Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:16
Reklama
Reklama

Lubycza Królewska ma już dwie honorowe obywatelki. Przybyło też nagrodzonych zasłużonych

Lubycza Królewska ma już dwóch honorowych obywateli. W tym roku, przy okazji 601. rocznicy powstania miasta, przyznano ten tytuł Bronisławie Żeleźnej. Powiększyło się również grono osób i instytucji zasłużonych dla gminy.
W sposób szczególny podziękowano w Lubyczy tym, którzy mają duży wkład w promocję regionu i rozwój społeczności lokalnej.
W sposób szczególny podziękowano w Lubyczy tym, którzy mają duży wkład w promocję regionu i rozwój społeczności lokalnej.

Autor: Gm. Lubycza Królewska

15 czerwca w Lubyczy odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w 601. rocznicę powstania miasta. W trakcie wykład pt. „Lubycza i starostwo rzeczyckie od połowy XVII wieku do rozbiorów” wygłosił prof. dr hab. Wiesław Bondyra z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Szczególnym punktem spotkania było wręczenie statuetek i tytułów: „Honorowy Obywatel Gminy Lubycza Królewska” i „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska” osobom i instytucjom, które wykazały się dużym wkładem w promocję i rozwój społeczności lokalnej.

Wśród zasłużonych w kategorii samorząd znaleźli się Stanisław Cisło – wieloletni nauczyciel i dyrektor w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej (później ZS nr 6), przez 12 lat sekretarz powiatu tomaszowskiego, obecnie emeryt należący do Kapeli Lubyckiej – i Zbigniew Sikora – aktywny działacz społeczny i samorządowy, radny kadencji 2006-2010, wieloletni prezes klubu sportowego SKS Ruch Machnów Nowy, obecnie sołtys Machnowa Nowego.

Doceniono też Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska" w Lubyczy Król. (powstała w 1947 r. z inicjatywy Stanisława Lachowicza z Siedlisk; obecnie Spółdzielnia prowadzi 4 sklepy, wynajmuje lokale, budynki i magazyny, zatrudnia 22 osoby z terenu gminy) i działający od 1953 r. Bank Spółdzielczy w Lubyczy (kategoria firma), Ośrodek Restauracyjno-Wypoczynkowy Xavier Eliza Michniak i Paweł Borowiec (kat. promocja i turystyka) oraz za działalność kulturalną zespół Pogranicze, Kapelę Lubycką i zespół Siedliszczanki.

Za działalność sportową tytułem „Zasłużony...” odznaczeni zostali Witold Szpindor – piłkarz i działacz sportowy związany od wczesnej młodości z klubem GLKS Granica Lubycza Królewska, od wielu lat wspomaga finansowo działalność zespołu – i Lesław Kapka – piłkarz i działacz sportowy również związany z GLKS Granica Lubycza Królewska, były trener i także jeden ze sponsorów drużyny.

Z kolei za działalność społeczną nagrodzono: Stanisława Prędko – strażaka OSP Żurawce, działacza sportowego, któremu nigdy nie zostaną zapomniane zasługi dla parafii w Żurawcach i gminy, wspólnie z ks. Andrzej Łuszczem założyciela klubu sportowego tenisa stołowego MLKS Granica Samson, organizatora Mistrzostw Gminy Lubycza Królewska w tenisie stołowym, przez 7 kadencji członka Rady Nadzorczej przy Banku Spółdzielczym w Lubyczy; ppłk Jacak Kozaka – komendanta Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej, wiceprezesa Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, w ramach którego prowadzi poszukiwania szczątków polskich żołnierzy poległych w czasie konfliktów zbrojnych na terenie Polski i Ukrainy, przedstawiciela Stowarzyszenia Pamięci 1. Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza z Lubyczy Król., organizatora rajdów, wystaw, konferencji, upamiętnień i uroczystości patriotycznych; Mieczysława Makolądrę – strażaka OSP Żurawce, potem OSP Lubycza Król., wielokrotnie odznaczanego brązowym, srebrnym i złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa oraz Złotym Znakiem Związku, od 1995 roku zaangażowanego w organizację zawodów sportowo-pożarniczych dzieci z MDP i Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Pośmiertnie uhonorowano Zbigniewa Kawałko i Zenona Garbarza. Śp. Kawałko (1940-2021) był politykiem (w 1989 r. uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu zamojskiego) i działaczem społecznym, współzałożycielem i długoletnim prezesem klubu sportowego GLKS Granica Lubycza Królewska. Z kolei śp. Garbacz (1943 -2016) był nauczycielem w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej, inicjatorem wielu cennych dla gminy działań i wydarzeń, organistą w lubyckiej parafii Matki Bożej Różańcowej.

Honorowa obywatelka Lubyczy Bronisława Żeleźna i burmistrz Marek Łuszczyński.

Druga honorowa obywatelka gminy Lubycza Bronisława Żeleźna była na łamach "Kroniki Tygodnia" opisywana wielokrotnie. W tym roku obchodziła swoje 90. urodziny, z których relację można przeczytać w artykule „Być jak pani Bronia to komplement”. Pani Bronisława jest emerytowaną nauczycielką historii, przewodniczącą KGW „Lubczyk”, honorową członkinią Klubu Seniora w Lubyczy Królewskiej i zespołu Kresowiacy. Pełna energii, ciągle w ruchu, przekazuje młodym pokoleniom swoją wiedzę i chętnie promuje gminę przy każdej możliwej okazji.

Wymienione wyróżnienia zostały przyznane po raz drugi. Pierwszy raz w ub. roku, w 600-lecie Lubyczy dostali je: Zbigniew Szałaj, Jerzy Głąb i Tomasz Leszczyński, firma Antex, firma Instalbud, Zdzisław PizunStefan Darda, Jan Uźniak i Marek Watrak, Bronisława Żeleźna i Piotr Krzych, Bogusław Łyszczarz Zbigniew Droździel. Pośmiertnie za zasługi na rzecz społeczności lokalnej uhonorowano: Zofię Kościuk, Franciszka Załuskiego, Romualda Parafiniuka i ks. Adolfa Maciąga. Pierwszym honorowym obywatelem gminy została Franciszka Pizun.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama