Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:29
Reklama
Reklama

Ulhówek: Modlili się o pokój. Kolejna piesza pielgrzymka z Dynisk do Uhnowa

„O pokój nasz, Panie błagamy cię” – takie było hasło siedemnastej już pieszej pielgrzymki z Dynisk do Uhnowa na Ukrainie. Wierni pod przewodnictwem kapłana wyruszyli tam 10 czerwca.
Specjalnie dla pielgrzymów na kilka godzin zostało otwarte przejście graniczne.
Specjalnie dla pielgrzymów na kilka godzin zostało otwarte przejście graniczne.

W linii prostej Uhnów położony jest około 3 km od dzisiejszej granicy z Polską. Od przejścia w Hrebennem miejscowość dzielą niespełna 22 kilometry. Jeszcze do 15 lutego 1951 roku miasteczko znajdowało się w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim. Został jednak w ramach umowy o zamianie granic wcielony do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (w okolicy znajdowały się bogate złoża węgla kamiennego). Od 1991 Uhnów znajduje się w republice Ukrainy.

Granice jednak nie oddzieliły więzów rodzinnych, kulturowych i nie zatarły wspólnej historii. O pamięć i tożsamość dba m.in. ks. Wiesław Mokrzycki – proboszcz parafii w Dyniskach (gm. Ulhówek). To z jego inicjatywy 19 lat temu zorganizowano pierwszą pielgrzymkę do Uhnowa. Taka piesza pielgrzymka odbywa się rokrocznie. Nie było jej tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale nawet w ubiegłym roku, kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę, mieszkańcy powiatu tomaszowskiego i inni chętni poszli do Uhnowa m.in. w intencji pokoju na świecie.

Tegoroczna pielgrzymka wyruszyła rano 10 czerwca przy okazji odpustu ku czci św. Antoniego. Pielgrzymi granicę przekroczyli w Ulikowie (gm. Lubycza Królewska) przy znaku granicznym 675. Ich celem był kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To w nim, a właściwie w ruinach katolickiego kościoła została odprawiona msza w intencji pokoju i prywatnych intencjach wiernych. 

Udział w niej wzięli reprezentanci powiatu tomaszowskiego, wśród nich wicestarosta Jarosław Korzeńczłonek Zarządu Powiatu Wiesław Cielica, władze gminy Ulhówek – wójt Łukasz Kłębek, kierownik USC Jan Kowalczyk, wójt gm. Bełżec Andrzej Adamek, polscy mieszkańcy Uhnowa, ich potomkowie, członkowie Stowarzyszenia Robim Co Możem Ulhówek, Ukraińcy. Na koniec pielgrzymki złożyli wieńce i zapalili znicze na cmentarzu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama