Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:12
Reklama
Reklama

Gmina Hrubieszów: Chrobry znowu pogonił wojska Jarosława Mądrego [ZDJĘCIA]

Około 1 tys. widzów obejrzało tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem w podhrubieszowskim Czumowie. W trzydniowym widowisku wzięło udział ponad pół tysiąca rekonstruktorów z różnych stron Polski.
Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.
Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Autor: Henryk Andrzejewski i Jacek Fuchs

Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecza towarzyszyły prezentacje dawnych rzemiosł, turnieje rycerskie.

Tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem zaprezentowano 21-23 lipca w Czumowie, w pobliżu grodziska w Gródku, które jest pozostałością historycznego grodu Wołyń, jednego z tak zwanych Grodów Czerwieńskich.

Trzydniowy piknik w Czumowie był nie tylko okazją do obejrzenia rekonstrukcji samej bitwy, można było również przyjrzeć się temu, jak wyglądało codzienne życie ponad 100 wieków temu, a także zobaczyć, jak przygotowywano się do bitwy w obozach przyszłego króla Polski i wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Widzowie mogli zwiedzić obozowisko wojów, przyjrzeć się pokazom rzemieślniczych i zwiedzić kramy z różnym rękodziełem. Były także turnieje wojów oraz łucznicze, a także pokazy „rzutu oszczepem” i „biegu woja”. Uroczystemu otwarciu imprezy towarzyszył wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?”. Były również pokazy sokolnicze i koncerty zespołów: „Jar” i „Baba na Niedźwiedziu”

Bitwa nad Bugiem została zrealizowana w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama