Konkurs od dekady organizuje fundacja Alivia. W tym roku o miano ośrodka 10-lecia walczyło 120 ośrodków onkologicznych z całego kraju. Zwyciężyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a zamojski „stary” szpital został jedynym laureatem z województwa lubelskiego.
Zespołowy sukces
– To ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że w konkursie mogli głosować wyłącznie pacjenci i ich rodziny – mówi Damian Miechowicz, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego w Zamościu.
– Warto zaznaczyć, że nie jest to nagroda dla zarządu szpitala, a dla oddziału hematologicznego, którym kieruje pani doktor Renata Kasza wraz ze swoją zastępczynią, doktor Iwoną Sawicką-Mochniej. Poza świetnym zespołem lekarskim, nasza hematologia to także pielęgniarki, opiekunki medyczne, rejestratorki, panie salowe i wspierający ich pracownicy obsługi. Nad całością czuwa pielęgniarka oddziałowa Małgorzata Janda, z kolei pacjenci onkologiczni są dodatkowo pod opieką Beaty Rusinek, koordynatora procesu leczenia onkologicznego. Wszystkim tym osobom należą się ogromne brawa.
Szukają ratunku
W ubiegłym roku oddział hematologiczny szpitala przy ul. Peowiaków w Zamościu przyjął blisko 900 osób, z czego dwie trzecie stanowili pacjenci onkologiczni. Wielu z nich leczonych było z wykorzystaniem nowoczesnych programów lekowych. To skuteczne, ale bardzo kosztowne terapie, wykorzystujące tzw. substancje czynne. Na szczęście, każdy z kilkudziesięciu realizowanych obecnie programów jest refundowany przez NFZ.
– Tak się składa, że jestem pacjentem oddziału hematologicznego od chwili jego powstania, czyli od ponad 18 lat – mówi Krzysztof Żbikowski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu. – To lata wytężonej pracy na oddziale ordynatora, śp. dra Sławomira Górnika, z którym w 2006 r. zakładaliśmy nasze stowarzyszenie. Włączyliśmy się aktywnie w rozwój oddziału, wspieraliśmy działania i z pozyskanych środków dokonaliśmy zakupów dla potrzeb oddziału i darowizn na kwotę ponad 300 tys. zł.
Nasz rozmówca przypomina, że zamojski oddział hematologii od lat jest w czołówce krajowej.
– Obecne wyróżnienie to docenienie pracy pani ordynator, kadry lekarzy specjalistów, psychologa klinicznego, kadry pielęgniarskiej oraz wszystkich pracowników zatrudnionych na oddziale, a wynika również z dobrej współpracy z zarządem szpitala – dodaje pan Krzysztof.
Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu można wesprzeć, przekazując 1,5 proc. podatku.
Pamiętaj o badaniachNowotwory krwi to różnorodna grupa chorób. Większość z nich można skutecznie leczyć, o ile zostaną zdiagnozowane w wystarczająco wczesnym stadium. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie wykonywać profilaktyczne badania krwi. |
Napisz komentarz
Komentarze