Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:18
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gmina Hrubieszów: Chrobry znowu pogonił wojska Jarosława Mądrego [ZDJĘCIA]

Około 1 tys. widzów obejrzało tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem w podhrubieszowskim Czumowie. W trzydniowym widowisku wzięło udział ponad pół tysiąca rekonstruktorów z różnych stron Polski.
Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.
Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Autor: Henryk Andrzejewski i Jacek Fuchs

Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecza towarzyszyły prezentacje dawnych rzemiosł, turnieje rycerskie.

Tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem zaprezentowano 21-23 lipca w Czumowie, w pobliżu grodziska w Gródku, które jest pozostałością historycznego grodu Wołyń, jednego z tak zwanych Grodów Czerwieńskich.

Trzydniowy piknik w Czumowie był nie tylko okazją do obejrzenia rekonstrukcji samej bitwy, można było również przyjrzeć się temu, jak wyglądało codzienne życie ponad 100 wieków temu, a także zobaczyć, jak przygotowywano się do bitwy w obozach przyszłego króla Polski i wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Widzowie mogli zwiedzić obozowisko wojów, przyjrzeć się pokazom rzemieślniczych i zwiedzić kramy z różnym rękodziełem. Były także turnieje wojów oraz łucznicze, a także pokazy „rzutu oszczepem” i „biegu woja”. Uroczystemu otwarciu imprezy towarzyszył wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?”. Były również pokazy sokolnicze i koncerty zespołów: „Jar” i „Baba na Niedźwiedziu”

Bitwa nad Bugiem została zrealizowana w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama