Bitwa nad Bugiem jest rekonstrukcją przeprawy wojsk Bolesława Chrobrego i bitwy, jaką w 1018 r. stoczyły one z zastępami wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecza towarzyszyły prezentacje dawnych rzemiosł, turnieje rycerskie.
Tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem zaprezentowano 21-23 lipca w Czumowie, w pobliżu grodziska w Gródku, które jest pozostałością historycznego grodu Wołyń, jednego z tak zwanych Grodów Czerwieńskich.
Trzydniowy piknik w Czumowie był nie tylko okazją do obejrzenia rekonstrukcji samej bitwy, można było również przyjrzeć się temu, jak wyglądało codzienne życie ponad 100 wieków temu, a także zobaczyć, jak przygotowywano się do bitwy w obozach przyszłego króla Polski i wielkiego księcia kijowskiego Jarosława Mądrego.
Widzowie mogli zwiedzić obozowisko wojów, przyjrzeć się pokazom rzemieślniczych i zwiedzić kramy z różnym rękodziełem. Były także turnieje wojów oraz łucznicze, a także pokazy „rzutu oszczepem” i „biegu woja”. Uroczystemu otwarciu imprezy towarzyszył wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?”. Były również pokazy sokolnicze i koncerty zespołów: „Jar” i „Baba na Niedźwiedziu”
Bitwa nad Bugiem została zrealizowana w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”.
Napisz komentarz
Komentarze