Konkurs "Kobieta Przedsiębiorcza" skierowany był do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń działających na rzecz obszarów wiejskich. Polegał na wyszukaniu i wykonaniu potrawy o minimum 25-letniej recepturze, ściśle związanej z regionem lubelskim. Przepisy miały znajdować się w starych książkach kucharskich lub domowych zeszytach z przepisami kulinarnymi, a wybrane potrawy powinny spełniać kryteria wpisania na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs jest kontynuacją cieszącego się ogromną popularnością konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, który organizowany był przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Przez ostatnie cztery lata panie rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie kulinarnej i rękodzielniczej, a motywami przewodnimi konkursów były lubelskie jabłka, lubelskie zioła i lubelska kasza oraz owoce miękkie.
Komisja w składzie Zdzisław Szwed – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Ewa Szałachwiej – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w UMWL, Bożena Bednarczuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy oceniała siedem potraw. I miejsce zajęło KGW "Babiczanki" z Babic (gm. Obsza) za piróg biłgorajski. II miejsce zdobyło KGW w Szostakach (gm. Łukowa) za tradycyjny sernik z orzechami i kremem. III miejsce przypadło KGW "Nasza Bukownica" z Bukownicy (gm. Tereszpol) za piróg biłgorajski z sosem kurkowym. Zwycięzcy półfinału zostali zaproszeni do udziału w Gali Finałowej, która odbędzie się 3 września w Restauracji „Drob” w Urszulinie. Podczas wydarzenia o oprawę muzyczną zadbał Chłopięcy zespół "Dunajnicy" z przewodniczącym Tadeuszem Kubów.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze