Po uroczystym przemarszu na plac w centrum miasta dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik i burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec powitali wszystkich zgromadzonych. W swojej krótkiej przemowie burmistrz wspomniał o obchodzonej tego dnia 80. rocznicy wysiedlenia mieszkańców gminy Tarnogród i poprosił zebranych o uczczenie ofiar tych wydarzeń minutą ciszy. Po tym patriotycznym akcencie grupy wspólnie wykonały utwór "Orkiestry dęte", po czym burmistrz dokonał uroczystego otwarcia imprezy.
Swoją obecnością zaszczyciła: Gminna Orkiestra Dęta „Złota Nuta” z Biszczy z kapelmistrzem Ryszardem Jeleniem, Orkiestra Dęta OSP Majdan Sieniawski z kapelmistrzem Michałem Rydzikiem, Orkiestra Dęta z Obszy z kapelmistrzem Michałem Gizą, Orkiestra Dęta ze Zwierzyńca z kapelmistrzem Mariuszem Czochrą, Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio z dyrygentem Pawłem Stelmachem oraz Tarnogrodzka Orkiestra Dęta z Grzegorzem Szteinmillerem na czele. Razem 155 muzyków.
Oprócz występów organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji: pyszne jedzenie regionalne, które przygotowały KGW z gminy Tarnogród: Klub Kobiet Aktywnych i sołectwo Różaniec Pierwszy w Różańcu oraz zaproszone KGW: Wólczanki z Wólki Biskiej i Zamszanki z Zamchu, stoiska gastronomiczne, z balonikami, animacje i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy. Swoje stoisko miała też Grupa Eksploatorzy, która zaprosiła młodszych i starszych chętnych do poszukiwania skarbów przy pomocy wykrywacza. Także i tym razem strażacy zaprosili dzieci do wozu strażackiego. Animatorki Ania, Zuzia i Agnieszka bawiły się ze wszystkimi chętnymi dziećmi i malowały twarze.
Zgromadzone koła gospodyń zostały zaproszone przez organizatorów do udziału w konkursie kulinarnym "Kresowe Smaki". Zadaniem było przygotowanie tradycyjnej potrawy kresowej/regionalnej z produktów lokalnych we współczesnej odsłonie.
W skład komisji konkursowej weszli: burmistrz Paweł Dec, dyrektorka TOK Renata Ćwik, reprezentantka każdego KGW biorącego udział w konkursie. Każdy członek jury oceniał smak, połączenie tradycji z nowoczesnością, sposób podania potrawy.
Jurorzy i słuchacze festiwalu mieli okazję degustować zamszańskie kurdybały, różaniecki barszcz ukraiński, wólczańskie pierogi z jagodami i truskawkami podane ze śmietaną i niespodzianką oraz tarnogrodzki chłodniczek. „Wygrały kurdybały” i nagroda rzeczowa powędrowała do Zamszanek z Zamchu. Pozostałe koła otrzymały dyplomy i upominki.
Orkiestry otrzymały dyplomy i nagrody pieniężne oraz poczęstunek. Poziom artystyczny i muzyczny prezentacji był bardzo wysoki. Zgromadzona publiczność miała możliwość posłuchać bardzo zróżnicowanego repertuaru. Było kilka godzin muzykowania na najwyższym poziomie.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy piękne niedzielne popołudnie spędzili w Tarnogrodzie na tej muzycznej uczcie. Szczególnie dziękują muzykom i kapelmistrzom, którzy ja zapewnili, KGW, animatorkom, strażakom i eksploratorom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powodzenia imprezy. Zapraszamy na trzeci festiwal za rok.
Napisz komentarz
Komentarze