Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:05
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pamięci osób wysiedlonych w ramach niemieckiej operacji „Werwolf”

1 lipca, w 80. rocznicę deportacji mieszkańców Zamojszczyzny do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, na Majdanku odbyły się uroczystości poświęcone pamięci osób wysiedlonych w ramach niemieckiej operacji „Werwolf”.
Uroczystości na Majdanku zorganizowano 1 lipca.
Uroczystości na Majdanku zorganizowano 1 lipca.

Tego dnia zwiedzający mogli zapoznać się z losami tysięcy rodzin, które latem 1943 r. zostały wypędzone ze swoich domów, a następnie skazane na gehennę i doświadczenia śmierci bliskich w obozach przejściowych w Zwierzyńcu i Zamościu, obozie koncentracyjnym na Majdanku, a także na deportację do Rzeszy.

Podczas wydarzenia jako pierwsza głos zabrała Genowefa Makara, przedstawicielka Polskiego Związku byłych Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, była więźniarka obozu koncentracyjnego na Majdanku, która w 1943 r. jako kilkuletnie dziecko została deportowana wraz ze swoją mamą i siostrą ze wsi Wywłoczka (gm. Zwierzyniec). – W czasie wojny byliśmy świadkami wysiedleń i pacyfikacji naszych rodzinnych miejscowości na Zamojszczyźnie – powiedziała pani Genowefa. – Pamiętamy to, pomimo że byliśmy dziećmi. Byliśmy świadkami barbarzyństwa niemieckiego na Zamojszczyźnie. Są to dla nas przykre wspomnienia. My pamiętamy. Pamiętamy, żeby przekazywać tę pamięć historyczną młodzieży. Spotykamy się, żeby przekazać prawdę historyczną. My, dzieci Zamojszczyzny, jesteśmy ostatnim żyjącym pokoleniem więźniów obozów koncentracyjnych. Po nas zostanie tylko pamięć. I bardzo prosimy o tę pamięć.

Następnie historycy Państwowego Muzeum na Majdanku Marta Grudzińska i Krzysztof Tarkowski wygłosili wykład podczas, którego zaprezentowali relacje świadków i dokumenty archiwalne związane z wysiedleniami zamojskich wsi.

Do pamięci o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1942-1943, odwołał się także w swoim liście starosta zamojski Stanisław Grześko, w jego zastępca Witold Marucha uhonorował byłych więźniów medalami „Wysiedlonym ku pamięci – Współczesnym ku przestrodze”. 

Na koniec złożono kwiaty przy Pomniku-Bramie, oddając hołd ofiarom Majdanka.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama