Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:37
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

"Podaruj mi dom". Potrzebne rodziny, bo 5 dzieci oczekuje na umieszczenie w domu dziecka

To nie jest zwykłe hasło ani tylko tytuł kampanii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim na rzecz rodzicielstwa zastępczego. To głębokie słowa, które wypowiadają dzieci, którym z dnia na dzień rozpada się rodzina. Z powiatu tomaszowskiego aż 18 dzieci przebywa w domach dziecka. Rodzeństwo 5 dzieci oczekuje na umieszczenie w placówce. Jeśli możesz sprawić, aby uśmiechnęło się do nich szczęście, zrób to.
W powiecie tomaszowskim cały czas brakuje rodzin zastępczych.
W powiecie tomaszowskim cały czas brakuje rodzin zastępczych.

 – Aktualnie na terenie powiatu tomaszowskiego funkcjonują 3 rodziny zastępcze zawodowe, u których jest umieszczonych 9 dzieci, 8 rodzin niezawodowych, u których jest 11 dzieci i mamy 38 rodzin spokrewnionych, które opiekują się 45 dzieci. Z kolei w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Zwierzyńcu, Zamościu, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Lublinie i Rzeszowie przebywa 18 dzieci. Rodzeństwo 5 dzieci oczekuje na umieszczenie w placówce, są trudności z zabezpieczeniem miejsca w pieczy zastępczej rodzinnej i instytucjonalnej – przedstawia nam sytuację Marta Harbuz, starszy koordynator ds. pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim.

Dom dziecka to nie taki „dom”

W Zwierzyńcu są dwa domy dziecka. Mają w sumie 30 wychowanków, co oznacza, że „limit” placówki został osiągnięty. Trafiają tu dzieci z reguły od 10. roku życia, ale bywa, że i dużo młodsze.

 – Mieliśmy nawet maluszki, ale to dla nich bardzo zła sytuacja, ponieważ trzykrotna zmianowość opiekunów nie służy dzieciom. To są sporadyczne przypadki, gdy nie mamy rodziny zastępczej i takie dzieciaczki muszą być przez jakiś czas u nas – mówi Anna Marzec, dyrektor Domu Dziecka nr 1 i nr 2 w Zwierzyńcu.

Dyrektor Marzec opowiada, że na taką trudną zmianę w życiu dzieci reagują różnie. Bywa, że ktoś ucieka, że ktoś się w sobie zamyka. Ale są też dzieci, które oddychają z ulgą, wręcz się cieszą, bo sytuacja w ich domu nie była za ciekawa.

 – Staramy się z całego serca, by stworzyć im tutaj jak najlepsze warunki. Mają zapewnioną opiekę psychologa, opiekunów. Spędzamy razem czas, celebrujemy święta, urodziny, imieniny. Gdy kończą pełnoletniość, nie puszczamy ich tak sobie. Nasze dzieci są przygotowane do pójścia w świat. Wcześniej przygotowujemy ich do usamodzielnienia, wiemy, czy idą się uczyć i gdzie, czy idą do pracy. Mam takie doświadczenie, że większość naszych wychowanków jest wdzięczna za opiekę, troskę, spędzony tu czas. Gdy nas odwiedzają, to dziękują swoim wychowawcom i szczególnie dobrze wspominają tych wymagających – opowiada Anna Marzec.

Dyrektor nie ukrywa jednak, że dom domowi jest nierówny.

 – Dla dzieci rodzina zastępcza jest mimo wszystko najcenniejszą rzeczą, jaka może się przydarzyć – podkreśla. Wyjaśnia, że są przypadki, gdy dziecko nie zafunkcjonuje w rodzinie zastępczej z różnych powodów, a odnajdzie się w domu dziecka, ale naturalną rzeczą jest wychowywać się w rodzinie. Nawet z przybraną mamą, przybranym tatą, ciocią, wujkiem, babcią i dziadkiem.

Rodzina jest najważniejsza

Marta Harbuz zaznacza, że dzieci nigdy nie są zabierane z biednych rodzin. To kłamliwe przekonanie cały czas funkcjonuje w społeczeństwie.

 – Tak się po prostu po ludzku nie robi. Dzieci są zabierane tylko w sytuacjach, gdy zagrożone jest ich życie lub zdrowie – powtarza.

Przyczyniają się do tego alkoholizm rodziców, przemoc, niepełnosprawność czy niezaradność życiowa. Ale dostają pomoc, która stara się zapobiegać najgorszemu scenariuszowi. 

– Gminy robią w tym kierunku bardzo dobrą pracę. Jest stanowisko asystenta rodziny, który wspiera rodziców i rodziny, w których pojawiają się trudności. My jako PCPR opracowujemy plan pomocy rodzinie i dziecku. Ale są osoby, które nie korzystają z wyciągniętej do nich dłoni – mówi Marta Harbuz.

I wtedy dziećmi musi zająć się ktoś inny – odpowiedzialny, kochający. To właśnie rodzice zastępczy. Wśród nich są osoby spokrewnione, głównie dziadkowie, ale też zupełnie obcy ludzie, dla których to misja, ale i praca, bo rodziny zawodowe dostają za to wynagrodzenie. Na każde dziecko przysługują też różne ulgi i chociażby pieniądze z programu „500 plus”.

Rodziny zastępcze otoczone są wsparciem. Są specjalne ośrodki, które diagnozują dzieci, badają pod kątem autyzmu, są poradnie psychologiczno-pedagogiczne, gdzie dzieci mogą uczęszczać na terapie.

Praca i obowiązek z miłości

– Największa praca spoczywa jednak na opiekunie dziecka. Dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to wymagająca życiowa rola, którą wybiera się świadomie. Czasem trzeba przewrócić swoje życie do góry nogami, żeby móc jej sprostać, ale wiemy też, że to daje satysfakcję – mówi Marta Harbuz.

I zachęca te osoby, które lubią pomagać, kochają dzieci i mają możliwości bytowe, by przyszli do PCPR-u w Tomaszowie, porozmawiali z pracownikami i umówili się na szkolenia. Może ta decyzja, by zostać rodziną zastępczą dla osamotnionego nagle dziecka już w kimś dojrzała i wystarczy tylko wykonać pierwszy krok w kierunku jej realizacji.

27 czerwca PCPR we współpracy z Lokalną Grupą Działania ,,Roztocze Tomaszowskie” zorganizowało szkolenie dla rodzin zastępczych funkcjonujących z powiatu w ramach kampanii „Rodzina daje siłę". Szkolenie poprowadziła Karolina Skorynkiewicz, pedagog, pedagog specjalny, terapeuta behawioralny, nauczyciel, członek Stowarzyszenia pomocy dzieciom i rodzinie „Nie-łatwe Wychowanie”. Skorzystało z niego 25 rodziców zastępczych. Poznali praktyczne wskazówki, które pomogą im dogadać się z dzieckiem i nastolatkiem.

PCPR niedawno przygotowało też spot „Podaruj mi dom”. W nim również zachęca do stania się rodziną zastępczą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama