Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:20
Reklama
Reklama

Zamojski szpital z tytułem ośrodka onkologicznego 10-lecia w województwie lubelskim

W konkursie ocenia się zarówno lekarzy, jak i szpitale. Jeśli chodzi o te ostatnie, pod uwagę brane są m.in. sposób organizacji leczenia oraz przestrzeganie praw pacjenta. Zamojski Szpital Niepubliczny został wyróżniony tytułem „Ośrodka onkologicznego 10-lecia w województwie lubelskim” w ogólnopolskim konkursie Onkomapa.
Gala finałowa konkursu odbyła się 21 czerwca w Teatrze Palladium w Warszawie. Dyplom odebrał Damian Miechowicz (na zdj. czwarty od lewej). Fot. Radosław Nawrocki/Alivia Onkofundacja
Gala finałowa konkursu odbyła się 21 czerwca w Teatrze Palladium w Warszawie. Dyplom odebrał Damian Miechowicz (na zdj. czwarty od lewej). Fot. Radosław Nawrocki/Alivia Onkofundacja

Konkurs od dekady organizuje fundacja Alivia. W tym roku o miano ośrodka 10-lecia walczyło 120 ośrodków onkologicznych z całego kraju. Zwyciężyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a zamojski „stary” szpital został jedynym laureatem z województwa lubelskiego.

Zespołowy sukces

– To ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że w konkursie mogli głosować wyłącznie pacjenci i ich rodziny – mówi Damian Miechowicz, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego w Zamościu. 

– Warto zaznaczyć, że nie jest to nagroda dla zarządu szpitala, a dla oddziału hematologicznego, którym kieruje pani doktor Renata Kasza wraz ze swoją zastępczynią, doktor Iwoną Sawicką-Mochniej. Poza świetnym zespołem lekarskim, nasza hematologia to także pielęgniarki, opiekunki medyczne, rejestratorki, panie salowe i wspierający ich pracownicy obsługi. Nad całością czuwa pielęgniarka oddziałowa Małgorzata Janda, z kolei pacjenci onkologiczni są dodatkowo pod opieką Beaty Rusinek, koordynatora procesu leczenia onkologicznego. Wszystkim tym osobom należą się ogromne brawa.

Szukają ratunku

W ubiegłym roku oddział hematologiczny szpitala przy ul. Peowiaków w Zamościu przyjął blisko 900 osób, z czego dwie trzecie stanowili pacjenci onkologiczni. Wielu z nich leczonych było z wykorzystaniem nowoczesnych programów lekowych. To skuteczne, ale bardzo kosztowne terapie, wykorzystujące tzw. substancje czynne. Na szczęście, każdy z kilkudziesięciu realizowanych obecnie programów jest refundowany przez NFZ. 

– Tak się składa, że jestem pacjentem oddziału hematologicznego od chwili jego powstania, czyli od ponad 18 lat – mówi Krzysztof Żbikowski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu. – To lata wytężonej pracy na oddziale ordynatora, śp. dra Sławomira Górnika, z którym w 2006 r. zakładaliśmy nasze stowarzyszenie. Włączyliśmy się aktywnie w rozwój oddziału, wspieraliśmy działania i z pozyskanych środków dokonaliśmy zakupów dla potrzeb oddziału i darowizn na kwotę ponad 300 tys. zł.

Nasz rozmówca przypomina, że zamojski oddział hematologii od lat jest w czołówce krajowej. 

– Obecne wyróżnienie to docenienie pracy pani ordynator, kadry lekarzy specjalistów, psychologa klinicznego, kadry pielęgniarskiej oraz wszystkich pracowników zatrudnionych na oddziale, a wynika również z dobrej współpracy z zarządem szpitala – dodaje pan Krzysztof.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu można wesprzeć, przekazując 1,5 proc. podatku.

Pamiętaj o badaniach

Nowotwory krwi to różnorodna grupa chorób. Większość z nich można skutecznie leczyć, o ile zostaną zdiagnozowane w wystarczająco wczesnym stadium. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie wykonywać profilaktyczne badania krwi. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ornitolog 04.07.2023 08:25
W nagrodę były dyrektor pogotowia powinien odebrać statuetkę "gołębia".

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama