Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gmina Hrubieszów: Chrobry znowu pogonił wojska Jarosława Mądrego [ZDJĘCIA]

Około 1 tys. widzów obejrzało tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem w podhrubieszowskim Czumowie. W trzydniowym widowisku wzięło udział ponad pół tysiąca rekonstruktorów z różnych stron Polski.
Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.
Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Autor: Henryk Andrzejewski i Jacek Fuchs

Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecza towarzyszyły prezentacje dawnych rzemiosł, turnieje rycerskie.

Tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem zaprezentowano 21-23 lipca w Czumowie, w pobliżu grodziska w Gródku, które jest pozostałością historycznego grodu Wołyń, jednego z tak zwanych Grodów Czerwieńskich.

Trzydniowy piknik w Czumowie był nie tylko okazją do obejrzenia rekonstrukcji samej bitwy, można było również przyjrzeć się temu, jak wyglądało codzienne życie ponad 100 wieków temu, a także zobaczyć, jak przygotowywano się do bitwy w obozach przyszłego króla Polski i wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.

Widzowie mogli zwiedzić obozowisko wojów, przyjrzeć się pokazom rzemieślniczych i zwiedzić kramy z różnym rękodziełem. Były także turnieje wojów oraz łucznicze, a także pokazy „rzutu oszczepem” i „biegu woja”. Uroczystemu otwarciu imprezy towarzyszył wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?”. Były również pokazy sokolnicze i koncerty zespołów: „Jar” i „Baba na Niedźwiedziu”

Bitwa nad Bugiem została zrealizowana w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama