestrować. Na takie badania czy porady można było przyjść z marszu, zarejestrować się bezpośrednio przed badaniem i poczekać chwilę w kolejce.
Miasteczko odwiedziło tysiące osób, a niektórzy przychodzili tu całymi rodzinami. Dzieci nie mogły narzekać na nudę. O atrakcje dla nich zadbali m.in. pracownicy Komendy Policji w Tomaszowie, Nadleśnictwa Tomaszów i animatorzy. Zainteresowaniem cieszył się też naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
– Akcja się bardzo udała, z czego się bardzo cieszymy. Frekwencja była duża i nawet nie wszyscy mogli skorzystać z badań ze względu na dużą liczbę chętnych – przyznaje Zbigniew Kuczyński, naczelnik Wydziału Oświaty z Urzędu Miasta Tomaszów, który odpowiadał za techniczną stronę przygotowań.
To miało sens
Podliczając, w ciągu dwóch dni wykonano 4237 usług, badań i konsultacji, w tym 2474 samych badań. Najwięcej, dokładnie 500 osób, skorzystało z badania ciśnienia tętniczego i pomiaru glukozy.
Jak podliczyli organizatorzy, 169 pomiarów ciśnienia było poza normą, co potwierdza, że schorzenia kardiologiczne są obecnie najpoważniejszymi schorzeniami cywilizacyjnymi. „Dane GUS wskazują, że w Polsce choroby układu krążenia odpowiadają za 35 procent zgonów, wyprzedzając choroby nowotworowe i choroby układu oddechowego, dlatego bardzo istotna jest kontrola choćby podstawowego parametru, jakim jest właśnie pomiar ciśnienia” – zaznaczają.
W Tomaszowie wykonano też 93 konsultacje dermatologiczne z analizą znamion przy użyciu dermatoskopu. 20 osób zostało skierowanych na dalszą diagnostykę.
Z badań specjalistycznych przeprowadzono 93 pomiary spirometryczne i 62 USG płuc oraz 100 konsultacji fizjoterapeutycznych i 68 kardiologicznych. Średnio co piąta osoba otrzymała wskazania do podjęcia aktywności profilaktycznych lub rozpoczęcia specjalistycznego leczenia.
Na przegląd dentystyczny w specjalnie przystosowanym dentobusie zgłosiło się 51 osób. Z czego 21 małych pacjentów skierowano na kontrolną wizytę u dentysty.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również usługi NFZ. Kartę EKUZ potwierdzającą prawo do bezpłatnego leczenia we wszystkich państwach Unii Europejskiej wydano 278 osobom. O programy NFZ zapytało ponad 500 osób, a blisko 600 osób odwiedziło stanowiska Sanepidu.
– W niedzielę, 14 maja wypadał międzynarodowy dzień farmaceuty. Ekspertów Naczelnej Izby Aptekarskiej odwiedziły 63 osoby z pytaniami o interakcje w stosowanych lekach, przeciwskazania do stosowania wybranych medykamentów czy skuteczność stosowanych terapii farmakologicznych, zwłaszcza opartych na ogólnodostępnych lekach bez recepty. Jesteśmy zadowoleni, że projekt „Zdrowe Życie” spotkał się z takim zainteresowaniem – podkreśla burmistrz Wojciech Żukowski, który był inicjatorem całej akcji w swoim mieście. Zachęca dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia i przeprowadzania regularnych badań kontrolnych.
Napisz komentarz
Komentarze