Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:43
Reklama
Reklama

Dobra pora na golasy, czyli o tomaszowskich pysznościach

Żaden wyrób kulinarny z powiatu tomaszowskiego nie figuruje na ministerialnej liście produktów tradycyjnych. Niesłusznie. Może to się zmieni.
Dobra pora na golasy, czyli o tomaszowskich pysznościach

W powiecie tomaszowskim kulinarnych rarytasów nie brakuje. Brakuje natomiast szlaku kulinarnego, który sprawnie poprowadziłby turystę po rarytasach dla podniebienia. Żaden z produktów nie doczekał się też wpisu na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Turystyka kulinarna staje się modna, bo turyści oprócz zabytków i atrakcji rekreacyjnych, szukają też smaków, które zapamiętali z dzieciństwa lub tych lokalnych, tradycyjnych, których nie znają.

 – Od osób, które odwiedzają nasz punkt informacji turystycznej często słyszę zapytania, co i gdzie można zjeść charakterystycznego dla regionu. Tych zapytań z roku na rok jest coraz więcej – mówi Magdalena Tereszczuk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Roztocze" z Tomaszowa Lubelskiego.

 

Czas dobrego jedzenia

Choć smaki Roztocza tomaszowskiego doczekały się wielu publikacji, w czym jest zasługa Lokalnej Grupy Działania "Roztocze Tomaszowskie", to wciąż nie powstał szlak turystyczny, który mógłby wskazywać wprost zainteresowanemu gdzie można spróbować lokalnych produktów. Także żaden wyrób kulinarny z tomaszowskiego nie znalazł się na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej od 2009 r. przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rejestrowane są na niej produkty lokalne przygotowane według lokalnych receptur, od co najmniej 25 lat (trzeba to udokumentować). Lista to swoista rekomendacja dla smakoszy. Figuruje na niej 178 produktów z województwa lubelskiego. Najwięcej wyrobów piekarniczych i cukierniczych, gotowych dań i potraw, sporo napojów oraz produktów mięsnych. To trzeci wynik w kraju po województwach: podkarpackim (219 produktów) i małopolskim (194 produkty). Powiat tomaszowski na tej mapie jest białą plamą.

Ewa Piwko-Witkowska, prezes Lokalnej Grupy Działania "Roztocze Tomaszowskie", zwraca jednak uwagę, że część produktów z listy nie jest na co dzień dostępna dla konsumentów. Tak jest ze smakołykami zarejestrowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Można je spróbować tylko podczas festynów i kiermaszów. A chodzi o to, aby były dostępne na co dzień.

 – Problem w tym, że przedsiębiorcy, na co dzień prowadzący swoje biznesy zwyczajnie nie mają kiedy zająć się dopełnieniem procedury rejestracji, niektórych zniechęca biurokracja –  mówi Ewa Piwko-Witkowska.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama