Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:29
Reklama
Reklama

Na cmentarzu wojennym w Bereściu odsłonięto tablicę pamięci Kozłowskich

Zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko dlatego, że byli Polakami. W rocznicę bestialskiego mordu 11 czerwca na cmentarzu wojennym w Bereściu została poświęcona i odsłonięta tablica pamięci pięcioosobowej rodziny Kozłowskich z byłej kolonii Obłyczyn.
Tablice pamięci pięcioosobowej rodziny Kozłowskich poświęcili księża Ryszard Ostasz (z lewej) i Zygmunt Żółkiewski.
Tablice pamięci pięcioosobowej rodziny Kozłowskich poświęcili księża Ryszard Ostasz (z lewej) i Zygmunt Żółkiewski.

Wojciech Kozłowski wraz z żoną Katarzyną oraz trzema córkami został zabity przez Ukraińców 12 czerwca 1944 r. w kolonii Obłyczyn pod Grabowcem. – Podobno z rzezi ocalał syn Kozłowskich, ale to nie jest potwierdzone – zainteresował nas tą historią Marek Gąska z Grabowca, który wraz z grupą mieszkańców wystąpił do władz samorządowych z wnioskiem o upamiętnienie ofiar.

Dwoje się uratowało

Po materiale o tej zbrodni w „Kronice Tygodnia” w 2019 r., do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Zamościa, który przekazał, że napad banderowców przeżyło nie jedno, ale dwoje dzieci Katarzyny i Wojciecha Kozłowskich. – To był mój wujek Lucjan Kozłowski (1931-1998) i moja mama – powiedział nam Mieczysław Maciejewski, syn Zofii Kozłowskiej (1922-1980). – Śmierć najbliższych była dla mojej mamy traumą do końca jej życia. Niechętnie o tym rozmawiała, nie chciała do tego wracać. Wiem, że Ukraińcy zapędzili całą rodzinę do mieszkania i pierwszego zabili dziadka. W komorze. Z pistoletu. Mama słyszała suchy trzask. Sama schowała się z najmłodszym bratem pod łóżko i dzięki temu przeżyli napad.

Lucjan Kozłowski miał wtedy 12 lat, jego siostra była o 10 lat starsza.

Czytaj też: Telatyn: Wieczorne spotkanie z historią. Przy ognisku o powstańcach styczniowych

Ukraińcy zamordowali Wojciecha i Katarzynę Kozłowskich oraz ich trzy córki: – 20-letnią Janinę, 17-letnią Genowefę i 14-letnią Wandę. Na koniec podpalili mieszkanie. Pierwszy spod łóżka wypełzał Lucjan, który wyskoczył przez okno i znalazł schronienie w zarośniętym tarniną rowie. Biegnącego 12-latka zauważyli oprawcy, którzy puścili za nim serię, raniąc go w nogę.

Lucjan Kozłowski przedostał się opłotkami w kierunku Grabowca, gdzie zaopiekowała się nim rodzina Kowalczyków. Prawdopodobnie trafiła tam również Zofia Kozłowska.

Ciała zamordowanych spoczęły na grabowieckim cmentarzu, ale w księgach metrykalnych nie zachował się żaden zapis dotyczący tego pochówku. Na tablicy nagrobnej znalazła się informacja, że „zginęli śmiercią tragiczną”.

Uciekli przed śmiercią

Wojciech Kozłowski zarządzał w kolonii Obłyczyn majątkiem Poznańskich. Prawdopodobnie przed napadem dostał ostrzeżenie od jednego z miejscowych Ukraińców, żeby zabierał rodzinę i uciekał, bo może wydarzyć się coś złego. – Dziadek miał wtedy powiedzieć: „A co ja będę uciekał, skoro nikomu nic złego nie zrobiłem” – opowiada pan Mieczysław. – Nie uciekł, a przez to pogrzebał i siebie, i rodzinę.

Ocalały Lucjan Kozłowski po wojnie znalazł się najpierw na Śląsku, a następnie – w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej – trafił do Tarnowa. Tam poznał żonę, założył rodzinę i tam mieszkał.

Jego starsza siostra przyjechała do Zamościa, gdzie znalazła pracę w fabryce mebli. Zmarła w 1980 r.

Kto zabił jej rodziców i trzy siostry? W pracy Mariusza Zajączkowskiego „Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939–1944” znajdują się informacje o aktywności oddziałów UPA w rejonie Grabowca i Tyszowiec w dniach 9-14 czerwca. Ale równie dobrze – jak zauważa Michał Durakiewicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie – mógł to być odwet miejscowych Ukraińców za zniszczenie kilka miesięcy wcześniej przez polskie oddziały Bereścia, gdzie mieściła się baza ukraińskich nacjonalistów.

Nie o zemstę...

Kolonii Obłyczyn nie ma już na mapie. Tablica z napisem: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wojny wołają ofiary. Panie Boże, jeśli My zapomnimy o nich, Ty zapomnij o nas. PAMIĘCI RODZINY KOZŁOWSKICH: Wojciecha – 45 lat, Katarzyny – 44 lata, Janiny – 20 lat, Genowefy – 17 lat, Wandy – 14 lat, którzy ponieśli śmierć z rąk ukraińskich nacjonalistów 12 czerwca 1944 r. w Kolonii Obłyczyn. Mieszkańcy Gminy Grabowiec” została odsłonięta 11 czerwca na cmentarzu wojennym Bereściu.

W uroczystości uczestniczył Mieczysław Maciejewski. Przybyli także przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem gminy Grabowiec Bartoszem Popkiem, poczty sztandarowe, nauczyciele z klasą mundurową oraz liczni mieszkańcy Bereścia i okolic. Mszę świętą w intencji ofiar celebrowali proboszcz parafii w Grabowcu ks. Zygmunt Żółkiewski i proboszcz parafii w Tuczępach ks. Ryszard Ostasz.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Katarzyna 24.03.2024 12:55
O tym, że w Bereściu była baza UPA, Bogdan Huk już nie wspomina. https://www.apokryfruski.org/kultura/chelmszczyzna/beresc/

PRADZIADEK 20.06.2023 18:48
MORDOWALI SIEKIERAMI WIDŁAMI DZIECI WBIJANO NA SZTACHETY HAŃBA TO ROBILI UKRAIŃCY POLAKOM

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama