Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 18:48
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Młody Polak coraz dłużej mieszka z rodzicami. Nie stać go na własny kąt

Mają 25-34 lata, ukończone studia, dobrą pracę. I wciąż mieszkają z rodzicami. Najczęściej dlatego, że nie stać ich na mieszkanie. Nawet na jego wynajęcie.
Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat, o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.
Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat, o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.

Autor: iStock

Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) opublikował najnowsze badania dotyczące sytuacji młodych Europejczyków. Otóż ponad połowa Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. To 2,5 mln osób. 

– Banki zakręciły kurki z kredytami, a na rynku najmu brakowało mieszkań, przez co stawki czynszów gwałtownie rosły – tak widzi powody tej sytuacji młodych Polaków Bartosz Turek, ekspert HREIT, w rozmowie z serwisem regiodom.pl. 

Dom. Świadomy wybór

Statystyczna Polka wyprowadza się z domu  w wieku 27 lat. Statystyczny Polak czeka z tym do 30 urodzin. To więcej niż mają ich rówieśnicy z innych krajów Unii Europejskiej. 

Dla porównania – w Danii, Finlandii i Szwecji z rodzicami mieszka mniej niż 10 proc. młodych ludzi. Nam jednak bliżej do krajów południa – Grecji, Chorwacji, Włoszech i Portugalii – gdzie, podobnie jak u nas, ten wskaźnik sięga 50 proc.

– Obserwujemy, że młodzi ludzie coraz częściej i świadomie podejmują decyzję o pozostaniu w rodzinnym domu jeszcze kilka lat po rozpoczęciu pracy – uważa Cezary Maciołek z Grupy Progres, cytowany przez serwis. – Chcą w ten sposób szybciej odłożyć pieniądze na zakup czy wynajem mieszkania i zbudować poduszkę finansową, tak by później z większym poczuciem bezpieczeństwa wejść w samodzielne życie.

W roku 2022 – jak podaje Eurostat – z rodzicami mieszkało 51 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat. Co gorsza, ten wynik pogłębia się z badania na badanie.

Skandynawowie wyfruwają najszybciej

Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż Szwed – wynika z danych Eurostatu.

– Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 roku, od kiedy Eurostat udostępnia nam swoje dane – podkreśla Oskar Sękowski, analityk z HRE Investment, cytowany przez portal 300gospodarka.pl.

W porównaniu z młodymi Europejczykami Polakom opuszczenie rodzinnego domu zajmuje dużo czasu. Jesteśmy dopiero na 20 miejscu wśród 30 przebadanych krajów.

Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat, o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.

W skali europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi. Na wyprowadzkę decydują się już w wieku przeciętnie od 19 do 22 lat.

Może teraz będzie lepiej?

Według ostrożnej prognozy ekspertów w tym roku sytuacja młodych Polaków zacznie się poprawiać. Bartosz Turek z HREIT tłumaczy to lepszą sytuacją na rynku najmu oraz dostępem do kredytów i dobrą sytuacją na rynku pracy.

Poza tym w lipcu wchodzi życie Bezpieczny Kredyt 2%. W opinii Turka…

– Budzi on duże nadzieje, bo ma być tańszy i łatwiej dostępny niż standardowa bankowa oferta hipoteczna – tłumaczy w regiomdom.pl.

I zastrzega: – Czy te programy poprawią sytuację na rynku mieszkaniowym? To dopiero czas pokaże. Ale po 3 latach coraz gorszej sytuacji młodych Polaków, którzy chcieliby się usamodzielnić, pojawia się szansa, że będzie im chociaż trochę łatwiej.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama