Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:24
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Kończy się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. To zwiększa szanse kandydatów

Lada dzień minie termin, do którego można zgłaszać się do szkół ponadpodstawowych. Na co należy uważać, wypełniając formularze?

Terminy nie są jednakowe we wszystkich regionach. W kilku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych już się zakończyła. Tak jest np. w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim czy wielkopolskim.

Jednak w większości regionów proces jeszcze trwa, ale i tam zbliża się do finału. Potrwa do piątku 23 czerwca.

Trzeba także pamiętać, że w tym roku – podobnie jak w ubiegłym – kandydatów do szkół jest więcej niż zwykle. To pokłosie tzw. podwójnego rocznika, który 8 lat temu zaczął naukę w podstawówkach. Przez to konkurencja między uczniami i tym razem będzie większa.

Albo osobiście, albo  przez internet

Rekrutacja odbywa się wyłącznie przez internet. Najpierw należy wypełnić prosty formularz. Tam wskazuje się szkoły i klasy, jakie wybiera uczeń. Należy je uszeregować od tej najważniejszej (szkoła pierwszego wyboru) do tej, na której uczniowi zależy mniej. Można wybrać tylko trzy szkoły, ale w każdej dowolną liczbę klas.

Wypełniony formularz można dostarczyć wybranym szkołom na dwa sposoby: osobiście, stawiając się z wydrukowanymi dokumentami, lub elektronicznie, korzystając z profilu zaufanego rodzica. 

Uwaga, nie warto stosować jednocześnie dwóch dróg. System rekrutacyjny może mieć problem z taką sytuacją, a w najgorszym wypadku odrzuci dokumenty.

Czas na poprawki

Wypełnienie formularza nie oznacza, że nic już nie można zmienić. Kiedy już uzupełni się wszystkie rubryki, nie trzeba nawet od razu wysyłać dokumentów do szkół. Można z tym poczekać i jeszcze się zastanowić nad podjętymi decyzjami. Na stronie rekrutacyjnej jest możliwość modyfikacji wniosku.

Jeżeli jednak ktoś już wyśle dokumenty, a gdy otrzyma wyniki egzaminu ósmoklasisty uzna, że ma szansę dostać się do bardziej wymagających klas (lub ocenia, że do wybranych się nie dostanie), także może zmienić wniosek. Czas na to będzie miał po zakończeniu roku szkolnego, otrzymaniu świadectwa i poznaniu wyników z egzaminu.

Ważne rubryki

Jako że w tym roku o jedno miejsce w klasie walczy więcej uczniów, może się zdarzyć, że będzie wielu kandydatów z taką samą liczbą punktów. Jak w takiej sytuacji zwiększyć swoje szanse na przyjęcie do szkoły? Nie każdy może z tego sposobu skorzystać, ale jest wiele osób, które mogą.

Na jednej ze stron wniosku znajduje się kilka rubryk dotyczących m.in. niepełnosprawności kandydata czy stanu zdrowia jego rodziców. Jest tam także pytanie o to, czy uczeń pochodzi z rodziny wielodzietnej.

Jeżeli się to zaznaczy, to osoba pochodząca z dużej rodziny – w przypadku chętnych z taką samą liczbą punktów – ma pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły.

Kryteria pierwszeństwa w przyjęciu do szkoły

  • Kandydat pochodzi z rodziny wielodzietnej,
  • jest niepełnosprawny,
  • jeden z rodziców jest niepełnosprawny,
  • oboje rodzice są niepełnosprawni,
  • kandydat ma niepełnosprawne rodzeństwo,
  • jest samotnie wychowywany w rodzinie,
  • jest objęty pieczą zastępczą.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama